Kavuncu; “Gidenlere değil gelecek olanlara bakacağız"

Sakarya Teşkilatını ziyaret eden İYİ Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, Editörümüzü Ekrem Ürdüç’e, yaşanan istifa süreçleri, adaylık süreci, Ümit Dikbayır iddiaları ile ittifaklara kapıların kapatılması konularını anlattı.

Ekrem Ürdüç
Ekrem Ürdüç Tüm Haberleri
Kavuncu; “Gidenlere değil gelecek olanlara bakacağız"
Kavuncu; “Gidenlere değil gelecek olanlara bakacağız"
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İstifaları değerlendirdi

Beraberinde İYİ Parti İstanbul Milletvekilleri Ersin Beyaz, Adnan Sinan Çakıroğlu ve Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Selçuk Kılıçaslan ile birlikte Sakarya Teşkilatına gelen Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, partilileri ile görüştü. Partililer ile yaptığı toplantı öncesinde sorularımızı yanıtlayan Kavuncu, yaşanan parti içi istifaları değerlendirdi.

 Yönetim ekibi

Sakarya ziyareti ile ilgili açıklama yapan Kavuncu, “Teşkilat Başkanlığı olarak illerimizi ziyaret ediyoruz. Geniş bir coğrafya da 81 ilde, bine yakın ilçemizi ve beldelerimizi düzenli olarak takip ediyoruz. Teşkilat Başkanlığı olarak 30 kişilik bir ekibiz, yönetim ekibi olarak. Dolayısıyla her hafta il ve ilçelerinde ziyaret ediyoruz. Buradan sonra Uşak ve ardından Nevşehir’e gideceğiz. Bugün Sakarya'ya geldik. Sakarya'nın şöyle bir özelliği var. Ben Ankara'da çalışıyorum. Milletvekilliğimizde genel başkan yardımcılarımız için sürekli Ankara'da bulmamız gerekir ama ailemiz, çocuklarımız İstanbul'da. Haliyle gidip gelirken de, Düzce'ye ve Sakarya muhakkak uğruyorum.”

Teşkilatı dinlemek

“Sakarya teşkilatımıza ziyaretimizle istişare yapmak için buradayız. İstanbul Milletvekilimiz Ersin Beyaz ve Adnan Sinan Çakıroğlu ile buradayız. 10 il bizim sorumluluğumuzda. Sakarya ise Ersin vekilimizin sorumluluğundadır. Beraberce Sakarya'yı ziyaret edelim. Teşkilatımızı dinleyelim, sohbet edelim dedik.”

Kavuncu; “Gidenlere değil gelecek olanlara bakacağız

12 bin 750 üye istifası

Partide yaşanan ve son olarak Diyarbakır İl Teşkilatıyla birlikte 12 bin 750 kişinin istifasını değerlendiren Kavuncu, “Bu söylentiler doğru değil.  Toplam istifa 160 civarında. 12 bin rakamını biz görmedik. O coğrafyanın kendine has yapısı var. Zaten orada aldığımız oy oranı ortada. Yani, Diyarbakır'da biz 18-19 bine yakın oy almışız, nasıl 12 bin 750 kişinin istifa olur. Yani bunlar hoş değil, doğru da değil. Birde Yargıtay zaten sürekli takip ediyor. Şu an itibariyle, yani şu son 23 günde Diyarbakır'daki istifa sayısı 150-160 civarınadır. Yani öyle 12 binlik bir rakamı görmedik.

‘Partiye katılanlarda çok’

“Malum seçim sürecinde olduğumuz için istifalar bir anda azalıp, bir anda çoğalabiliyor. Çok hızlı ve topluca hareket edilebiliyor. Ama öyle iddia edildiği gibi bir rakam ortada yok. Bunları bir tarafa koyarsak, şu ada partimize çok katılımda yaşanıyor. Yani üyelikler de yoğunlukla sürüyor. Bizim üye sayımız yerel ve genel seçimlerden önceki üye sayımız neyse, şu andaki sayımızda 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Evet çok tabi istifalar daha çok yansıyor ama Diyarbakır'da öyle bir durum an itibariyle yok.”

Parti içinde diğer istifaları da yorumlayan Kavuncu, “Bizim üye sayımız 500 binin üzerinde.  Genel seçimlerden önceki üye sayımızda 500 binin üzerindeydi. Yani hala 500 ile 600 bin arası üyemiz var. Yani bu işte 5 binler, 10 binler bunlar sürekli iner çıkar, yeni üyeler olur, gidenler olur, çıkanlar olur. Türkiye'de siyaset parti üyelikleri özellikle bir kesim tarafından ki, bizim çok arzu ettiğimiz değil, iş bulma ümidiyle yapılan üyelikler olur. İş bulabilme ümidi kaybedilince üyeliklerden vazgeçilir. Bu inişler çıkışlar olur, ama bizim genel seçimden önceki üye sayımız 500 binin üzerindeydi. Şu anda da tam rakam bakmadığım için veremiyorum. Yani şöyle özetleyim yarım milyona yakın vatandaşımız ile partimiz siyasi yolculuğunu sürdürüyor” dedi.

‘Biz seçimi kaybettik’

Sakarya Teşkilatında yaşanan istifaları ve sonrasındaki görevlendirmeleri yorumlayan Kavuncu, “Evet, bir takım istifalar olmuştu. Ama Sakarya teşkilatımız hemen toparlandı. Kollar sıvandı ve saha da boşluk bırakılmadı. Genel seçim sonrasında tüm muhalefet partilerinde moral bozukluğu yaşandı. Biz seçim kaybettik. Siyasetin kazanını olduğu gibi kaybedeni de oluyor. Yerel seçim yaklaşıyor olması da istifalara neden olabiliyor. Bir kısmı belediye başkan adaylığı ve olmayanların istifaları oluyor. Belli çevreler bu istifalara ve partiye tavır diye yansıtıyor ama alakası yok. İstifaların büyük çoğunluğu adaylıklarla ilgilidir” dedi.

‘Gidenlere değil gelenlere bakacağız’

Partinin kan kaybettiği yorumlarına cevap veren Kavuncu, “Sakarya’da da bir değişiklik oldu. Adana, Ankara ve bir çok il de değişiklik oldu. Bunların neticelerini önümüzdeki seçimlerde göreceğiz. Tabi ki, Sakarya teşkilatındaki istifalar hoş değil, kaybettiğimiz arkdaşların yeri dolmaz. Ama giden arkasından genel başkanımız hiçbir olumsuz cümle kurmamıştır. Bizde liderimizin arkasındayız. Biz gidenlere değil, gelecek olanlara bakacağız. Gelecek olanlara geleceğe sağlam bakacağız” dedi.

Gidenlerin geri gelmesi

Partiden gidenlerin tekrar geri gelmesine nasıl karşılayacakları sorusuna cevap veren Kavuncu, “Bu tamamen partimizden nasıl gittiklerine bağlıdır” dedi.

Dikbayır’ın ihracı

Partiden ihraç edilen Milletvekili Ümit Dikbayır ile ilgili konuşan Kavuncu, “Bu konuda disiplin kurulunda bir karar verildi. Süreç işletildi. Yine itiraz süreci falan var. Disiplin kurulunun kararı net olarak açıklandı. Ayrıca yargıya taşındı. Yapılan değerlendirme sonucunda bir karar verildi. Biz artık geçmişe değil, önümüze bakıyoruz. Sakarya ziyaretimizde önümüze baktığımız söylemek içindir” dedi.

‘Sakarya’da vekil eksikliği olmayacak’

Sakarya’da İYİ Parti’nin milletvekili olmayışının eksikliğini hissedilmeyeceğini vurlayan Kavuncu, “Biz çok ilimizde milletvekili yok. Zaten toplam 40 milletvekilimiz var. Her ilimiz de yok. Olmayan illerimiz biz seferberlik halinde destek oluyoruz ve olacağız. Görevlendirmeleri yapıyoruz. Sakarya’da da milletvekili eksikliği hissedilmeyecektir” dedi.

Kavuncu; “Gidenlere değil gelecek olanlara bakacağız

CHP ile ittifak yapılmayacak

CHP ile ittifak kapılarının kapatılmasını değerlendiren Kavuncu, “Burada net bir karar var. Özgür Özel’in bir ziyaretin üzerine genel başkanımızın ana muhalefet partimizin talebi üzerine tekrar görüşme yapıldı. Genel başkanımız zaten daha önce kendi adaylarımızla seçime girileceğini söylemişti. Konu GİK'te konuşuldu. Tam 9 saat tartışıldı bu konu. Tüm milletvekillerimiz olduğu toplantı yapıldı, görüşler açıklandı. Öncesinde parti teşkilat başkanlıklarıyla görüşmeler yapıldı. Her ne kadar yaz boyunca konuşsakta böyle bir gelişme olduğunda bir kez daha teşkilatları dinledik. Bunu dile getirdik ve oylama yapıldı. Sonuç hür ve müstakil adalarımızı çıkarma kararı alındı. 10 il ve 100’a yakın ilçelerde adaylar açıklandı” şeklinde konuştu.

Sakarya adayları

Sakarya’daki adaylıkların ne zaman açıklanacağı konusunda ise Kavuncu, “Aralığın son haftasına kadar aday açıklayacağımız illerin sayısı artacak. Sakarya’daki adaylıklarımız  Ocak ayı içinde veya Şubata ayı başında açıklanacak” dedi.

İlçe bazlı görüşmeler

Kavuncu ilçe bazlı ittifak görüşmelerinin olup olmayacağı sonundaki soruya ise, “Biz kendi adaylarımızı çıkaracağız. Diğer partiler bize sizin adayınızı desteklemek istiyoruz derlerse, destekleyebilirler. Ama biz herhangi bir partinin adayını desteklemeyeceğiz. Alınan son karar partimizin duruşunu gösterdi. Daha önceki işbirliklerinin siyasi yükleri bir tarafa, yaptığımız ittifakı sahada anlatmamız diğer tarafa anlatmakta zorluk yaşadık. Bizlerin bagajı dolu değil, siyasi hesabımız yok. Ortaklıklardan dolayı sürekli başka partilerin ne yaptıklarına cevap vermekle geçti son 6 yılımız.”

İBB grubunun istifası

“Son yaşanan hadiselerden sonra bir karar almış partimiz. Bu karara rağmen, bu partinin meclis grup başkan vekili aksi yönde hareket ediyor. Partimizin ve bizlerin birlikteliğinde her zaman ülkemizi öncelik tuttuk. Bu aldığımız kararda ülkeyi öncelikli tuttuk. Partileşmek, disiplini sağlamak, alınan kararların uygulanmasını istiyoruz. Zafiyet yaşamak istemiyoruz. Öyle görünüyor ki, işbirlikleri farklı zafiyetleri doğruyor. Yeniden 4-5 yıl sonra aynı sıkıntıları yaşamak istemiyoruz” şeklinde konuştu.  

‘Zor olan seçildi’

Zor olanı seçtiklerini söyleyen Kavuncu, “Biz önümüze bakıyoruz. 2028 genel ve sonrasında 2029 yerel seçimlerine tamamen kurumsal yapısı oturmuş bir parti olarak girmek istiyoruz. Bugün yine işbirliği denilseydi elde edeceğimiz sonuçlar çok farklı olurdu. Yani biz hep fedakarlık yaptık. Hiçbir zaman somut teklifler yapılmadı ve bize hep işbirliğine hazır mısınız denildi. Şimdi ise kararımız net ve önümüze bakacağız.”

6’lı masa ortakları

Daha önce kurulan 6’li masa ortakları olan partilerin İYİ Parti’yi sıkıntıya soktuğu iddialarına yönelik söylentilere açıklık getiren Kavuncu, “Bu dış güçler lafını biz hep eleştirdik. Siyasi rekabette bu tür şeyler olabilir. Ama hakkaniyetli olana, doğru olana bir şey olmaz. Güçlü ve sağlam olursak hiçbir şey olmaz.”

Aday gösterilmeyenler

Sakarya’da Ak Partiden aday gösterilmeyecek olan isimlerin İYİ Parti’den aday gösterileceği beklentilerini değerlendiren Kavuncu şöyle konuştu. 

Bizim tüzüğümüzde partinin ilke ve amaçları bellidir. Tüzüğümüz ve  amaçlarına uygun hareket eden, ülkemizin değerlerini gözeten, Cumhuriyetimize sahip çıkan herkese kapımız açıktır. Öncelikle takibi ki tercihimiz teşkilatlarımızın aday adaylarına olur. Ama ilkelere uyan, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile problemi olmayan herkes partimize gelebilir, üye olabilir, aday olabilir. Bu kriterle aykırı olanlara kapıdan içerdi giremez.”

Akşener’in mesajı

Genel Başkan Meral Akşener’in Sakarya’ya özel mesajı olduğunu belirten Kavuncu, “Genel Başkanımız sürekli dile getiriyor. Her bir partilimize söylüyor. Sakarya’ya da özel mesajı şudur. Cesur olun, dik durun. Bu süreçleri atlatmak için muhtaç olduğunuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur” dedi.

Akşener Sakarya’ya gelecek

Seçim çalışmaları için Meral Akşener’in Sakarya ziyaretinin olacağını vurgulayan Kavuncu, “31 Mart yerel seçimlerine kadar genel başkanımız Sakarya gelecek. Bunların yanı sıra biz daha Sakarya’ya çok gelip gideceğiz. Sakarya bizim ve genel başkanımız için çok özel bir şehirdir” dedi.

‘Seçmenin yeni alternatifiyiz’

Sakaryalılara seslenen Kavuncu son olarak şunları söyledi. “Sakaryalılar ve milletimiz bizi anlasın. Yapmak istediğimizi anlasın. 25yıldır iki kutuplu olan Türkiye’yi değiştirmek için yola çıktık. Bu cumhurbaşkanlığı sisteminden insanları kurtarmak için yola çıktık. Hep bir mücadele verdik. İşbirlikleri ve ittifaklar yaptık. 6 yıllık tecrübe sonunda bir karar verdik. Bugün bazı cümleler kuruluyorsa bu partimizin varlığındandır. 25 yıl geçti, bir 25 yıl daha geçmesin diye biz siyasi iklimi değiştirdik. İki kutuplu siyaset arasına sıkışmış seçmenin yeni alternatifiyiz. Cumhuriyetin değerleri ile barışık, dış dünyaya açık, ülkenin milli değerleriyle hiçbir problemi olmayan bir siyasi hareketiz. Türkiye’nin de buna ihtiyacı var. Bu yol bizim için zor olabilir. Seçmenimiz velinimettir. Siyasette seçenek ne kadar çok olursa, kalite o kadar artar.”  

Kavuncu; “Gidenlere değil gelecek olanlara bakacağız

17 Ara 2023 - 20:30 - Siyaset --- Okunma

Mahreç  Ekrem Ürdüç

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 12.211.657 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.