Karasu sahilleri için devrim niteliğinde karar!

Karasu Camitepe ve Denizköy ile Acarlar Longozu sınırlarında kalan 935 hektarlık alan için hazırlanan nazım imar ve çevre planları Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandı. Plana göre kıyıda mülkiyeti bulunan vatandaş ve şirketlere farklı bir yerden planları tamamlanan arazilerden tahsis edilecek. Yıkım gerginliğini sona erdirecek uygulama ile mevcut alanlar turizme açılacak. Roman vatandaşlar plan kapsamına alındı. İŞTE HABERİ...

Bilal Bilir
Bilal Bilir Tüm Haberleri
Karasu sahilleri için devrim niteliğinde karar!
Karasu sahilleri için devrim niteliğinde karar!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM://

Bilal BİLİR ÖZEL HABERİ

Karasu Camitepe ve Denizköy Mahallelerini içine alan ve Acarlar Longozu tampon bölgesi sınırları içerisinde kalan yaklaşık 935.11 ha büyüklüğündeki alandaki 5 ayrı kısımda  “1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile 1,109.57 ha büyüklüğündeki alanda ‘1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği”ne gidildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan plan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. maddesi uyarınca onaylandı.

Buna göre Karasu kıyı bölgesinde yer alan zaman zaman yıkım gerginliklerinin yaşandığı, deniz taşması nedeniyle maddi hasarların gündeme geldiği problem ortadan kalkmış olacak. 

Karasu sahilleri için devrim niteliğinde karar!

Plan özetle ilan edilen bölgede mülkiyeti bulunanlara belirlenen farklı bir alanda konut ve tüm sosyal imar planları yapılarak arazi verilmesini verilmesini öngörüyor. Diğer alanlar ise devlet kontrolünde eko turizme kazandırılacak. 

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilerek mutlak koruma altına alınan Acarlar
Gölü Longoz Ormanı’nı tampon bölgesi içerisinde kalan alanda plan uygulamasına gidildi. 

Karasu sahilleri için devrim niteliğinde karar!

Planla alakalı olarak, " Bu plan ile tampon bölgede yer alan yasa dışı uygulamaların önüne  geçmek, mekânın sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası korumak, kırsal yerleşim dokusunu koruyarak mekânın koruma-kullanma dengesini sağlamak, mekânda yer alacak turizme yönelik
fonksiyonlar ile mekânın ve ekonominin canlanmasını sağlamak, yerel halkın turizm faaliyetlerine katılımını sağlamak, doğal değerleri koruyarak doğal kaynakların devamlılığını sağlamak amaçlanmıştır" denildi.

TURİZME AÇILACAK 

Planlama kapsamında bölgenin doğal yapısı, denizi, kumsalı ve longoz ormanı ile birlikte Eko-Turizm için potansiyel tesis özelliklerine sahip olduğu vurgulandı. Raporda, "  Eko-Turizm kurgusunu temel alan bir planlama anlayışının bölgeye birçok pozitif etki sağlaması planlanmıştır. Bu etki sağlanırken bölgedeki doğal alanların (özellikle kumluk alanların) korunmasına önem verilmiştir. Bu hususta planlama alanın kuzeyinde mevcutta bulunan kumluk alanlar “Doğal Karakteri Korunacak Alan” olarak korunmuştur.Bölgede kırsal kalkınma anlayışı ile birlikte hem tarımsal faaliyetlerin yürütülmesi hem de eko-turizmin alanı olarak planlanan alanda sürdürülebilir turizm anlayışının geliştirilmesi  amaçlanmıştır. Böylece planlama alanının sahip olduğu mevcut kaynakların verimli bir şekilde değerlendirilmesi sağlanacak ve bölge ekonomik olarak katma değer kazanacaktır" denildi

Karasu sahilleri için devrim niteliğinde karar!

MÜLKİYETİ OLANLARA HAZİNE ARAZİSİ VERİLECEK 

Karasu’nun kıyı kesiminde mülkiyet sahibi olan bazı kişiler bu mülkiyet haklarını çeşitli nedenlerle kullanamadıklarından dolayı mağduriyet yaşamakta olduğuna vurgu yapılarak, "Ortaya çıkan bu mağduriyeti gidermek amacıyla planlama alanının batısında “Gelişme Konut Alanı”nda kalan ve mülkiyeti maliye hazinesine ait olan 102 ada 82 parsel ve 102 ada 90 parselin bulunduğu bölgede parselasyon işlemi yapılarak, trampa yolu ile ilgili kişilere bu bölgeden yer verilmesi planlanmıştır" ifadelerine yer verildi. 

Karasu sahilleri için devrim niteliğinde karar!

ROMAN VATANDAŞLARA YER BELİRLENDİ 

Mülkiyeti Karasu Belediyesi’ne ait olan, 37,183.57 m2 yüz ölçümlü Denizköy Mahallesi 108 ada 1 parsel ve mülkiyeti maliye hazinesine ait 16,810.47 m2 yüz ölçümlü Denizköy Mahallesi 107 ada 66 parsel numaralı taşınmazlar Romen nüfusun barınma ihtiyacının
giderilmesi amacıyla önerildi.

Plan kapsamında konut, işyeri ve turizm alanları ile hizmet alanları ayrıldı. Yaklaşık 440 hektarlık alanda özel ve şirket mülkiyetinde yer alıyor. 

22 Ara 2023 - 21:27 - Güncel --- Okunma

Mahreç  Bilal Bilir

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 12.340.133 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

06

Calimero - Acarlar longozu tabii... Kirletmek çok uzun vadeli iş, kes ormanı, döşe betonu. Ne gerek var uğraşmaya, Uzungöl'de de aynısı yapılmadı mı?

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 24 Aralık 02:47
05

Hüskul - Bu planların hepsi itirazlık, romanlara öyle.merkezi.ulu orta yer olmaz oralar. konut arazilerine uygun.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 24 Aralık 02:41
04

Patates Halinden Musta - karasu sahilde bir dünya tapulu arazileri bulunan ve sahilde evleri ve barakaları olanların karasu limanı yapıldıktan sonra hepsi denizin içine gömüldü bundan 15 20 sene önce onlarla ilgilide bir çalışma yaplması lazım oluyor bu durumda

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 23 Aralık 17:52
03

Camoka - Romanların liman önünden alınması gerekiyordu,bu proje onlar için ve Karasu için güzel.

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 23 Aralık 14:27
02

Mrv - Acarlar longozu 107 adaya uzak ne alaka ekolojik tarım oradı konut olmalı

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 23 Aralık 02:11
01

Millet - Kardeşlerimiz roman milletine de yapılan Bu güzellikten dolayı

Türk ve doğulu milleti olarak teşekkür ederim

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 23 Aralık 00:38