DASK’ta önemli değişiklikler yapıldı! "Sakarya’da 38 bin vatandaşın sigortası hala yok"

Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon ve inşaat maliyetlerinin artması sigorta yaptırmanın önemi bir kez daha ortaya çıktı. DASK, depreme karşı oluşacak maddi hasarları güvence altına almakla beraber poliçede konutun teminat değeri her yıl metrekare birim fiyatına göre hesaplanıyor. Ali Esen Sigortacılık Genel Güdürü Ali Esen, DASK’ın önemine değinerek, DASK’taki önemli değişiklikleri açıkladı.

Fatih  Bulsun
Fatih Bulsun Tüm Haberleri
DASK’ta önemli değişiklikler yapıldı! "Sakarya’da 38 bin vatandaşın sigortası hala yok"
DASK’ta önemli değişiklikler yapıldı! "Sakarya’da 38 bin vatandaşın sigortası hala yok"
+1
Video için play'e tıklayın

2024 başından itibaren DASK kapsamında zorunlu deprem sigortasında önemli değişikler oldu ve yeni uygulama başladı. Yeni düzenleme ile DASK’ın verdiği teminatlar iki katına çıktı, 2024 yılı sonrası için zeyilname kalktı, zorunlu deprem sigortasına enflasyon koruması geldi.

Yeni uygulamada aynı zamanda DASK’a enflasyon koruması da getirildi. Buna göre 1 Ocak tarihinden itibaren DASK yapılan konutların metrekare bedelleri, her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bir önceki ay açıklanan aylık Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında artacak.

Böylece poliçenin yürürlükte olduğu süre içinde metrekare bedeli enflasyon oranında artmasına karşın sigortalılar ek prim ödemeyecek, zeyilname yaptırmayacak ama teminat artışlarından yararlanabilecek. 1 Ocak 2024 tarihinden önce yapılan DASK poliçeleri de bu düzenlemeden yararlanabilecek. DASK poliçe sahipleri zeyilname yaptırmadan, ek prim ödemeden sene başında artacak olan teminatlardan otomatik olarak yararlanabilecek.

Ali Esen Sigortacılık Genel Müdürü Ali Esen, DASK’ın önemine değinerek, TV264 ve Medyabar mikrofonlarına DASK’taki önemli değişiklikleri açıkladı.

DASK’ta önemli değişiklikler yapıldı!

“Enflasyon sigortanın önemini ortaya çıkardı”

Başta doğal afet kurumu olmak üzere her branşta hizmet vermekte olduklarını söyleyen Esen, deprem sigortasının öneminden bahsederek, bunun öneminin 6 Şubatta meydana gelen depremde daha çok ortaya çıktığını belirtti. Manevi kayıpların yanı sıra ciddi anlamda ülke ekonomisine zarar veren kayıpların da olduğunu ifade eden Esen, “Doğal afet kurumu orada 10 vilayette açmış olduğu dosyaların tamamı ödedi. Mükemmel bir başarı var orada ama maalesef ki ülkemizde yaşanan bu yüksek enflasyon, inşaat maliyetlerinin artması sigortanın önemini daha çok ortaya çıkardı” dedi.

“Enflasyon korumalı DASK geldi”

2023’te deprem sigortası yaptıran vatandaşların, yaptırdıkları acentelere gidip ilave prim ödeyerek teminatlarını iki katına çıkartmalarını söyleyen Esen, “1 Ocaktan itibaren teminatlar iki katına çıktı. Çok önemli bir gelişme var. DASK olan poliçelerde 1 Ocaktan itibaren ilave prim yatıran ve ilk defa yaptıran vatandaşlarımıza enflasyon koruma geldi” ifadelerini kullanarak fiyatlarda bir değişiklik olmadığını,  ilk defa 100 m2 ev yaptıran vatandaşın 1272 TL civarında prim ödeyeceklerini ve alacağı teminatın 600 bin lira olduğunu dile getirdi.

DASK’ta önemli değişiklikler yapıldı!

 “38 bin vatandaşın sigortası hala yok”

Vatandaşların enflasyon korumadan faydalanmak için ek prim ödeyerek ilave teminatlarını satın almaları gerektiğini ifade eden Esen, Sakarya’da 240 bin sigorta yapılabilir ayakta kalmış evin olduğunu söyledi. Şu ana kadar 184 bin vatandaşın sigorta yaptırdığını belirten Esen, “Bugün itibariyle 201 bine geldik. 38 bin vatandaşımızın Sakarya'da sigortası hala yok. Zorunlu deprem sigortası yaptırmamış” dedi.

 

DASK’ta önemli değişiklikler yapıldı!

“Deprem sigortası bir tedbir”

İstanbul depreminin beklendiğini ve Sakarya’ya yansımasının ne olacağının bilinmediğini belirten Esen, deprem sigortasının bir tedbir olduğunu ifade etti. Yeni çıkan enflasyon korumalı DASK poliçelerinin yapılması gerektiğini söyleyen Esen, “Bugün ticari iş yerlerine DASK yapılamaz. Ama yukarıda mesken var, altta dükkan varsa bunlar DASK'a tabidir” diyerek mal sahiplerinin iş yerlerini depreme karşı güvence altına almalarını ifade etti.

21 Oca 2024 - 10:40 - Güncel --- Okunma

Mahreç  Fatih Bulsun ,  Merve Topal

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.647.048 gösterim gerçekleşti.