Miras bekleyenler dikkat: Bu hatayı yapan artık tek kuruş alamayacak

Yargıtay'ın emsal kararlarına göre, evlatların anne ve babalarına bakmaması veya ziyaret etmemesi mirastan çıkarılmasını sağlayabilir.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Miras paylaşımında anne ve babanın isteği genellikle önemsenmese de, bazı durumlarda anne ve baba evlatlarını mirastan çıkarabilir.

Yargıtay'ın emsal kararlarına göre, evlatların anne ve babalarına bakmaması, ziyaret etmemesi, hatta telefonlara cevap vermemesi ve yüzlerine kapatması bile mirastan çıkarılma sebebi olabilir.


CEVAP VERMEMESİ YETİYOR

Fakat Yargıtay’ın emsal kararlarındaki bu ayrıntı dikkat çekti. Kararda Evlat, anne ve babaya bakmaması veya ziyaret etmemesi mirastan çıkarabilmesinde yeterken hatta telefonlara cevap vermemesi ve yüzlerine kapatması bile yettiği belirtildi. Bu neticede çoğu miras hakkı bulunanlar için dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı oldu.


MİRASINDAN NASIL ÇIKARIR?

Bulunduğunuz bölgenin noter şubesine giderek resmi vasiyetnameyi hazırlayarak çocuğunuzu neden mirastan çıkardığınızı belirteceksiniz.


TÜRK MEDENİ KANUNU'NUNDA GEÇİYOR

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 510.-511. maddeleri hükümleri uyarınca yasal şartları sağlanması hâlinde, anne ve babanın çocuklarını mirastan ret hakkının mevcut olduğu belirtiliyor. Anne ve baba, çocuğunu mirasından mahrum bırakabilir.

29 Oca 2024 - 18:45 - Ekonomi --- Okunma

Mahreç  Haber Merkezi

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.647.048 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.