SATSO’da yılın ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tarafından gerçekleştirilen olağan meclis toplantıları kapsamında 2024 yılının ilk toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Fatih  Bulsun
Fatih Bulsun Tüm Haberleri
SATSO’da yılın ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi!
SATSO’da yılın ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi!
+4
Video için play'e tıklayın

SATSO’da 2024 yılının ilk toplantısı olan Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis başkanı Erdem Ercan başkanlığında gerçekleştirildi

Toplantıya, Meclis başkanı Erdem Ercan, Yönetim kurulu başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Üniversitesi rektörü Hamza Al, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyelerinin katılım sağladı.

Meclis Başkanı Erdem Ercan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, dünyanın ve ülkemizin gündeminde olan konular da değerlendirildi. 

Başkan Ercan, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın 17 bin mevcut üyesiyle Sakarya'nın ve bölgenin en önde gelen meslek örgütlerinden biri olduğuna değindi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, konuşmasında 6 Şubat'ta yaşanan yıkıcı depremlere değindi.

50 bin insanın hayatını kaybettiği depremin Türkiye'nin ekonomisine etkisinin 104 milyar dolar olacağını ifade eden Başkan Altuğ, "Geldiğimiz nokta itibarıyla yaralar sarılmaya devam etse de maddi kayıplar açısından /tahmin edilenden daha hızlı toparlanıyoruz.
Bu depremden ülke olarak derslerimizi aldığımızı düşünüyorum. Özellikle deprem hafızasına sahip bir il olarak biz, kentsel dönüşüm sorunumuzu halletmeliyiz.
Bir yıldır her toplantımızda bunu gündeme getiriyoruz. Olası bir başka deprem için zamanımız daralıyor. Bu yüzden artık şehrimizde, kentsel dönüşüm söylemleri eylemlere dönüşmeli" ifadelerini kullandı.

"DEPREM ASIL MESELEMİZ OLMALIDIR"

Sakarya'da deprem konusunda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yusuf Alemdar ile görüştüklerini söyleyen Başkan Altuğ, "Büyükşehir belediye başkan adayımız Yusuf Alemdar ile de görüştük.
Deprem görmüş tüm binaların hasarlı hasarsız olmasına bakılmaksızın elden geçirilmesi gerektiği konusunda hem fikiriz.
Bu konu şehir olarak bizim asli meselemiz olmalıdır.
Bunu hem o konutlarda yaşayan hem iş yeri sahipleri hem de bu dönüşümü uygulayacak kurumlar açısından en hızlı ve en uygulanabilir şekilde yapmalıyız" dedi.

AKYAZI'DAKİ O CAMİYE DİKKAT ÇEKTİ

Başkan Altuğ, Akyazı Dokurcun Mahallesi'nde bulunan ve 1800'lü yıllarda yapıldığı düşünülen Çengeller Köyü Camisi'nin tarihi bir eser olduğunu ancak şu an metruk bir durumda olduğunu ifade etti.

Başkan Altuğ, "Geçtiğimiz hafta sosyal medya hesaplarımızdan da yayınladığımız bir konuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum.
Akyazı dokurcun beldemizde bulunan ve 1800’lerde yapıldığı düşünülen çengeller köyü camimiz tarihi eserdir. Ancak şu anda metruk bir durumda ve bu bize yakışmıyor. Bunun yerelde bir akıl birliği ile/ özüne uygun şekilde restore edilip/ hem ibadete hem de turizme kazandırılması gerekiyor.
Hatırlatmak isterim ki; o da olarak daha önce tarihi çark restorasyonu, fenerli konak ve son olarak da Sait Faik heykel restorasyonu gibi şehrimizin değerlerini koruyan faaliyetlerde bulunduk.
Bu konuda da ilgili kurumlar tarafından bir çalışma yapılmasını öneriyoruz" şeklinde konuştu.

"ODA RESTORAN İNŞA EDİYORUZ" 

Meclis toplantısında konuşan Altuğ; "Çalışmamız var. Oda restoran inşa ediyoruz. Yüksek kalitede hizmet veren bir restoran olacak” “dedi.
SATSO Araştırma, Eğitim ve Organizasyon A.Ş sermayesinin 3 milyon TL artırılarak 4 milyon 250 bin TL'ye çıkartılması teklifi oybirliği ile kabul edildi. Konu ile ilgili konuşan başkan Altuğ, "Genel adı SATSO mutfak akademisi. Orada bir Oda Restoran inşa ediyoruz. Oda Restoranı SATSO A.Ş’nin bir şubesi işletece. Bu bölgede çok büyük üretim var. Beyaz yakalıların yani patronların hizmetinde olan bir restoran olacak. Geçen mecliste 10 milyon TL ayırmıştık. 3 milyon TL'sini sermaye olarak kullanacağız. Yerel lezzetlerin sunulacağı yüksek kalitede restoran olacak” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST TALEBİNE DEĞİNDİ

ASKON Sakarya Şubesi'nde 3. Olağan Genel Kurulu'nda Teknoloji Komisyon Başkanı Mustafa Varank'tan Teknofest talebinde bulunduklarını söyleyen Başkan Altuğ, "ASKON Sakarya Şubesi 3. Olağan genel Kurulu’nda Teknoloji Komisyon Başkanı Mustafa Varank’tan, Kocaeli ve Sakarya sınırında yer alan Cengiz Topel Havalimanı'nda bir Teknofest kurulması talebinde bulunduk. Kendisinin desteğini aldık.
Bölgeyi verimli bir şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz" dedi.

SÜS BİTKİLERİ VE TAMAMLAYICI SEKTÖRLERDE UR-GE PROJESİ

Metal ve makine sektörü UR-GE’sinin ardından süs bitkiciliği ve tamamlayıcı sektörlerde UR-GE projesi için çağrıya çıktıklarını ifade eden Başkan Altuğ, "Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz metal ve makine sektörü ur-ge’sinin ardından bu ay ikinci projemiz süs bitkiciliği ve tamamlayıcı sektörlerde ur-ge projesi için çağrıya çıktık.
Süsbir iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz projede başvuru yapan üyelerimiz ile odamızda ortak bir toplantı gerçekleştirdik.
Devam eden süreçte diğer sektörlerimiz için de sırasıyla ur-ge projeleri yapmak istiyoruz. Örneğin orman ürünleri sektörü gibi" ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi ile SATSO arasındaki iş birliğini de vurgulayan Başkan Ercan,

Bildiğiniz üzere, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 17 bin üyesi ile şehrin ve bölgenin önde gelen meslek örgütlerinden biridir. İş dünyasının çatı örgütü olan bir kurum olarak üyelerimize ve şehrimize sunduğumuz hizmetlerin yanı sıra akademik ve bilimsel katkının ekonomik yapıyı güçlendiren önemli bir unsur olduğunun bilinci ile çalışıyoruz.
Yani bir kentin sadece ekonomik anlamda gelişmesi yeterli değil. Üretim, ticaret, tarım, turizm, eğitim ve bilimin aynı paralelde birbirini beslemesi gereklidir.
Üniversite-Sanayi işbirliğimizle; sermayenin, bilim ve teknolojiyle harmanlanarak ekonomiye dönüştürülmesi, ilimiz ve ülkemizin gelişme hedeflerine katkı sunacaktır.
Memnuniyetle ifade etmek isterim ki; Sakarya Üniversitemiz ile biz bunu başarılı bir noktaya getirdik. Üniversitemiz eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra; şehirle, iş dünyası ile, STK’larla iletişimini sürekli kılarak, gelişimin önemli bir sac ayağını oluşturmaktadır. Dolayısıyla SATSO’nun da önemli bir paydaşı ve çoğu projelerde iş ortağıdır.
Üniversitemizle dirsek temasımızı her alanda sürdürerek üniversite sanayi iş birliğinin başarılı örneklerini ülkemize sunuyor, pozitif sonuçlarından memnuniyet duyuyoruz. Temennimiz özellikle üniversitemizden mezun olan öğrencilerimizin, gerek nitelikli istihdam gerek girişimci, gerekse de iş dünyası temsilcisi olarak şehrimizi temsil etmeye devam etmeleri, şehrimizde yaşamayı sürdürmeleridir.
Şehir olarak bu konuda gerekli yakınlığı ve kolaylığı öğrencilerimize sağladığımızı düşünüyorum. Sakarya artık profil olarak bir öğrenci kenti olarak da anılmaktadır. İş olanakları itibariyle de 3+1 ve 7+1 staj programlarının bu konuya destek olduğunu düşünüyorum.          

"CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPMAMIZ GEREKİYOR"

2024 iş planı hizmetinden bahseden Genel Sekreter Şevket Kırıcı, "E ticarette 7 milyon doların üzerine çıkacak potansiyel var. İhracat yapan firmalar ayakta kaldı. Üreyerek ekonominin daha iyi gideceğini biliyoruz. Çalışmalar yapılıyor ve devam edecek. E- ticarete de çok büyük potansiyel var. Türkiye bu konuda biraz geride. Bizim en önemli çıktımız; Güçlü Sakarya için SATSO’nun ve üyelerinin güçlü olması lazım.
Ticaret portalımızı değiştiriyoruz. Sizlerden gelenler ile yapmış olduğumuz çalışmalar bizim 2024 iş planımızı oluşturdu. Sakarya'yı e değerlendirdik ve 255 sorun çıkardık. Bunlardan 38'i iletilerimizi oluşturdu. Çözüm önerileri oluşturduk” dedi.

  "EN BÜYÜK PROBLEM NİTELİKLİ İŞÇİLİK"

Toplantıda söz alan Meclis Üyesi Ahmet Bayrak; "Ülkede en büyük problem nitelikli işçilik. Tarım ve Hayvancılık sektöründe işçilik maliyeti eskiden yüzde10’du, şimdi ise yüzde 20'ye tekabül ediyor. Son iki sene yüzde 300 arttırılan asgari ücret ile birlikte kıdem tazminatı ciddi duruma geldi. Asgari ücret açıklandıktan sonra minimum 20 bin TL ücret ödüyoruz. Yine de isçi bulamıyoruz. Tarım ve Hayvancılık sektörüne ciddi anlamda destek bekliyoruz.
Rafta 27 TL olan süt üreticiye 13.5 TL ye satılıyor. Böyle iş yok. Gariban 600 650 TL'ye kıyma yiyecek. Türkiye'de gıda enflasyonu asla düşmüyor. Özellikle Tarım Bakanlığı ciddi reformlar yapmak zorunda. 600 tane hayvan ihraç ederek bu iş yürümez. Kendin üretmiyorsan millet ne derse o paradan almak zorundasın. İşçi ücretleri çok problem olmaya başladı. İşçilik maliyetleri son 5-6 yılda çok arttı ve sektörü tehdit etmeye başladı. İşçiler çalıştıkları fabrikaların ortağı haline geldiler. Kıdem tazminatı yükünü kaldırabilecek çok fazla işletmenin olduğunu düşünmüyorum. Biz asgari ücretle yetinen bir sektör değiliz" dedi.

"İŞVERENLER NE KADAR AZ PARA VERELİM DİYE DÜŞÜNÜYOR"

SATSO meclis üyesi Adnan Borazancıoğlu, şu ifadeleri kullandı;

“Bilmek yetmiyor yapmak gerekiyor. Başarılı olmamamız mümkün değil. Eleman bulamıyoruz diyorlar. Bir üyemiz çalışanlar ne kadar az çalışayım, işverenler de ne kadar az para verelim diye düşünüyor. Bu konu ele alınmalı. Elektronik Abone bağlantıları arada kalmış bir konu. Kurum kendilerine başvurulan dosyaları yapı denetim imzası yok diye kabul etmiyor. Yapı denetim de bizim yetkimizde değil diyerek reddediyor. Yapı denetim sorumluluğunda olan inşaatın bitirilinceye kadar kullanılan binalara elektrik bağlamıyoruz. Bu yönetmelik arasında sıkıştı. Yapı ve inşaat sahipleri mağdur oluyor. Bu sorun en çok  Sakarya'da var. Bu konu yeni gündeme geldi. Mevzuatın değiştirilmesi lazım”
SATSO’da yılın ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi!

"MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ YAPILACAKTI HALA YAPILMADI"

SATSO Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş,

"Karasu'da küçük sanayi sitesinin 14 katını mesleki eğitim verilmesi için verdik. Mesleki eğitim merkezi yapılacaktı hala yapılmadı. 7 dönüm, 12 bin metrekare civarında yerimiz var. Burada Mesleki Eğitim Kurumu yapılmasını istiyoruz. Fiziki bina yetmiyor. 300 öğrenciye 6 sınıflı bir okulun yetmesi mümkün değil”

31 Oca 2024 - 15:37 - Güncel --- Okunma

Mahreç  Fatih Bulsun ,  Merve Topal

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.703.451 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

Sakaryalı - Sakarya'nın sanayisini kurtarmışlar!.. Büyük iş yapmışlar... Köydeki cami ve süs bitkileri hakikaten çok önemli konular!.. İşsiz ve aşsız Sakarya halkı size minnet duyuyor!...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 09:35
01

At2 - ayrıca yaptığınız mutfak haberinin hem başlığını değiştirmişsiniz, hem de yoruma kapamışsınız. o arada neler oldu merak konusu. bu haberle odadan tepki alacağınız çok barizdi zaten ancak ya bunu bilmeyecek kadar ilgisizsizsiniz ya da bunları araç olarak kullanmayı çok seviyorsunuz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 08:51