Üniversite öğrencilerinin "BÜT" sitemi! Yaz okulunu da yeniden istiyorlar

2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde Sakarya Üniversitesi'nde finallerini başarıyla tamamlayan öğrenciler memleketlerine döndü. SAÜ Kampüsü ise, bu sene ilk defa uygulanan Bütünleme Sınavı sistemi sebebiyle hareketliliğini koruyor. SAÜ'lü öğrenciler ise, "BÜT'ün gelmesine sevindik, yaz okulunun kaldırılmasına üzüldük" görüşünde bulundu. AYRINTILAR...

Dila Kuvat
Dila Kuvat Tüm Haberleri
Üniversite öğrencilerinin "BÜT" sitemi! Yaz okulunu da yeniden istiyorlar
Üniversite öğrencilerinin "BÜT" sitemi! Yaz okulunu da yeniden istiyorlar
+8
Video için play'e tıklayın

MEDYABAR.COM// DİLA KUVAT VE MÜCAHİT KAZDAL'IN HABERİ...

Sakarya Üniversitesi öğrencileri de bir çok üniversitede olduğu gibi final haftasını tamamladı. Finallerini başarıyla tamamlayan öğrencilerin bir kısmı memleketlerine dönüş yapsa da Sakarya Üniversitesi Kampüsü'nde öğrenci yoğunluğunu sürüyor.

Bunun sebebi ise; üniversitelerde yapılan bir sınav çeşidi olan, final sınavlarını başarıyla tamamlayamayan öğrenciler için ikinci dersi geçme sınavı olan Bütünleme Sınavı (BÜT) artık Sakarya Üniversitesi'nin de uyguladığı bir sistem oldu. Bu zamana kadar final sınavlarından kalan öğrenciler yaz okuluna kalarak yaz aylarını da Sakarya'da geçirirken bu sene değişen sistemle yaz okulunun yerini BÜT aldı.

Sakarya Üniversitesi öğrencileri ise bu konudaki görüşlerini "BÜT'ün gelmesine sevindik ama yaz okulunun kalkmasına üzüldük" ifadeleriyle dile getirdi.

"BÜT getirdiniz de, yaz okulunu neden kaldırdınız?"

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Ferit, yaz okulunun kaldırılmasından fazlasıyla şikayetçi olduğunu belirterek; "Ya BÜT getirdiniz, yaz okulunu neden kaldırdınız? Ya BÜT ya yaz okulu diyorlar, niye kardeşim ikisini de koy mesela" sözleriyle sitem etti.

3. sınıf öğrencisi Mühendislik öğrencisi, "Bir de bazı düzenlemeler yaptılar mesela yükseltmek için diyelim ben dersi DD-CC ile geçtim, yükseltmek için büte giremiyorum mesela sadece kalman lazım" diyerek yaz okulunun kaldırılmasının kötü olduğu belirtti.

Üniversite öğrencilerinin

"Bu işi layığıyla yapamıyorsanız yapmayız o zaman"

BÜT'leri kendi bölümü üzerinden ele alarak değerlendirdiğinde finallerden çok daha zor olduğu görüşünde bulunan Ferit, "Oysaki BÜT'ler öğrencilerin geçmesi için uygulanan bir sınav değil mi?" sözlerine şunları ekledi:

Madem bu işi layığıyla yapamıyorsunuz o zaman yapmayın. İlk defa uygulanıyor olması bir bahane değil. Eğer siz bu şekilde BÜT gelecek, yaz okulu kalkacak diye bir karar veriyorsanız o zaman bunun makul sebeplerini tartışın; öğrenciye de bunun açıklamasını yapın. Ben şeffaflık da görmüyorum burada.

"Yaz okulunu getirsinler"

Yani üstüne basa basa diyorum ki 'YAZ OKULUNU GETİRSİNLER'! Evet büt tamam güzel ona bir lafım yok, bütün olması da bize bir seçenek oluyor ama yaz okulunu kaldırmayın. Bu biraz şey gibi: İkisinden birini seç. Ee ben ikisini de seçmek istiyorum!

"İyi olan yaz okuluyla BÜT'ün aynı anda olması"

Şu anda BÜT'ten çıktığını belirten bir SAÜ öğrencisi, BÜT'lerin gelmesinin bir yandan iyi bir şey olduğunu dile getirerek; "Finalle rahatsızlanabiliyorsun, hastalanabiliyorsun ya da o gün tam çalışamamış olabiliyorsun; bir sonraki hafta bunu kapatmak güzel bir şey ama yaz okulunun kaldırılması da bizim için kötü bir şey oldu. Çünkü dönemde çok fazla ders alıyorsun, yaz okulunda daha az derslerle bunları kapatma ihtimalin vardı" ifadelerini kullanarak "İyi olan ikisinin aynı anda olması olabilirdi" dedi.

Üniversite öğrencilerinin

"BÜT'ler için bir nebze iyi, bir nebze kötü diyebiliriz"

BÜT sisteminin bir nebze iyi, bir nebze kötü olduğu görüşünde bulunan bir diğer öğrenci; "BÜT'lerde finallere nazaran daha zor soran hocalarımız olabiliyor çünkü bazı öğrenciler finalleri es geçip BÜT'te zaten geçerim diye düşünüyor" ifadelerini kullanarak şunları ekledi:

Bu durumun haricinde de yaz okulu uzun bir süreçti; ders çalışma açısından, derleri özümseme açısından iyi bir süreçti. Şu anki durum içinse tezatlık olabilir; bir nebze iyi, bir nebze kötü diyebiliriz.
Üniversite öğrencilerinin

"Hocaların daha insafiyetli olması gerekiyor"

BÜT sistemini aslında çok güzel bulduğunu söyleyen 2.sınıf Maliye bölümü öğrencisi Hikmet Aydın, asıl önemli olanın BÜT sisteminin gelmesiyle yaz okulunun kaldırılmaması gerektiği olduğunu belirterek; "Sonuçta öğrencilerin %70'lik kısmı benim tahminimce şehir dışından gelen insanlar olduğu için bu insanların ulaşım masrafları oluyor. Hocaların da kasıtlı şekillerde BÜT'e bırakmaları konusunda biraz daha insafiyetli davranmaları gerekiyor. Haa tabiki bu hocadan hocaya göre değişebilir" şeklinde konuştu.

Üniversite öğrencilerinin

"Madem öğrencilere yardım ediliyor, tam anlamıyla edilsin"

İstanbul'dan geldiğini ve bu yüzden kendisini etkileyen çok bir durum olmadığını belirten Aydın, "Trabzon, Bitlis, Bingöl gibi şehirlerden gelen arkadaşlarım var ve onlar için bu durum daha sıkıntılı olabiliyor. Ama onun dışında BÜT sistemi güzel. Ayrıyetten bence yaz okulu da eklenmesi lazım ki, öğrencilerin dönemi uzamasın" dedi. Aydın, "Madem öğrencilere yardım ediliyor, tam anlamıyla edilsin; BÜT varsa da yaz okulu kaldırılmasın" ifadelerini kullandı.

BÜT sistemini güzel bulduğunu belirten bir diğer Maliye 2.sınıf öğrencisi Batuhan Altınışık, "Bence BÜT sistemi çok güzel oldu. Dersten kalanlar için seneye alttan almaya uğraşmaktansa, ki zaten sürekli dersler birikiyor, büt gelmesi bence daha iyi oldu" görüşünde bulundu.

Üniversite öğrencilerinin

"SAÜ'de yaz okuluyla BÜT, bir türlü beraber olamıyor"

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2.sınıf öğrencisi Yusuf Uzunder ise, "Yanlış bilmiyorsam diğer üniversitelerde yaz okulu ve Bütünleme Sınavları beraber var ama Sakarya Üniversitesi'nde yaz okuluyla BÜT beraber olamıyor bir türlü" ifadelerini kullanarak BÜT sınavlarının ve yaz okulunun beraber olması gerektiğini vurguladı.Üniversite öğrencilerinin

"Madem öğrencileri bu kadar zorluyorsunuz o zaman geçme ihtimallerini de yükseltin"

Uzunder, Sakarya Üniversitesi'nde öğrencileri fazla zorlama gibi bir olay olduğunu belirterek; "Sınavlarda öğrencileri fazla zorlama gibi bir olayları var. Madem bu kadar fazla zorluyorsunuz, en azından öğrencilerin geçme ihtimallerini arttırın. Benim şu anda 6 tane BÜT'üm var. 6 BÜT'ten 6'sını da geçemem, 3 tanesini geçsem 3'ü kalıyor. Ee ben her sene böyle kala kala 6 yılda anca bitirim bu bölümü yani" şeklinde konuştu.

"Geçen sene sorsanız BÜT'ü tercih ederdim"

Geçen sene sorulsa BÜT sistemini tercih edeceğini söyleyen Hukuk Fakültesi öğrencisi Ahmet, "Yaz okulu varken BÜT sistemini daha çok istiyordum açıkçası. Çünkü kimi hoca yaz okulu açıyor, açmıyor. Ama bu şekilde de dersler ağırlaşıyor" ifadelerini kullandı.Üniversite öğrencilerinin

"Öğrenci yararına olan bir şey neden yapılmasın?"

Hocaların sanki öğrencilerin dersleri geçmesini istemezcesine davrandıkları görüşünde olan Ahmet, "Benim de 5 tane BÜT'üm var. Şimdi bunun 2 tanesini, 3 tanesini vereceğim. Eee bu sefer ne olacak? Okulum 2 sene daha uzayacak. Yaz okulu için başka bir şehre gitsen uğraşacaksın, dönemlik okul bulmak zor. Öğrenci yararına olan bir şey üniversitede neden yapılmasın? Mantıklı olan yapılması yani öğrenciye faydası olacaksa" ifadelerini kullandı.

2.sınıf Hukuk öğrencisi olan Ahmet, "Yaz okulunun geri gelmesi gerekiyor" görüşünü savunarak; "Öğrenciyi okumaya teşvik etmek için gerekli bir şey" dedi.

" Hem BÜT, hem yaz okulu olması bizim için daha iyi olur"

Kendisinin diğer öğrencilere göre biraz daha tuzunun kuru olduğunu söyleyen bir diğer Hukuk Fakültesi öğrencisi Ömer Kaya, "2 BÜT'üm var o yüzden yaz okuluyla BÜT arasında çok büyük bir fark görmüyorum. O yüzden benim için fark etmez aslında ama hem BÜT hem yaz okulu olması bizim için daha iyi olur" dedi.Üniversite öğrencilerinin

"BÜT'ün gelmesine sevindim, yaz okulunun kalkmasına üzüldüm"

BÜT hakkındaki görüşlerini dile getiren SAÜ öğrencilerinden Ekrem Kaan, BÜT'ün gelmesinin iyi olduğunu savunurken; "Ama yaz okulu kalmasa daha iyi olurdu. Çünkü yaz okulunda dersi yeniden verebiliriz, öyle bir şansımız var" dedi.Üniversite öğrencilerinin

Kaan, "Ben BÜT'ün gelmesine sevindim ama yaz okulunun kalkmasına üzüldüm. İnşallah yaz okulu yeniden gelir" şeklinde konuştu.

"BÜT'le yaz okulu bir arada olsa daha iyi olur"

Yaz okuluyla BÜT sınavları arasında tercih yapması gerekirse BÜT'ü seçeceğini söyleyen SAÜ'lü öğrenci Samet, "İkisi de bir arada olsa daha iyi olur diye düşünüyorum" dedi.Üniversite öğrencilerinin

04 Şub 2024 - 10:05 - Eğitim --- Okunma

Mahreç  Dila Kuvat

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 12.211.657 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

13

Proje - Yakında yaz okulu gelir. Bir tweet ile çözülür.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 20:55
12

sınırsız - öğrenciye göre sistem kurarsan durum bu olur. öğrenci bu; puan da ister, bedavadan mezun olmak da ister, 49.3 ile dersi geçmek de ister, ders saatinde kantinde geyik yapsın da ister, güz/bahar dönemi derse girmeyen öğrenci yaz okulu da ister, bütünleme de ister, yarımlama da, mezuniyete 2 ders kaldı bir güzellik yapın da der, hak etmeden mezun olmak için araya siyasetçi de sokmaya çalışır, hoca da, güvenlikçi de.

büyük oranda istisnaları hariç hayatı bedavadan yaşayan, herhangi bir sorumluluğu olmayan, okul ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmediği için başka insanları suçlayan çocuk bu. mevcut durumda esas yapılması gereken üniversitenin ismini ergen kreşi olarak isim değiştirmek olmalı. kreşte bile bebelerin her isteği yapılmıyor.

Almanların güzel bir sözü var; "Eğitimde merhamet vatana ihanettir" diye.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Şubat 08:46
11

Ada - Yaz okulunun kalkmasını istemeyenler, daha ozgur okdukları ıcın aılelerının yanına gitmek ıstemeyenler, anne babaların cocuklarını ne sartta okuttuklarından bı haber olanlar.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 04 Şubat 18:12
09

Atçı Riza - Üniversite gereksiz boş kurumlar derhal kapatılmalı öğretim görevlileri haketmedikleri maaşları alıyorlar çoğu da ak partiye muhalif yetiştirdikleri öğrencilerde hakeza öyle ak parti 2071 e kadar ülkeyi yönetmek istiyorsa yarısını kapatmalı çünkü eğitimsiz insanlar partiyi karşılıksız seviyor çanı gönülden destekliyor ve partisine sahip çikiyor

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 04 Şubat 13:58
07

Hafısd - Yaz okulu iyi kalkmış.. Benyaz okuluna bırakmak ve yaz okulunda para kazanmak isteyen ve ogrenciyi 49.3 le yaz okuluna bırakan hocayı biliyorum.. İtikikaldırdılar çok ögrencının hakkı yenıyordı sırf hoca para kazanmak için ögrencıyı burakıyordu..

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 04 Şubat 12:16
06

Ali dayı - E zorluyorsunuz çocukları geçirin gitsin hepsini hatta diplomalarını verin gönderin sanki okul bitince ilemi girecekler milyonlarca üniversite mezunu kasiyer depocu olarak çalışıyor birde iktidara yakın değillerse yandı gülüm keten helva

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 04 Şubat 12:09
05

Üç3 - Baaaakk yaa insanlık ölmüş..daha ne istiyor bu çocuklar:):):)

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 04 Şubat 11:43
04

Şanlı Sakaryam - Tabi yaz okulu olunca memkekette tarlada çalışmaktan yırtıp sakaryada fink atıyorsunuz. Yallah köyünüze

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 04 Şubat 11:30
02

Bilgi - Düşünmeden, sormadan, üstüne uğraşmadan sadece gostermelik ve ben yaptim oldu seklinde yapılan şeylerin, hesapsız ve denetimsiz alinan kararlarin sonuçları bu sekilde oluyor maalesef.

Benzeri final sınavlarının online olmama olma surecindede yaşandı.

Yaz okulu açılmasında tek kriter bazı hocaların ve esnafın gelir elde etmesi olunca üstüne düşünmeden, olumsuz sonuçları olan kararlar aliniyor. Nasılsa kimseye de hesap vermek gerekmiyor. Öğrencilerin söz hakkı yok. Ogrenciler rektor beye de ulaşamıyor. Ulaşsa bile sonuç alınmıyor.

İki sistemin olumlu tarafları kullanılarak ortak bir sistem yaratilabilecekken, ben yaptım oldu bitti ile kötü bir uygulama ortaya çıkmış.

..

Butunlemelerde "bitirme tezi" dersi yok. Ancak yaz okulunda bu dersi alıp tamamlayip okulu bitirmek mümkündü.

Öğrenciler alttan dersleri olunca staj yapma imkanından yoksun kaldılar. Yaz okulu bunu da onleyebiliyordu.

Yaz okulu sürecinde farklı okullardan ders alıp, donem icinde donem uzatma nedeniyle ortaya çıkan ekonomik maliyetleri azaltmak mumkundu.

Bütünlemeye bir üst not limiti olur genelde, bu sekilde finale giren öğrencilere haksızlık olmaz. Yaz okulu sürecinde öğrenci ders görerek eksikliklerini giderebilir.

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 04 Şubat 11:19
01

hoca - bence öğrencilerin hiç uğraşmaması lazım. Hatta öğrenci Sakaryaya hiç gelip zahmet vermemek lazım. sınavların online olması lazım. eper öğrenci sınavdan düşük not mu aldı sonsuz sınav hakkı olması lazım. öğrencinin süresi bittiğinde öğrenci buraya gelmeye zahmet etmemeli, masraf yapmamalı, diploması öğrenciye kargoyla ulaştırılması lazım. Kargo ücretini de Ünivarsite ödemeli. Bu şekilde alınmış diplomayı da duvara asmak için çerçeve yapılması lazım. Eee onu da üniversite yaptırması lazım.

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 04 Şubat 11:16
08

Hafısd - @hoca 01 nolu yoruma cevabı: Adam olunda adam gıbı ders anlatın.. Ikılafı bır araya getıremezdınız.. Eeeeeuuu. Gevelersınız yoklama almazsınız derse gırmezsınız hoca dıye ahkam kesersınız

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 04 Şubat 12:18