Sakarya'dan geçecek süper hızlı tren projesinde son durum

Arifiye'de düzenlenen "Yeni Nesil Akıllı Demiryolu Bakım Araçları Teslim Töreni"nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sakarya'dan geçerek İstanbul ve Ankara arasını 80 dakikaya indirecek olan 'Süper Hızlı Tren' projesinin son durumundan bahsetti.

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı Tüm Haberleri
Sakarya'dan geçecek süper hızlı tren projesinde son durum
Sakarya'dan geçecek süper hızlı tren projesinde son durum
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bakan Uraloğlu, ÖZBİR Vagon Sanayi AŞ tarafından Arifiye'deki tesislerinde İsviçre Devlet Demiryolları için üretilen yeni nesil akıllı demir yolu bakım araçlarının teslim törenine katıldı.

Konuşmasının başında ülke için önemli olan mahalli seçimlere yaklaşıldığına işaret eden Uraloğlu, AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay'ın seçim çalışması sırasında düzenlenen silahlı saldırıya da değindi.

"Demir yollarımızın tamamını elden geçirdik ve yeniledik"

Vatan bilinci ve millete hizmet aşkıyla Türkiye'nin dört bir yanında yatırım ve projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, demir yollarını 2002'den itibaren başlatılan gelişim hamleleriyle öncelikli sektör belirlediklerini vurguladı.

Sakarya'dan geçecek süper hızlı tren projesinde son durum

Uraloğlu, demir yolu hatlarını, limanlara, havaalanlarına, lojistik merkezlere bağlayıp kombine taşımacılığa uygun yeni anlayışla ele aldıklarına dikkati çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Projelerimizle sadece doğu-batı hattında değil, kuzey-güney kıyılarımız arasında da demir yolu ulaşımını ekonomiye katkı sağlar hale getirmeyi planladık. Bu kapsamda son 22 yılda demir yollarına 22,1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Demiryollarımızın tamamını elden geçirdik ve yeniledik."

Tarihi İpek Yolu'nun canlandırılmasını amaçlayan "Tek Yol Tek Kuşak" girişiminin en önemli halkasını oluşturan Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattını inşa ettiklerini anımsatan Uraloğlu, bu proje kapsamında Asya-Avrupa kıtaları arasında kesintisiz demir yolu ulaşımını mümkün hale getiren MARMARAY ile Londra'dan Pekin'e kadar güvenli, kısa ve ekonomik uluslararası demir yolu koridorunu da inşa ettiklerini söyledi.

Kalkınma Yolu Projesi'yle hayati bağlantı tesis edilecek

Bakan Uraloğlu, 2002'de 10 bin 948 kilometre olan demir yolu ağını 14 bin 165 kilometreye çıkardıklarını, ülkeyi sıfırdan hızlı trenle buluşturarak 2 bin 251 kilometre hızlı tren ağı inşa ettiklerini, Ankara-Eskişehir, Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Karaman ve Ankara-Sivas hızlı tren hatlarını hizmete sunduklarını anımsattı.

Sakarya'dan geçecek süper hızlı tren projesinde son durum

'SÜPER HIZLI TREN' PROJESİNDE SON DURUM

Son olarak gündeme aldıkları "Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı"nda ön proje çalışmalarını tamamladıklarını bildiren Uraloğlu, şöyle devam etti:

"Süper hızlı tren hattımızın güzergah uzunluğu 344 kilometre olacak. Saatte 350 kilometre hıza ulaşacak trenlerimizle İstanbul-Ankara arasındaki seyahat süresinin 80 dakika olmasını planlıyoruz. Burada sadece yeni sistem, hız ve zaman kazandırmamış oluyoruz, saatte 350 kilometre hız yapan teknolojiyi de ülkemize inşallah getirmiş olacağız.
Ayrıca Gebze'den Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçerek İstanbul Havalimanı'na ve son olarak Çatalca'ya ulaşacak Kuzey Marmara Hızlı Tren Hattı projesinde de planlamalarımızı bitirdik. 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ve Yol Haritası ile hızlı tren hizmeti alan il sayımızı Ankara-İzmir, Mersin-Adana-Gaziantep, Halkalı-Kapıkule gibi tüm hızlı tren projelerimizi tamamladığımızda 52'ye ulaştırmış olacağız. Demir yolu hat uzunluğumuzu da 28 bin 590 kilometreye eriştirmiş olacağız."
Sakarya'dan geçecek süper hızlı tren projesinde son durum

Uraloğlu, Türkiye'nin uluslararası alandaki en önemli projelerinden biri olduğun ifade ettiği Kalkınma Yolu Projesi'nden bahsederek şu ifadeleri kullandı;

"Kalkınma Yolu Projesi'yle, Hindistan, Doğu Asya ve Basra Körfezi ülkelerinden Irak'ın güneyinde inşa edilen Fav Limanı'na gelecek yüklerin, 1200 kilometrelik çift yönlü otoyol ve demir yolu inşa edilerek Türkiye'ye ulaştırılmasını planladıklarını anlatarak, "Buradan da ulusal ağımıza bağlayarak limanlarımıza ve diğer ülkelerle sınır geçişlerimizden ulaşımı sağlamış olacağız.
Böylece Güney Asya ve Orta Doğu'yu, Avrupa, Kafkasya ve Kuzey Afrika'ya yeni bir güzergah üzerinden bağlayacağız. Bu projenin hayata geçirilmesiyle, kuzey-güney yönünde bölgemiz için hayati bir bağlantı daha tesis etmiş olacağız. Bu koridorun ülkemizden Avrupa'ya demir yolu geçişi 2 bin 88 kilometre olacaktır. Önemli bölümü halen işletmede olan güzergahın 130 kilometresini de yeni inşa edeceğiz."

Yerli ve milli elektrikli tren seti üretiminde 2030 hedefi

Bakanlık olarak hayata geçirilen tüm projelerde yerlilik ve milliliği ön planda tuttuklarına dikkati çeken Uraloğlu, yeni teknolojilerle donatılmış demir yolu ağını geliştirmedeki başarıları, aynı dönemde gelişen yerli ve milli demir yolu endüstrisiyle taçlandırdıklarını dile getirdi.

Bakan Uraloğlu, TÜRASAŞ'ı, Orta Doğu'nun en büyük raylı sistem araç üreticilerinden birine dönüştürdüklerini, uluslararası standartlarda yeni nesil lokomotifler, dizel ve elektrikli tren setleri, yolcu ve yük vagonları; cer konvertörü ve motoru; dizel motor, tren kontrol yönetim sistemi gibi ana, kritik ve alt-üst ürünleri ürettiklerini aktardı.

Sakarya'dan geçecek süper hızlı tren projesinde son durum

Cumhuriyet'in 100. yılında ilk milli elektrikli tren setlerinin hizmete alındığını, yüzde 70 yerlilikle üretilen sürücüsüz milli metro aracının raylara indirildiğini, ilk yerli ve milli metro sinyalizasyon sistemlerini kullanmaya başladıklarını aktaran Uraloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ülkemizin saatte 160 kilometre hıza sahip 'Yeni Sakarya' ismini verdiğimiz ilk milli ve yerli elektrikli tren seti projemizde, 2 prototip seti tamamlayarak hizmete sunduk. Seri üretime başladık, 2030 yılına kadar bu tren setlerinin sayısının 56'ya tamamlanmasını planlıyoruz. Saatte 225 kilometre hıza sahip Milli Elektrikli Hızlı Tren Seti Projesi'nde de tasarım çalışmalarında son aşamaya geldik. 2024'te prototip üretimin tamamlanmasını planlıyoruz."

Uraloğlu, "Eskişehir 5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi Projesi"nde de prototii imalatını tamamlayarak raylara indirdiklerini, "Milli Banliyö Tren Seti" prototip araç üretiminde de çalışmaların sürdüğünü belirterek, milli tren vizyonuyla milli banliyo ve hızlı tren projesinde cer motoru, cer konvertörü ve tren kontrol yazılımını da TÜBİTAK RUTE ile TÜRASAŞ markalı olarak geliştirdiklerini söyledi.

Türk firmaları başarılı projeleriyle dünyada marka oluşturuyor

Kayseri'de faaliyet gösteren ASPİLSAN tarafından yüzde 51 yerlilik oranıyla üretilen ilk ihtiyaç aküsü bataryalarına sahip metro araçlarını da kullanacaklarını bildiren Uraloğlu, Türk firmalarının hayata geçirdikleri projelerle dünyanın her yerinde marka oluşturmaya devam ettiğini vurguladı.

Bakan Uraloğlu, bu kapsamda "Gaziray Milli Banliyö Projesi" için taban sistemi, yan duvar kaplamaları, sürücü masası, alt ve üst etekler ile buji bağlantı elemanları üretiminin ÖZBİR tarafından yapıldığını aktararak, şunları kaydetti:

"Milli elektrikli tren seti projemiz için sürücü masası ve üst etekler üretimi gerçekleştiren ÖZBİR, bu projelerdeki önemli paydaşlarımızdan biri olmuştur. Ayrıca 17 yıldır demir yolu sektöründe kazandıkları tecrübe ve 6 farklı ülkede bitirdikleri işlerle ülkemize büyük katkılar sağladılar. İsviçre Devlet Demiryolları için üretecekleri 8 yeni nesil katener hattı monte ve demonte aracı ile 28 adet vinçli yol bakım aracı projeleriyle toplamda ülkemize 7 milyon avro değerinde katma değer sağlayacaklar.
Bu projelerin yanı sıra Almanya Devlet Demiryolları için 5 milyon avro değerinde hibrit yol bakım kabinleri üretimi ile İsviçre Müller Technologies firması için tasarımı, üretimi ve montajı tamamen Özbir Vagon tarafından yapılan 1,5 milyon avro değerinde hibrit lokomotif kabini gibi yüksek katma değerli çalışmalara da devam ediyorlar. Kendilerini hem demir yolu sanayimiz hem de ülkemiz ekonomisinin gelişimine yaptıkları katkılardan dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum."

Kurulduğu yıllarda sadece demir yolu araçlarının bakım onarımını yapmayı düşünen şirketin, vizyon sahibi yöneticileri sayesinde üretim yelpazesini genişletip artık sektörde tercih edilen firmalar arasında ön sıralarda yer aldığını anlatan Uraloğlu, vizyon sahibi başarılı firmalarla, katma değer üreten, yüksek teknolojili ve özgün tasarımlı ürünlerle, küresel pazarlarda yer edinmiş ülke olmanın önünde hiçbir engel bulunmadığının altını çizdi.

Bakan Uraloğlu, "Türkiye Yüzyılı"na raylı sistem üreticileri arasında en üst sınıfta yer alarak başlamanın gururunu yaşadıklarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde daha nice büyük proje ve hizmetlere imza atılacağına inandığını sözlerine ekledi.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, ÖZBİR Vagon Sanayi AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zeki Çelebi ve TEKNOPARK İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yerebakan da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleriyle kurdele kesen Bakan Uraloğlu, üretilen araçları inceledi, çalışanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Fabrikayı da gezen Uraloğlu, Çelebi'den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

11 Şub 2024 - 15:35 Sakarya- Güncel --- Okunma

Mahreç  Anadolu Ajansı

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.795.253 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

20

Habip - Sakarya da petrol, gaz, tren, metro açıklamanıza gerek yok %80 teslim olmuş. Makarna, kömür, emlak barışı açıklamanız yeterli.... Biz midemizle düşünürüz.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 12 Şubat 14:22
19

Dost Acı Söyler - Yakinda secim var galiba. Palavralar havada ucusuyor. Bu CHP ulkeyi mahvetti enflasyon cok yuksek. Fakat iktidar partisi CHP hic pahaliliktan soz etmiyor sadece bir kere 31 marttan sonra bu kotu gidise dur diyecegiz dedi buyuk lider.. Birde Hataydan butun Turkiyeye mesaj verdi. Hizmet istiyorsaniz belediye secimlerinde bize oy veteceksiniz dedi. Yoksa hizmet alamazsiniz dedi. 5 yildir bakin Istanbula Ankaraya Adanaya Antalyaya yani kaybettigimiz belediyelere nasil kredi verdirmeyerek nasil hizmet etmelerini engellediysem tekrar engellemeye devam edecegim.Ah CHP Ah mahvettin TURKIYEYI.........

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 12 Şubat 13:07
18

Harbi Sakaryalı - Yapacaginiz her hizmet torunlarin torunlarina dolarborcu yukledigi surece memlekete fayda degil zarardir ekonominin icinden gectiniz hala yatirim diyemillete dolar borclanarak yapilan seyleri satiyorsunuz

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 12 Şubat 12:41
17

Hakparti - Hayat pahalılığı ile ilgili bir planınız varmı sakarya türkiyenin en pahalı şehirlerinden biri denetimsizlik serbest piyasa belediye başkanları ilk önce bunlarla ilgili bir şeyler yaptılarmı yapmadılar halkın. Sesine kulak vermiyorlar bir kişinin Sesine talimatına buyruğuna bakıyorlar çıkmışlar şimdi halk belediyeciliği diyorlar benim karnımı hızlı tren otoyol köprü doyurmuyor tabii bunlarda lazım öncelik halkın sorunları

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 12 Şubat 10:47
15

6054 - biz ne anlarız fav limanından. ne yapacak o bize. avrupa ya mal taşınacak biz de amelelik. Kızıldeniz'den geçişler durdu duracak . her yola alternatifle nereye kadar.

bize ne lazım önce şehir içi cama yapışmadan nefes alarak yolculuk etmek:).

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Şubat 09:26
14

Köylü Çocuğu - Kardeşim , biz Sakarya şehri içinde ilçeleri birbirine bağlayacak raylı sistem istiyoruz!... Bana ne Mersin'den, Antep 'den!... Yıllardır söz veriyorsunuz, yapmıyorsunuz!.. 22 yıl geçti hala vaat veriyorsunuz!.. Çocuklarımız görmedi , bari torunlarımız görsün!...

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 12 Şubat 09:06
13

Vatandaşşş - Asıl sorular şunlar: Adaray? Adapazarı Karasu? Adapazarı Haydarpaşa? Şehiriçi raylı sistem?

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 08:21
10

Fakir - ADARAY vardı bir zamanlar. ona sahip çıkmadınız. 80 dakka diyor bir de!

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 11 Şubat 23:11
09

Mühendis2 - Birisi de çıkıp size arifiye karasu tren yolunun durumunu sormaya cesaret edemedi mi

Yanıtla . 17Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 22:31
08

Suat Birand - Bırakın hızlı treni-yavaş treni, bırakın Adapazarı Haydarpaşa trenini ; (ki bunlar da çok önemli)

bir çok şehirde son derece gelişmiş olan raylı sistemi getirin.

Yıllardır aynı zihniyetle her türlü taklayı atacağınıza, halk için gerçek hizmeti yapın.

Yıllardır yapamadığınız halde biz yaparız diyorsanız rantçı VATAN-VATANDAŞ hainisiniz.

Düz arazide bile sistemi kuramamak için ancak RANT'çı olunması gerekir.

Adapazarı Ovasını ve tarım arazilerini imara açanlar için bir sıfat bile bulamıyorum.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 22:18
12

. - @Suat Birand 08 nolu yoruma cevabı: Sakaryanin menfaatleri Turkiyeden büyük degil...

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 12 Şubat 06:39
07

Kazım Eren - Sayın bakanım 350 km/saat bize az gelir. Yapmışken daha hızlısı olan 400 km/saat yapın lütfen.şimdiye kadar yapılmamış olması hata zaten.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 11 Şubat 20:49
06

mustafa üstübi - neden şimdi

bu ülke yi 23 yıl dır siz idare ediyorsunuz

seçim üstü bir sürü Poreje ve petrol çıkarıyorsunuz

bu ülkeye demir yolu sembolik olarak yaptınız ve tiren seferlerinde çok seyrek yaptınız

amacınız ne

karayolu ve havaalanı devlet garantisi ile yaptınız külüyem ülkeye ihanet

ülkenin kurtuluşu demir yollarında

ve meslek yüksek olukları

ve meslek liselerinde

herkes diplomalı işsiz

gençliği getirdiğiniz durum bu

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 11 Şubat 19:23
05

Remzi Kendir - Şu olacak bu olacak süper hızlı tren şurdan geçecek burdan geçecek , sn bakanım bize adapazarı izmit söğütlü çeşme arasında gidip gelen ayrı bir hat yapabiliyormusun ( marmaray gibi ) içi gayet modern insan gibi seyahat edilen bu iki şehrin insanları sizin köleniz olur ! Hiç fazla lafa gerek yok bu kadar mı zor bu iş kusura bakmayın da hintliler gibi yolculuk etmekten bıktık bizler aya değil rahat bir şekilde istanbula gidip gelmek istiyoruz .

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 11 Şubat 18:59
04

Sakaryali Demokrat - Inanmayin yalan secimden sonra bunlar birdahaki secime kadar konudulmayacak

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 11 Şubat 18:51
03

Hafiz5454 - Yalanci sahtekar herifler...

100 küsür yildir ADAPAZARI-HAYDARPASA arasinda günde 11 gidis ve 11 gelis yapan Adapazari Ekspresini 2011 yilinda kaldirdilar ve 13 yildir hizli tren muahabbeti ile Sakarya halkini kandiriyorlar. Bunlar kadar yalanci ve sahtekar topluluk bir daha bir araya gelmez. simdi Yusuf Alemdar gibi Karadenizli bir adami da belediye baskani yaptiracaklar ve Sakaryanin satilmamis neresi varsa Karadenizli adamlara satacaklar. Millet sehir merkezine Tren gelsin diye ugrasir bu talancilarda 13 yil once calisan merkeze gelen treni kaldirdilar sebebi de garin arazisini akp li adamlara peskes cekmek. Anadolu MOGOL istilasinda bile bu kadar talan edilmedi be....

Yanıtla . 26Beğen . 3Beğenme 11 Şubat 18:31
02

1ol - 2028 seçimlerinde yine temcit pilavı gibi karşımıza çıkar.

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 18:30
01

Kaplumbağa - Hızlı trenmi 100 km ile gidiyor bilinçli yavaş gidiyor

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 11 Şubat 16:56