Büyükşehir adayı Ömer Abdullah Ayhan: "5 sene boyunca doğruyu yaparım, 25 sene insanlar dua eder"

Saadet Partisi Sakarya Büyükşehir adayı Ömer Abdullah Ayhan, Sakarya'nın sorunlarına ilişkin tespitleri ve çözüm önerilerini anlattığı toplantıda öncelikle kronik sorunların çözülmesi noktasında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Fatih  Bulsun
Fatih Bulsun Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ömer Abdullah Ayhan, Sakarya'daki basın kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Adaylık süreci ve hedeflerine dair açıklamalarda bulunan Ömer Abdullah Ayhan, çalışmaları sırasında geride kalan sürede yaptıkları tespitleri ve öncelikli hedeflerini anlattı.

Basın toplantısına dair görüntüler haberin en sonundadır. 

Sakarya'nın önemli imkanlara sahip olduğunu ancak beklediği hizmetleri alamadığını belirten Ömer Abdullah Ayhan, başkan seçildiği takdirdeki yönetim hedefini özetle şöyle anlattı:

"Biz kazandığımız zaman, 1 nisan sabahı Sakarya Büyükşehir Belediyesi liyakatın esas alındığı, görev verilirken kişinin kimliğine bakılmadığı, şehri yönetirken toplumun bütün paydaşlarıyla birlikte yönetilmeye çalışıldığı, katılımcı, istişareyle bir yönetimin olduğu, israfın tamamen kaldırıldığı bir yönetim hayal ediyoruz. Ben kendi ticari hayatımda da dünyaya bakışımda da ev hayatımda da uygulamaya çalıştığım prensipleri belediyecilikte de aynı şekilde uygulanması gerektiğini düşünüyorum."

SAHADA YAPILAN İLK TESPİTLER

Adaylık ilanının ardından Sakarya'da gezdiği yerlerde temel problemin ekonomi olduğunu ancak yerel siyaset yaptığı için bunun üzerinde durmayacağını belirten Ömer Abdullah Ayhan şunları söyledi:

"Sakarya'da en fazla gelen şikayetlerin başında ulaşım geliyor. Gerek ferdi olarak ulaşım, belirli noktalara erişememe vehayut araç bulamama; gerekse de trafik olarak, yoğunluk olan bölgelerde oralardaki trafik yoğunluğundan şikayet var. Bazı bölgelerde de otopark sorunları bizim önümüze geliyor. Su maliyetleri çok fazla önümüze çıkıyor. Su faturalarının elektrik faturalarına yaklaşması... Bu maliyetin yüksekliği önümüze geliyor. 6 Şubat'a kadar (Kahramanmaraş merkezli depremler) Sakarya'da deprem durumu önemsenmiyordu. Ama 6 Şubat olduğunda 4-5 katlı evlerin kiraları düştü, insanlar oraları terk etmek istedi. Vatandaşa sorduğumuz zaman öne çıkan sorunların başında da deprem geliyor. Sakarya özelinde 5 tane ana başlık belirledik. Bunlar deprem, ulaşım, su, sokak hayvanları ve mülteciler problemleri. Bizim gördüğümüz bunlar."

HEDEF; HER ŞEYDEN ÖNCE KRONİK SORUNLARI ÇÖZMEK

Cevat Ayhan ve geçmişteki diğer siyasilerin iz bıraktığı eserler örnek verilerek "Sizin böyle bir hizmet hayata geçirme hedefiniz var mı sorusuna cevaben hedeflerinin öncelikle kronik sorunları çözmek olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bu insanların katkıları bir döneme mahsus bir şey değil. 70'lerden başlayan Cevat beyin bir serüveni var. Biz belki bu serüvenin henüz başındayız. Bu serüveni tamamlayınca bunları ortaya koymuşlar. Büyükşehir belediye başkanı olduğumda kendi adıma şu projeyi ortaya koyarım... Büyük projelerle konuşmak değil bizim hedefimiz. Bizim her şeyden önce Sakarya'nın bazı kronik sorunlarını gidermek üzere yola çıkıyoruz. Daha şeffaf, denetlenebilir, israf etmeyen, herkesin belediyede çalışma imkanı bulabildiği, sadece belirli siyasi partinin kadrolarının istihdam edilmediği, haddinden fazla insanı sadece istihdam etmek için değil, insanların vergilerinin en iyi şekilde kullanıldığı, hizmetleri doğru şekilde yerine getirip, eksiksiz, kusursuz, şeffaf belediyeciliktir ilk hayalimiz."

YENİKENT İLE ŞEHİR MERKEZİ ARASINA RAYLI SİSTEM

Yenikent ile şehrin arasını birleştirecek düz bir nokta var. Buraların raylı sistemle bağlanması önemli bir proje. Şehir merkezindeki atıl, eski yapı stokunun revize edilmesi çok önemli proje. Ama flaş bir şey benden duymak isterseniz."

ÖNCELİKLE YAPI ANALİZİ YAPILMASI LAZIM

Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ömer Abdullah Ayhan, MEDYABAR yazarı Ekrem Ürdüç'ün kentsel dönüşüme ilişkin sorusuna şu cevabı verdi:

"Tam anlamıyla detaylı yapı analizi yapılması lazım. Kimisine göre 4 bin kimisine göre 7 bin tane deprem öncesi ve riskli bina var. Bu binaların risk seviyesi nedir? Bu çok zor değil. 5 yıl önce niyet edilse bugün bitmişti. Karot, numune alınacak, demirleri kontrol edilecek ve kategorilendirilecek. Ben bunu sorduğumda yapıldı diyorlar ama deprem öncesi yapılarda oturanlara sorunca böyle bir şey yapılmamış.
RİSKLİ BİNALARIN TAHLİYESİ BELEDİYE TARAFINDAN YAPILMALI
- Yaşayanların başvurması gerektiği yönündeki yorum üzerine - Eğer siz bunu malikin inisiyatifine bırakırsanız malik bu noktada adım atmaz. Çünkü oranın yıkılacağı korkusu olur, evimden edileceğim korkusu olur... Burada kamu iradesi gerek. Bir sürü belediye personeli var. Çıkartalım bunları dışarı. Ofislerde oturmalarına gerek yok. Özel sektörden gerekirse kısmi olarak hizmet alınsın. Kategorilenmesi lazım. Sonra en acil olanlardan kamu marifetiyle yıkılabilir. Hukuki bir engel olmadığı sürece bu kişiler ikna edilip gerekirse kira maliyetleri belediyenin cebinden karşılanır. Yahu o kadar çok israf var ki... Ne olacak şu şehirdeki 400 tane acil yıkılacak binalardakileri bir yere nakletmekten... O binalar belediye marifetiyle yıkılabilir. İlk yapılması gereken bu analizin yapılması ve müdahale edilmesi ama veri yok. Bakıyoruz, iyi bir şekilde makyajlandıysa hepimize sağlam geliyor.
ALAN BAZLI DÖNÜŞÜM TARAFTARI
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (SATSO) tespiti bu, benim de doğru bulduğum bir tespit. Parsel bazınde dönüşümün doğru olmadığı kanaatindeyim bence alan bazında bir dönüşüm gerçekleştirilmeli. Çünkü parsel bazında yaptığınız zaman çok fazla insanla karşı karşıya gelmeniz lazım. Ama alan bazlı yaptığınız zaman herkesi memnun edecek projeler ortaya çıkarabilirsiniz.
ŞEHİR MERKEZİNDE TOPLANMA ALANLARI VE ACİL İHTİYAÇ KONTEYNERLERİ YOK
Kent merkezinde deprem anında toplanma alanları yok. Dar bir kent merkezine sıkışmış, Serdivan bu anlamda biraz daha şanslı sonradan imar edildiği için. Şehir merkezinde toplanma alanları ve insanların da deprem anında istifa edebileceği, acil ihtiyaçlarını karşılayabileceği konteynerler bulunması gerekiyor."
MALTEPE, SERDİVAN, KORUCUK'A AYRICALIK
1. sınıf tarım arazileri imara açılmamalı. Yatay mimariye katılıyorum. Çünkü yüksek bina yapınca yanal yük artıyor, risk fazlalaşıyor. Japonya bunu yapıyor ama bizde oradaki gibi ilim, denetim var mı? Kat sayısının az olması doğru ama bize ne getiriyor? Yatay büyümeyi getiriyor. Tarım arazilerine girmek zorunda değiliz ki... Zemini güçlü olan Maltepe, Beşköprü, Serdivan, Korucuk gibi yerleri ayrıcalıklandırabiliriz. Oralarda dönüşümü hızlandırırız. 3 katlı orada oturana 5 kat verebiliriz zemini sağlam yerlerde. Biz ovayı boşaltmak zorundayız. Cenabı Hak, Kur'an'da buyuruyor: 'Biz diyor dağları arza çiviler olarak çaktık. Ovalarda yayılmayın dağlara gidin diye diyor" ama biz en verimli tarım arazilerimizi kısmen sanayiye kısmen de konutlara heba ediyoruz. Bunu yapmamamız gerekir."


MÜLTECİLERLE İLGİLİ AYRICALIK OLMAMALI

Başkan adayı Ömer Abdullah Ayhan, MEDYABAR yazarı Ekrem Ürdüç'ün mültecilerle ilgili sorusuna verdiği cevapta da Sakarya'daki mülteci sorununa nasıl çözüm bulunması gerektiğini şöyle anlattı:

Mültecilerle ilgili en önemli gördüğüm iki husus var, müdahale edilmesi gereken. Birincisi hem ticari hayatta hem hizmet sektöründe onlara hem mali hem diğer açılardan avantaj sağlayan ama şehrimizin kendi esnafı açısından dezavantaja dönüşen ayrıcalıklı durumun ortadan kaldırılması lazım. Artık belirli bir süre geçmiş, biz bu insanları vatandaşımızdan daha ayrıcalıklı hale getiremeyiz bu net. Ticaret de yapıyorsa bizim esnafımız hangi şartlara tabiyse öyle yapacak. Belediye benim restoranımı nasıl değerlendiriyorsa onun lavaş ürettiği yer de öyle denetlenecek. Hizmet sektöründe de ayrıcalık olmaması lazım. Bizim kayıtlı personelimizi, yüksek maliyetle istihdam etmek zorunda kaldığı için işverenler başka istihdamlara yönelebiliyor. Bunun da önüne geçmemiz lazım.
GETTOLAŞMA UYARISI!
İkinci önemli husus da gettolaşmanın önlenmesi lazım. Evim Yenigün Mahallesinde, sürekli çarşıya yürürüm. Bizim Saadet Partisi'nin (Tığcılar Mahallesi) arka sokaklarından gelirim. Bizikletle bazen oralar daha sakin olduğu için oradan gelirim. Oralar artık bir "komün" haline geliyor. Bu doğru bir şey değil. Bu belediye marifeyiyle yapılır mı, yapılır. Sen ikamet mi alacaksın burada değil. Göç İdaresini, emniyet, valilik de gelir hep birlikte bir dakika burayı bir dağıtmamız lazım. Bu doğru bir şey değil. New York'ta Çinlilerin bölgesi var girmeye giremiyorsunuz oraya... Belli bir aşamadan sonra bizim insanımız oraya girdiği zaman rahat hissetmeyecek, o insanlar da başka yere gittiği zaman rahat hissetmeyecek. Doğru bir şey değil, gettolaşma olmaması lazım."

ŞEHRİ TEKERLEKLİ SANDALYE İLE DOLAŞTIRACAK

Engelli vatandaşların özellikle şehir merkezinde yaşadığı sorunlarla ilgili konuşan Ömer Abdullah Ayhan şu ifadeleri kullandı:

"Belediyenin yolla ilgilenen, yolu yapan, kotunu ayarlayan ilgili müdürü, daire başkanı kimse tekerlekli sandalyeye oturttaracağım, ben de oturacağım gerekirse sokakları tekerlekli sandalyeyle gezmesi, benim de gezmem lazım. Ben bisikletle geziyorum görüyorum bunları. Kaldırımlarda arabalar var.
ESNAFLARIN KALDIRIM İŞGALİ
Esnafların bütün tezgahları kaldırımlarda. Eskiden bizim zabıtamız olurdu, kaldırımlara çıkartmazdı. Şimdi bırakın tezgah çıkarmayı, ön tarafını kapatıyor. Yüzde 10'luk kafeterya sahibinin, müteahhitin geliri için şehrin yüzde 80'inin yaşama alanlarını daraltamam.
Yeni yapılmış kaldırımlara bakıyorum. 4 santimetre kot farkı var. Nasıl inecek arkadaşlar buradan tekerlekli sandalyeli ya da inse nasıl çıkacak? 80 metrekare dükkan tutuyorsunuz 120 metrekarelik yerde iş yapıyorsunuz böyle bir şey olabilir mi?"

TARIM ALANLARININ AMACI DIŞINDA KULLANILMASI

Ömer Abdullah Ayhan, Sakarya genelindeki tarımsal arazilerin amacı dışında kullanılmasına yönelik de şunları söyledi:

"Tarımsal sulama adıyla elektrik ve su aboneliği alıyorlar. Bir tane konteyner koyuyorlar. Tarlaların ortasına hızlı bir şekilde inşaat yapmaya başlıyorlar. Konteyneri çeviriyorlar, bunun adı bungalov oluyor, başka bir şey oluyor... Bu da denetimden geçer. Yönetimde iki temel ilke vardır birisi planlama diğeri denetlemedir. Denetlemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. Belediyenin, kamunun elindeki iradeden daha güçlü bir irade yok ki. Niye biz gidip kaldıramıyoruz."

25 SENE İNSANLAR DUA EDER

Saadet Partisi Büyükşehir adayı Ömer Abdullah Ayhan'ın açıklamalarında dikkat çeken son kısım ise şu sözler oldu:

"5 sene boyunca doğruyu yaparım, 5 sene sonra seçilmem hiç önemli değil. İsterse oy vermesin millet. Ondan sonra 25 sene insanlar dua eder bize onu yaptığımız için."

Ömer Abdullah Ayhan'ın basın toplantısı gazetecilerle soru-cevap ve sohbet olarak devam etti.
Yukarıdaki açıklamaların yer aldığı görüntüyü aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

12 Şub 2024 - 15:33 Sakarya- Siyaset --- Okunma

Mahreç  Fatih Bulsun

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.795.253 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

25

Öğrenci - Başıboş köpek sorunu konusunu kısa geçmiş. Fikirlerinin detaylarını merak ediyorum. Mevcut yönetim gibi "biz kısırlaştırıp saldık gerisi bizi bağlamaz" mı diyecek yoksa şehri bu sorundan bir kaç ay içinde kurtaracak tedbirler mi alacak? Beni bu konuda ikna ederse oy verebilirim. Çünkü diğer vaatlerini beğendim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 17:01
24

Nas Oldu Pas - PARTIYE DEGIL KISIYEMIS BAGIMSIZ KOY OZAMAN NE ISIN VAR PKKLI HDP LI CHP NIN YANINDA SECIM AKSAMI HEPINIZI SELAMLIYACAĞIM BURDAN SAADET ALAMAZ ARTIK BU ADAY BAGIMSIZ KOYSADA ALAMAZ

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 13 Şubat 10:05
23

Serdivanlı Esnaf - Saadet partisini sevmem takip etmem ama Ömer Beyi iyi tanırım ve İlk defa Partiye değil Kişiye Oy vericez Nasipse artık Hükümet bir off ne oluyor demesi gerekiyor Arkadaşlar Belediye Seçimleri Hükümet değil Kişiye verilen bir oydur.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 13 Şubat 09:45
20

Yavuz - Şu konuşmayı dinleyip de Ömer Ayhan’ın güzel ahlakını göremeyip oy atmayacak insandan şüphe ederim.

Size helal olsun, canı gönülden tebrik ediyorum, canı gönülden dua ediyorum.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 12 Şubat 23:49
17

Emektar - Başarılar dilerim başkanım sakarya için fırsat olarak gördüğüm tek adaysınız allah yardımcınız olsun başkanım seni yetistiren babana allah rahmet eylesin inşallah

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 12 Şubat 22:49
16

Dost - Ömer Ayhan denince aklıma şahsı adına Dürüstlük geliyor

Amma Gülten kışanakla gizli görüşen arka kapıdan çıkan mustafa kamalak,

Fetöcü iblis Ekrem dumanlıya methiyeler ve görüşmeler,

İstanbulu Ekruma teslim eden zihniyet,

Tayyip erdoğan düşmanlığından HDP ye masaaltı yer vermeler.

He biz şimdi bunları görüyoz ak partiyi görmüyozmu .. hayır.

Her bunu söyleyen Ak partili değil ki.

SEN SAADET OLARAK KENDİ DOĞRUNLA TEK BAŞINA BİR ŞEY DEĞİLMİYDİN Kİ MİLLETİN MİLLİ GÖRÜŞ KAPISINI BİR DAHA DÖNEMESİN DİYE TEMEL VE POLİTİKALARI İLE KAPATTIN.

Şimdi sana oy vermek çözüm mü . Emin ol bağımsız çıksan daha çok oy alırdım Ömer Abdullah.!

Yeniden refahta aynı yola gidiyor. Yakında millet bu milli görüşçüler hep bizi .. diye başlayan cümleler kuracak.

Sayın Ayhan işle kazanacam diyosan Ak partili olabilirdin ama değilsen bağımsız deneyebilsen emin ol bu şehre umut olusun.

Selam ve dua ile

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 12 Şubat 22:38
19

Adnan - @Dost 16 nolu yoruma cevabı: Dostum..

Yorumuna aynen imza atiyorum.

Ama beni omer ayhancilar sevmiyor.. lekeli saadet gomlegini bir an evvel cikart diyoruz dokuz koyden kovuluyoruz..

Milli gorus kisvesi altinda kocaeli adayi yapilan yrp li sahsiyet halk tv tele1 gibi bizim tum manevi degerlerimizi vatan sevgimizi ayaklar altina alan zihniyetin kanallarinda imamoglu guzellemesi yapmasi 3 oy ugruna demlenmesi agrimiza gidiyor.. icimizdeki sicakligi sogutuyor

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 12 Şubat 23:38
14

Zeynep - Ömer Ayhan’ın aday olması asla kaçırılmaması gereken bir fırsat diye düşünüyorum..

artık gözünü aç Sakarya..

Yanıtla . 12Beğen . 3Beğenme 12 Şubat 21:29
13

Ahmet Yavuz - Ömer Ayhan çok büyük bir değer… bugün kapı kapı gezip oy isteyen ampullere seçimden sonra emin olun egolarından ulaşamayacaksınız..

Hepsi küçük dağları ben yarattım diyip kasılarak gezer..

Oylar Ömer Ayhan’a

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 12 Şubat 21:28
12

İşin Özü - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Ocak 2002'de en düşük 4a emekli maaşı 216,4 TL iken bu dönemde net aylık asgari ücret ise 163,6 TL' miş. Buna göre 4a en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 32 fazlaymış. Elimde alışveriş listesi, cüzdanda limiti dolmuş kredi kartı Kafam karışık. Kimin ne yaptığı umurumda değil.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 12 Şubat 21:09
11

Gençlik - Geçenlerde gençler olarak toplandık kime oy verelim dedik düşüncemizi konuşurken oturduğumuz cafenin önünden efendi dürüst sakarya için çok aşırı büyük çok güzel şans olan Yusuf Alemdar geçiyordu birden hepimizin aklına şu soru geldi yusuf bey acaba gelirmi dediğimizde yanımıza geldi sohbet etti bizimle çok dürüst bir aday dediğini yapan bir insan tıpkı cebinden helal para ile aday olmasına rağmen sakaryaspora otobüs alması gibi diğer adaylara bir bakın dedik tartışmaya gerek bile duymadık çünkü sakarya için büyük bir şans yusuf Alemdar gerisine inanmıyoruz.

Yanıtla . 2Beğen . 11Beğenme 12 Şubat 20:39
10

Sadetten Istifa - Aklımı peynir ekmekle yemedim saadete asla oy atmam bir amacı yok adayında bir amacı yok adayın kendisi saadetin genel başkan yardımcısı idi yani 6 lı masa görüşmelerinde oda vardı hdp ile görüşmelerde oda vardı böyle bir saadet partisinin adayı belediyeyi nasıl yönetir asla oy vermem zaten ailecek saadet partisinden istifa ettik

Yanıtla . 4Beğen . 10Beğenme 12 Şubat 20:05
21

Necati Atmaca - @Sadetten Istifa 10 nolu yoruma cevabı: Saadet HDP gorusmedi bu iftiradır. Ama simdi Ankara dehlizlerinde AKPnin yeni cozum sureci sozu verdigini duymayan kalmadı.

AKP DEMLENIYOR. :)

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 12 Şubat 23:52
09

Eski Saadetli - Artık üye değilim saadete hdp nin yöneticileri ile çok geliyor görüşmeye bu yüzden istifa ettim üyelikten

Yanıtla . 3Beğen . 11Beğenme 12 Şubat 19:02
15

Nas Oldu Pas - @Eski Saadetli 09 nolu yoruma cevabı: Kabak kemane saadet hdp ile görüşmüşte .

Akp PKKLI ÖCALANLARI TRT YE ÇIKARTIP OY DİLENDİ OY

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 12 Şubat 22:32
08

Murtaz - ne yi hak edıyorsan ole yonetılırsın sayın ömer abim senı canı gonulden cok sevıyorum ama bu mıllet senın gıbı durust yonetıcılere layik değil

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 12 Şubat 17:41
07

Mirsad Yiğithan - Belediyeler öyle hizmetler yapmalı ki vatandaşı korusun, rahatlatsın. Dar gelirli vatandaşın hayatını kolaylaştırsın.

Her belediye bünyesinde? Marketlere ürün tedarik ve fiyat tespit daire başkanlıkları yada müdürlükler kurulsun.

Yasal olarak mecbur tutulsun.

Bunlara bağlı nakliye filosu oluştursun. Ürünler tüketiciden alınarak yaygın hale getirilen "Sebze-Meyve Marketleri' zinciri vasıtasıyla halka ulaştırsın.

Bu büyük hizmettir...

Vicdansız, çıkarcı millet soyucuların önünü kesmek , toptan 2 TL aldıkları meyve ve sebzeyi 30-40 TL Satmasına engel olmaktır.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 17:31
06

Eski Ak Partili - Helal olsun be adam gibi adam babası gibi Sakarya aklın varsa bu adamı kaçırma

Yanıtla . 20Beğen . 3Beğenme 12 Şubat 17:17
05

Ali - Makarna varmı, Kömür varmı, Emlak barışı varmı, İnşaat var mı? Doğruluk tan bana ne....

Yanıtla . 5Beğen . 10Beğenme 12 Şubat 16:29
04

Sakarya54 - ne yapsanız fayda etmez bu saaten sonra, alacaginiz maksimum oy %2 - %3, keske diger partiler ile ittifak yapıp birlik icinde olabilseydiniz, ancak o zaman sansınız olur du.

Yanıtla . 5Beğen . 16Beğenme 12 Şubat 16:28
01

Hayri̇ Kovacioğlu - SAKARYA ÖMER AYHAN GİBİ BİR FIRSATI KAÇIRMAMALI. NOKTA

Yanıtla . 25Beğen . 4Beğenme 12 Şubat 15:54