Uçar yeni imar affını değerlendirdi "Akıl tutulmasıdır, vicdansızlıktır"

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Semih Uçar, TBMM gündemine getirilen imar affı hakkında basın açıklamasında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Sakarya Şube Başkanı Semih Uçar 15 Nisan 2024 tarihinde TBMM Başkanlığı'na sunulan İmar Kanunu'nda değişiklik teklifi ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

6 Şubat Depremleri öncesinde çıkarılması düşünülen ancak yaşanan depremden dolayı ertelenerek yeniden ülke gündemine sokulmaya çalışılan imar affının söz konusu bile olamayacağını belirten Uçar, "Telaffuz etmek bile en hafif tabiriyle akıl tutulması ve vicdansızlıktır" dedi.

Başkan Uçar yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

15.04.2024 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulan İmar Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ile geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimler öncesinde çıkarılması düşünülen, ancak yaşanan 6 Şubat Depremleri nedeniyle rafa kaldırılan yeni bir imar affı “yeniden” ülke gündemine sokulmaya çalışılmaktadır.
            Kanun teklifi incelendiğinde, çıkarılan diğer imar aflarından pek de bir farkı olmadığı, geçmiş af uygulamalarında olduğu gibi yine ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınmaya çalışıldığı, mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu ile diğer hususların yapı sahibinin beyanı doğrultusunda belirleneceğine ilişkin tüm kriterler aynen kalmak suretiyle, yapının afet risklerine karşı dayanıklı olup olmadığının tespiti için bir rapor isteneceği hususu eklenerek yeniden düzenlendiği görülmektedir.
            2018 yılında 3194 sayılı İmar Kanunu’na eklenen Geçici 16. maddesine istinaden alınan Yapı Kayıt Belgesi ile; ruhsatsız yapı ruhsatlı ve iskanlı bir yapı gibi yasal hale getirilmiş, Türk Ceza Kanunu’na istinaden imar kirliliğine neden olma suçundan ceza verilmesi ortadan kaldırılmış, yapı kullanma izin belgesi niteliğinde yapının kullanım hakkı verilmiş, bu hak ile kat mülkiyeti tesisi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı için gerekli şart sağlanmış, gecekondu sahiplerine, hazine ve belediye arazilerini doğrudan satın alma hakkı tanınmıştır.
            Kontrolsüz ve plansız kentleşme ile sık sık çıkarılan imar afları, yapı üretim sürecinde mühendislik hizmetlerinin etkisizleştirilmesi gibi pek çok etkenden dolayı ülkemizde son 20 yılda gerçekleşen orta ve büyük ölçekli depremler, olması gerekenin çok üstünde yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır.
            Yıkılan veya ağır hasar alan bina sayıları açıkça göstermektedir ki yapı stokumuz yıkıcı etkileri olabilen doğa olaylarına karşı yeterli düzeyde dayanıklı değildir. Halkımızın büyük çoğunluğu afete karşı dirençli olmayan yapılarda yaşamaktadır.
            Üstelik hiçbir mühendislik hizmeti almamış kaçak bir yapının yahut sonradan yapılan büyütmelerle ya da kat ilaveleriyle kaçak duruma düşmüş bir yapının afet risklerine karşı nasıl olup da dayanıklı olabileceği konusu mühendislik bilimi bakımından izaha muhtaçtır. Bu türden bir beklenti yaratmak kamuoyu açısından olsa olsa bir algı operasyonudur, bir manipülasyondur.
            Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının verilerine göre 6 Şubat depremleri sonrasında deprem bölgesinde toplam 688 bin 679 konut orta ve az hasarlı olarak tespit edilmiş durumdadır.
            Bakanlığa defaatle yaptığımız başvurulara rağmen 6 Şubat Depremlerinde hasar gören bu yapıların 18 Mayıs 2018 tarihinde “İmar Barışı” adı altında çıkarılan son imar affından yararlanıp yararlanmadığı, yararlandı ise bedelini ödeyip Yapı Kayıt Belgesi alan yapı sahiplerinin yapılarını İmar Kanunu’na ve deprem mevzuatına uygun hale getirilmek üzere ruhsat başvurusunda bulunup bulunmadığına dair sorularımız yanıtsız bırakılmıştır.
            Bu durumda Bakanlık son çıkarılan imar affından yararlanan binalara yapı kayıt belgesi verilmesi dışında herhangi bir işlem yapılmadığını zımnen kabul etmektedir.
            Anımsanacağı üzere son çıkarılan imar affında idare yapının güvenliğini mülk sahibine bırakarak sorumluluğu üzerinden atmaya çalışmıştır. Oysa devlet yurttaşlarının anayasal hakkı olan “güvenli ve sağlıklı bir konutta oturma, sağlıklı bir çevrede yaşama” hakkını tüm kurum ve kuruluşları kanalıyla sağlamak zorundadır ve devredemez.
            Odamız tarafından 22 Nisan 2024 tarihinde “Malatya ilinde, 2020 yılındaki Elazığ Depreminde hasar alıp güçlendirmeyi bekleyen yapıların 2023 Depremlerindeki akıbeti hakkında” yapmış olduğu açıklamada da ortaya çıkarıldığı üzere, 24 Ocak 2020 Elazığ depreminden etkilenen Malatya ilimizde hasar tespiti yapılan ve 1 yıl içerisinde güçlendirilmesi gereken yapılar depremin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen güçlendirilmemiş ve hasarlı durumdayken 6 Şubat depremlerine yakalanmıştır.
            Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için 6 Şubat depremlerinde orta ya da hafif hasar alan yapıların bir an önce güçlendirilerek depreme dirençli hale getirilmesi ya da yıkılması gerekmektedir. Ayrıca güvenli yapılaşmaya ilişkin bir düzenleme yapılacaksa İmar Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, Orman Kanunu, Kıyı Kanunu gibi ilgili tüm mevzuatın değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir.
            Açıkladığımız nedenlerle gerek ülke genelindeki yapı stokumuz bakımından gerekse deprem yaşanan kentlerimizdeki hasarlı yapılar bakımından ülkemizin öncelikli gündemi imar affı değil deprem güvenliği yeterli olmayan yapıların tespit edilip bir an önce onarım, güçlendirme ya da yıkıp yeniden yapma seçeneklerinden biri kullanılarak depreme karşı dirençli hale getirilmesi olmalıdır.
            Ortalama iki yılda bir yıkıcı depremlerin yaşandığı Ülkemizde bırakın imar aflarını kanunlaştırmayı, telaffuz etmek bile en hafif tabiriyle akıl tutulması ve vicdansızlıktır. Mesnetsiz popülist politikalar ve bir kısım çevrelerin çıkarları uğruna halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan, yok sayan, akıldan ve bilimden uzak bu tür anlayışlara karşı İnşaat Mühendisleri Odası bilimi, yaşam hakkını, güvenli yapılaşmayı savunmaya devam edecektir.

12 May 2024 - 11:11 Sakarya- Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.335.941 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

33

Süleyman Yıldırım - DEPREM de yıkılann binaların sadece %6 sı imar barışından faydalanmış geri kalan %94 ü imarlı iskanlı ruhsatlı Yapı denetimin denetlediği belediyenin mekanizmasından geçen binalar yıkıldı bunu ne! Yapıcaz?

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 12:59
32

Süleyman Yıldırım - YapıKayıtMağdurları çözüm bekliyor Milyonlarca Aile kendi tapulu yerinde MüstakilEv yaptı diye suçlu oldu Çözüm #KontrollüYapıKayıt'tır

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 12:57
31

Süleyman Yıldırım - Milyonlarca aile çözüm bekliyor YapıKayıtMağdurları için çözüm #KontrollüYapıKayıt'tır HALK #deprem'de korunmak için köyüne MüstakilEv yaptı diye suçlu oldu Maalesef Yıkım kararı ile Çiftçiliğimi Bırakmak zorunda kaldım #deprem'de Güvenli MüstakilEv'i Yıkmak BuMillete ZULÜMDÜR

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 12:57
30

Seyit Sevinç - Sayın uçar milyonlarca mağdur aileler varken insanların beynini bulandırmayınız lutfen verilen teklif yasasında deprem yönetmeliğine uygunluk şartlı isteniliyor insanlar rezidan yapmıyor yaşayabileceği bir iki katlı evler herkes 5 milyonlar verip daire satın alamıyor birazda mazlum halkın yanında olun

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 13 Mayıs 10:35
29

Ebru Kosegil - Sayın Uçar, siz ve sizin gibi düşünenlerin be gibi bir kaybı var ki günlerdir bu İmar Affı için sunulan teklife eleştiriniz bitmiyor?Bu kadar halkın canını düşünüyordunuz da gökdelenler,rezidanslar,normalinden dazla kat izinleri çıkartılanlara sitem etmeyip eleştiri yapmazken;denetimli olarak İmar izni Verilsin binanın güvenliğine göre kimlik kazandırılsın durumundan rahatsızsınız;bence biraz akılla mantıkla yaklaşımda bulunun başka kafalardan değerlendirme yapmayın

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 13 Mayıs 10:26
28

[email protected] - Sayın UCAR KOYLER MAHALLE.YAPILDI İNSANLAR

TARLASINS EV YYAPAMAZ.OLDU İNSANLAR DEPREMDEN KORKTUGU.İÇIN HAFIF ĆELIK TEK KATEV YAPIYORLAR BILIP BILMEDEEN AHKAM KESME OYURDUGUN YERDEN.KONUSMA

YENI IMAR YASASİNI.IYI OKU ONDAN SONRA.KONUS İNSANLARIN KAFASINI BULANDİRMMA

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 13 Mayıs 09:44
25

Seyit Sevinç - Sayın uçar insanlar köylerinde kasabalarında yapmış oldukları evleri depremde gördük hepsi sapa sağlam ayakta ama mimari projeli bütün yapıtlar yerle bir oldu bırakın milyonlarca mağdur aileler var köyünde kasabasında ev yapamaz oldu siz birazda mağdur halkın yanında olunda belediyeler imar planını uygulasınki halkta imarsız yapı yamasın birazda gariban halkı düşünün herkes 5 milyon verip daire alamıyor bu ulkede

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 13 Mayıs 09:30
24

İmar Yasasına Takılan - depremde sadece%3 imar affindan yararlanan. Yıkılan %97 ne siz ruhsat verdiniz şimdi burada suçlu halkmi yoksa sizmi vatandaş kendi yuvasını yapıyor rant sağlamıyor sizin gibi paracilar da halkın hakkini gasp çı gibi karşı geliyorsunuz idam gelsede ölenlerin hakkini verseniz kisas gibi para sevicenleri sizi

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 08:22
23

Şantiye Şefi - Bir yapının riskli olup olmadığı kontrol edildikten sonra depreme karşı dayanıklı raporu aldıktan sonra bence kesinlikle çıkarılması gereken bir yasadır, sizler önceki yıkılan ruhsatlı binalarda neden şantiye şefleri başlarında durmadı bu şantiye şefliği sadece ruhsata imza atmak demek olmamalıydı, yıkılan ne kadar ruhsatlı bina varsa bunda canlarını kaybeden ne kadar insan varsa bundan sizinde payınız var, hep siyaset hep muhalefet iş yapın iş sorumlukluklarınızı yerine getirin

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 08:14
35

Bir Bilen - @Şantiye Şefi 23 nolu yoruma cevabı: en doğru cevabı şantiye şefi vermiş neden çünkü olanı biteni gördüğü için helal olsun bencede bu yapılmalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 11:24
22

İmar Mağduru - Köyler mahalle yapıldı, köylüm ahır da mı yapamıyacak, hiç düşündünüz mü

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 13 Mayıs 05:46
21

İmar Mağduru - Engelli kardeşimiz için zorunlu tadilat yapıldı, kanun bunu öngöremiyorsa suçbizim mi

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 05:44
20

İmar Mağduru - Yıkılan binalara neden incelemeden ruhsat verdiniz

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 05:43
19

İmar Mağduru - Mühendis bey, yıkılan onca büyük sitelere, bloklara, resmi binalara neden incelemeden ruhsat verdiniz, ölümlerde sizin payınız var mı, cevaplayınız

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 05:41
18

İmar Mağduru - Sayın mühendis, yıkılan hastaneler kaçakmıydı, neden ruhsat verdiydiniz

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 05:39
17

İmar Mağduru - Sayın mühendis, depremde yıkılan belediye binası ruhsatsız mıydı

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 05:37
27

bülent nalçık - @İmar Mağduru 17 nolu yoruma cevabı: pardon da hangi belediye binası yıkılmıştı depremde.....

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 09:43
16

İmar Mağduru - Mevcut durumları incelemefen boş yazıyorsunuz, sonradan zorunlu tadilat gerekebiliyor, güçlendirme de yapıldı ise neden cezalandıralım, para cexası yetmezmiş gibi hapis cezası da verildi

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 04:59
34

Osman Tatar - @İmar Mağduru 16 nolu yoruma cevabı: Çevre ve şeh.Bakanlığından emekli bir müşavir ve akademisyen olarak görüşüm şudur ki;2018 yılında çıkarılan İmar Barışı Yasasındaki Binanın statiği,dayanıklılığı konusunda sadece bina sahibine sorumluluk verilmesi hataydı,Bilahare Bakanlık Güçlendirme Genelgesi yayımladı ama bazı Belediyeler bu imkanı vatandaşa iletmediler ve hatalı şekliyle vatandaş mahkemelerde mağdur edildi.Aile fertleri içerisinde mimar-mühendis varsa kendi köy evini yapamaz denirse ortaya kapital haklılığı (haksız yere)çıkar,oysaki ortada bir sıkıntı var,tapulu arazilerinde sağlamsa bina envantere dahil edilmeli sağa sola rüşvet -para harcamadan.Depremde suçlu aranıyorsa o mağdur vatandsş değil denetim ve kontrolünü adam gibi yapmayanlardır.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 19:47
15

Beate - sen öne yapı denetimler vatandaşdan ekstra para nasıl istedi ona cvp ver

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 23:48
14

Eng Tkn - Ulan zaten millet elindekini avucundakini verdi cezasiydi mahkemesiydi ruhsatli yapilsa bu magdur vatandas daha karli olurdu ama ogunun sartlarinda plana projeye vakit varmiydi diye hic sormuyorsunuz zaten cezalar plan proje parasini geciyor ama millet mecbur kalip 2goz bi yer yapiyor bende bunu anlamiyorum size neresi batiyor bunun yikilan binalar hep yapi kayitbelgeliymis gibi cahil cahil konusuyorsunuz yani Tmm siz oncu olun bu yapilarda oturanlara oturacaklari birer ev verilsin ve hepsi yikilsin ve vatandas taksit taksit odesin hickimse keyfi yapmadi bu yapilari ya deprem magduru yada onceki yasanin magduru sonkez cikarilmasi gerekli tek kat ve kendi arazisi olanlara

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 22:53
26

Seyit Sevinç - @Eng Tkn 14 nolu yoruma cevabı: Sayın uçar insanlar kendi köyünde kasabasında ev yapamaz oldu orada yapılan evler rezidans değiler birazda milyonlarca mağdur ailelerin yanında da olmayı bilin sayın uçar herkes 5 milyon verip daire alamıyor

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 13 Mayıs 09:39
13

Serkan - Vatandaşın kendi bahçesine yaptığı 1-2 katli binalarda yıkım gördünüz mü, yıkılan bütün binalar inşaat mühendisleri tarafından yapılan ve kontrol edilen binalar oldu. Depreme dayanıklı yapı kayıt belgesi istiyoruz

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 22:49
12

Adanalı Ali - Bu kadar garip yorumu aklım almıyor. Yıkılan onca projeli planlı yapıya onayları siz verdiniz. Depremde vatandaşın yaptığı evin %4 ü yıkılmış bundan da utanmıyorsunuz. Kaçak bunca yapı kontrol edilip İmar affı dan yararlansa senin nasıl bir çıkarına ters geliyor...

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 22:34
11

Selçuk - TMMOB ği kapatılsın, siyasi görüşlü yorumlar yapan kurum hâline gelmiştir. İmar affı olmasaydı yıkım yapılabilirdi. Belediye ve serbest çalışan mühendilerimiz sayesinde Kaçak katlar yapıldı neyin yoeumunu yapıyorsunuz.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 20:34
10

ahakuytra - yapıların mutlak denetlenmesi ve kontrollü olması gerek lakin geçmişte imar olmayan yerlerde bil hassa köylerde yapılan binaları tapuya işletemiyoruz imar affı bu tür yapıları ve ufak tefek ekleri kapsamalı adam koca apartmanı diyor koca iş hanını dikiyor bitene kadar gören yok akabinde yıkanda yok ee sonra bina kaçak olarak kalıyor bence bu imar afları bir sefer adam akıllı çıkmalı bir arsa üzerinde ne varsa tapuya kayıt edilebilmeli zaten vatandaş bir yolunu bulup elektirik su abonesi oluyor

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 19:29
08

Cahil Düşmanı - Siz uzman değilsiniz siz çıkarlarınızı düşünen mühendis gibi görünen cahillerseniz. Soruyorum size %94'lük yıkılma oranıyla depremde en çok imarlı ruhsatlı binalar yıkıldı bu suçu üzerinize alıyor musunuz peki ? Siz rantçısınız siz mazlumun ahını almaktasınız siz milli menfaat düşmanısınız. Daha sayardım ama terbiyem müsaade etmiyor maalesef.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 12 Mayıs 17:39
07

Kara Oglan - Yıkılan depremde sadece%3 imar affindan yararlanan. Yıkılan %97 ne siz ruhsat verdiniz şimdi burada suçlu halkmi yoksa sizmi vatandaş kendi yuvasını yapıyor rant sağlamıyor sizin gibi paracilar da halkın hakkini gasp çı gibi karşı geliyorsunuz idam gelsede ölenlerin hakkini verseniz kisas gibi para sevicenleri sizi

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 17:06
06

Hüseyin - Bir prefabrik ev ile bir betonarma binanın ruhsat işlemleri aynı olmamalı sizin derdiniz para binaların sağlamlığı değil.6 şubat depreminde yıkılan binlerce binayı mühendislik bilimini okuyanlar yaptı İmar barışı istiyoruz prefabrik(depreme dayanıklı)evimize elektrik ve su alabilmek için

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 16:25
05

Öner - Depreme dayanıklı olup olmadığı araştırılarak sağlamsa yapı kayıt belgesi verilir bu kadar basit bu evlerin %90 köylerde bulunuyor

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 15:15
04

Öner - Yaptığınız imarlı binakarıda gördük işiniz gücünüz bulanık duda balık avlamak boş konuşuyorsunuz

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 15:07
03

Nazlı Sözeri - Allah var hesap VAR, toprağın altında kimseye ayrıcalık yok. Devam böyle iyi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 13:59
02

Toprak - Yapacak bir şey geçmiş olsun. ama çıkmaz belki ha.. çıkmaz yaa..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 13:21
09

Cahil Düşmanı - @Toprak 02 nolu yoruma cevabı: Bunlar milli menfaat düşmanı, 20 kata izin verirler müstakil eve izin vermezler bunlar böyledir.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 17:40
01

Bbp - İyi diyorsun da başkan mühendise para yer etudune para bir konteynira 180 bin istiyorsunuz.kinteynirlara şu ve elektrik verilsin 100 katlı bir yere imar tabiki verilmesin.senin derdin de para mudurrrrr...mühendisin para aldığı yerde devrildi depremde nolcak şimdi.

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 11:27