TOBB'dan Kız Meslek Lisesi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul'un girişimleri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ilimize Kız Endüstri Meslek Lisesi yaptıracak.

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Okul protokolü Vali Mustafa Büyük'ün de katılımı ile TOBB merkezinde imzalandı.

Vali Mustafa Büyük, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Koç'un katılımı düzenlenen törende TOBB Sakarya Kız Meslek Lisesi'nin protokolü imzalandı.

24 DERSLİKLİ OKUL

"Bugün; sanayisi, tarımı, turizmi ve doğal güzellikleri ile Türkiye'mizin ve ekonomimizin önemli merkezlerinden biri olan Sakarya'mız için hayırlı bir yatırıma imza atacağız" sözleriyle konuşmasına başlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; "TOBB olarak Sakarya'ya 24 derslikli Kız Endüstri Meslek Lisesi inşa edeceğiz. Elbette bu adımı atarken yalnız değildik. Yatırım kararı alma sürecinde Valimiz Mustafa Büyük'ün ve değerli milletvekillerimizin gayretleri oldu, kendilerine teşekkür ediyorum.

Sakarya'nın kanaat önderlerine; Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul'a ve Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Koç'a, çok teşekkür ediyorum. Bu yatırımın gerçekleşmesinde kendilerinin de çok büyük emeği ve gayretleri olmuştur. Kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum" dedi.

İLK YATIRIM DEĞİL

Bu okulun Sakarya'ya TOBB olarak ilk yatırımları olmadığını da hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Karaman'da 2000 yılında TOBB olarak 528 adet deprem konutu yapmıştık" şeklinde konuştu.
TÜRKİYE'NİN ROL MODEL ŞEHRİ
Sakarya'nın, Türkiye'nin markalaşmış ve örnek gösterilen şehirlerden biri olduğunu da kaydeden Hisarcıklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti;
"Sakarya bir yandan ilim kenti, bir yandan sanayi kenti, aynı zamanda da tarım ve turizm kentidir. Türkiye'nin rol model şehirlerinden biri. Otomotiv, tekstil ve gıda sanayisi ile Sakarya, Türkiye'yi hem taşıyan, hem giydiren hem de doyuran bir ildir. Nasıl Amerika'da, otomobil üretim merkezi deyince akla Detroit geliyorsa, Sakarya da "Türkiye'nin Detroit'i" olma yolunda hızla ilerliyor. Sakarya bugün Türkiye'de en fazla ihracat yapan 10 il arasındadır.


TÜRKİYE'Yİ SIRTLAYACAK
Doğal kaynağıyla falan değil, tamamen insanının kalitesi ve gayreti ile Türkiye'yi ileriye taşıyor Sakarya. Sakarya bu müthiş insan kalitesi ile önümüzdeki süreçte de Türkiye'yi sırtlayacak, 2023 hedeflerine taşıyacak.

EN ÖNEMLİ YATIRIM EĞİTİM

İşte bu süreçte bizim vazifemiz de bunu destekleyecek yatırımları Sakarya'ya yapmaktır.Bizim için en önemli yatırımda eğitime yapılan yatırımdır. Çünkü insana yapılan yatırım en büyük yatırımdır.Bakın şunu özellikle vurguluyorum: Dünyada her yatırımın riski vardır. Her yatırımdan zarar edebilirsiniz. Ama insana yapılan yatırımdan, eğitime yapılan yatırımdan asla zarar etmezsiniz. Siz kazanırsınız, şehriniz kazanır, ülkeniz kazanır.

SORUN MESLEKSİZLİK

Ben her platformda dedim ki: 'Türkiye'nin en büyük meselesi işsizlik değil, mesleksizliktir' Eğer biz, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak bu alanda yatırım yapmak zorundayız.
Özellikle Sakarya gibi Türkiye'yi ileriye taşıyan şehirlerde mesleki eğitim çok daha önemli hale geliyor. Sakarya artık üretimde, teknolojide daha yukarı çıkacaksa, bu en yeni teknolojilere göre eğitilmiş kadın ve genç nüfusu ile olacaktır.

BÜYÜK ONUR

Aldığı bu eğitimle girişimci olmaya, üretmeye heveslenen genç girişimcileri ile olacaktır.
İşte o yüzden Sakarya'ya bu kız endüstri meslek lisesini kazandırmak bizim için çok büyük bir onurdur.
İnşallah bu okuldan mezun olan çocuklarımız kendi alanlarında en yetenekli çocuklar olacaklar. Bu okuldan pırıl pırıl genç girişimcilerimiz çıkacak. Kendilerine, ailelerine ve ülkelerine hayırlı evlat olacaklar, hizmet edecekler."

PREFABRİKEDE EĞİTİM BİTECEK

Törende konuşan Vali Mustafa Büyük, depremden sonra 10 derslikli prefabrikede eğitim veren okul yerine TOBB tarafından 24 derslikli katılı bir okul yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, "Deprem sonrasında elimizde kalan son prefabrike okulda nihayet kalıcı hale geliyor. 10 bin 861 m2 lik arsa üzerine yapılacak olan 24 derslikli bu okulun en kısa zamanda bitirilerek eğitime katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Ben başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, SATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut Kösemusul ve Ticaret Borsası Başkanımız Fikri Koç'a da böyle bir okul ilimize kazandıracakları için teşekkür ediyorum" dedi.

ÜÇ OKUL

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul'da SATSO olarak Arifiye'de bir Endüstri Meslek Lisesi yaptıracaklarını belirterek, "SATSO Ticaret Lisesi'nden sonra Arifiye'de yaptıracağımız Endüstri Meslek Lisesi ile eğitime ikinci bir okul kazandırmış olacağız. Bugün protokolünü imzaladığımız TOBB Sakarya Kız Endüstri Meslek Lisesi ile üçüncü okulumuz olacak. Bu bize büyük mutluluk ve onur veriyor. Başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere,Sayın Valimize, milletvekillerimiz ve okul yerini bedelsiz olarak veren Serdivan Belediye Başkanımız Yusuf Alemdar ve desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu'nateşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Haberin Videosu

30 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?