Cuma hutbesinde ekmek israfı anlatılacak

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Bakanlık, kamu spotu çalışması yapıyor. Cuma hutbelerinde ekmek israfı konusu anlatılacak" şeklinde konuştu

Balcı, yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın başlattığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın destek verdiği 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'nın israfı düşüreceğine inandığını dile getiren Balcı, "Kampanyanın bir yıl sürecek olması, tarafların, federasyonun, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yer alması ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın destekliyor olması bizi fazlasıyla ümitlendiriyor. 2013 yılı sonuna geldiğimizde, bugün 6 milyon ekmek israf edilirken, ciddi anlamda düşme olacağını ümit ediyorum. Bakanlık, kamu spotu çalışması yapıyor. Okulda rehberlik derslerinde çocuklara israf konusu anlatılacak. Cuma hutbelerinde ekmek israfı konusu anlatılacak." şeklinde konuştu.

Tedirgin olmasınlar
Geçen yılın ikinci yarısında ekmeğe tesir eden girdilerin artış gösterdiğini ifade eden Balcı, başta un fiyatı olmak üzere çalışanlara verdikleri ücret farkları, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarında artışlar yaşandığını kaydetti. Diğer illerde de halkın tedirgin olmasını gerektiren bir fiyat artışının söz konusu olmadığını savunan Balcı, "Maliyetlerimiz artmıştır. Ekmekte 2 yıldan fazla bir zamandır fiyat değişikliği olmadı. Şu an halkımızın tedirgin olmasına yol açacak bir fiyat değişikliği yok. Türkiye'de 3 yıldır Ramazan'da aynı fiyata pide satılıyor. Bu yıl Ramazan ayında da zorunlu olmadıkça belli bir fiyatın üzerine çıkmayı düşünmeyiz." diye konuştu.

Katkı sağlamayacak

Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası'nın, bugün başlayacağını duyurduğu, ancak daha sonra ertelediği 'Bayat Ekmeğini Getir, Tazesini Götür' kampanyasını da değerlendiren Balcı, kampanyanın ekmek israfını önlemeye katkı sağlayacak bir kampanya olmadığını savundu. Ertelenen kampanyanın uygulanmasının da mümkün olmadığını ifade eden Balcı, şöyle devam etti: "Geçmişte, fırıncılık yapanlar bir araya gelmişler sendika kurmuşlar. Sendika da bir açıklama yapıyor. Bugün fırınlarımızda her gün 2 milyon ekmek israf ediliyor. Bu kampanya ile değerlendirilemeyen 2 milyon ekmeğin sayısını da arttırmış olursunuz. Bu maliyetin altından kalkacak fırıncı esnafı da söz konusu değil. Bugün uygulama tarihiydi. Ancak 'erteledik' diyorlar. Kamuoyunu meşgul etmekten başka bir şey değil."

20 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.117.988 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Medyabar.com soruyor? Hayatınızdan memnun musunuz?