Bakan İslam'dan itiraf gibi sözler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam, kadına şiddetle mücadele hakkındaki bir soruya; "İyi bir noktada değiliz bunu açıkca söyleyebiliriz" dedi

Aziz GÜVENER - Azim ÇELİK
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam, partisinin seçim çalışmalarına katılmak üzere Sakarya'da bulunuyor. Bakan İslam, Erenler İlçesi'ndeki bir otelde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel düzenlenen kahvaltıda kadınlarla bir araya geldi. Bakan İslam, program çıkışında basın mensuplarının kadına yönelik şiddetle ilgili sorduğu sorulara cevap verdi. Bakan Ayşenur İslam, kadına yönelik şiddet konusunda Türkiye'nin hiç iyi bir noktada olmadığını belirterek, bakanlık olarak gerekli çalışmaları hassasiyetle sürdürdüklerini açıkladı.

Kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'de değil AB ülkelerinde de büyük bir sorun olduğunu ifade eden Bakan Ayşenur İslam gerekli tespit ve çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Geçmiş tarihlerde kadına yönelik şiddet konulu bir adli tespitimiz yoktu. Adli vaka, kavga şeklinde geliyordu bu oranlar. Onun için bu davalar yükseliyor mu yoksa daha da düşüyormu. Bunu tespit etmemiz mümkün değil. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz; kadına yönelik şiddet konusunda ciddi bir hacim var Türkiye'de bu muhakkak mücadele edilmesi gereken bir şey. İyi bir noktada değiliz bunu açıkca söyleyebiliriz. Bu sadece bizim sorunumuz değil, bütün dünyanın sorunu. Amerika Birleşik Devletleri ve AB ülkelerinde de kadın yönelik şiddetin çok ciddi bir sorun olduğunu görüyoruz. Bu bizim teselli etmez. Ama çalışmalarımızı son derece yüksek bir güçle devam etmemiz gerektiğini gösteriyor" şeklinde konuştu.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam kadın sığınma evlerine başvuran kadınların çoğunun şiddet dolayısıyla olduğunu aktardı. Sığınma evlerine yapılan müracatların artış veya azalışları yönünde sorulan soruya da şuan cevap veremeyeceğini söyleyen İslam şunları söyledi: "Sığınma evlerimize gelen kadınların büyük bir çoğunluğu şiddet dolayısıyla bize başvurmuş kadınlar. Böyle söyleyebiliriz. Artış yönünde bir istatistiğimiz yok. Göz kararı böyle birşey söyeyebiliriz, oda doğru olmaz."
Eski Genel Kurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un başvuruda bulunduğu Anayasa Mahkemesi, Başbuğ?un, mahkumiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye talebi hakkında karar verilmemesi şikayetini ise 'kabul edilebilir' bulmuştu. Gazetecilerin bu yöndeki sorusunu da cevaplayan Bakan şenur İslam İlker Başbuğ'un tahliye olabileceği iddialarına da cevap verdi. Adaletin yerini bulmasını istediğini belirten İslam kimsenin suçsuz olduğu halde ceza çekmemesini arzu ettiğini belirterek, "Adaletin yerini bulmasını isteriz. Hiç kimsenin masum olduğu halde ceza gibi algılacanak kovuşturma, soruşturma süreçlere geçilmemesini arzu ederiz. Umarım iyi olacaktır" diye konuştu.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam kadınların kayıt dışı istihdamına yönelik sorulan soruları da cevaplandırdı. İslam Türkiye'deki bütün kayıt dışı istihdamıyla ilgili mücadelelerin devam ettiğini ve kadın kayıt dışı çalışma oranını düşürdüklerini kaydetti.

Kadına ve aileye yönelik şiddet konusunda insanların yaşanan şiddet olaylarının günah ve ayıp olduğu bilincine vardıkları zaman çözülebileceğini belirten Ayşenur İslam,"Bu konuların adalet dışı olduğu, insan hakkı ihlali olduğu, kadın hakkı ihlali olduğu hatta biraz daha basite indirgersek, ayıp olduğu, günah olduğu bilincinin yükselmesiyla ancak sonuçlanabilecek ve bitebilecek durumlardır. Biz bunlarla ilgili bir takım çalışmaları sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Ak Parti Sakarya İl Kadın Kolları ve şehir genelinde kadınlarla yapılan kahvaltının ardından Sakarya'daki diğer programlara devam etmek için otelden ayrıldı.

Haberin Videosu

07 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?