Zeki Toçoğlu Vizyon Projelerini Açıkladı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yeni dönem projelerini AKM'de gerçekleştirilen programla tanıttı.

Haber Resmi
Haber Resmi
+23
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun açıkladığı projeler arasında iki önemli proje öne çıktı.


Kongre Merkezi

Yeni dönem projelerinin tanıtan Başkan Toçoğlu, şehrimiz için iki önemli proje açıkladı. Son zamanlarda Sakarya'da en büyük eksiklikler arasında gösterilen Kongre Merkezi'ni Sakarya'ya kazandıracaklarının müjdesini veren Toçoğlu, "Belediyemiz İtfaiye Dairesi ve SASKİ Teknik Birimlerinin bulunduğu alanda bin 200 kişilik Kongre Merkezi inşa edeceğiz. Ulusal ve uluslar arası sempozyum ve toplantıların yapılacağı merkezde cep salonlar, sergi alanları yer alacak. Kongre merkezi modern mimarisiyle göz dolduracak" dedi.

Uluslar arası Botanik Merkezi

Toçoğlu'nun proje tanıtım toplantısında müjdesini verdiği bir diğer önemli projeyse Uluslar arası Botanik Merkezi.Toçoğlu, "350 bin dönüm arazi üzerinde inşa edilecek merkezde, süs bitkilerini yetiştirilecek. Tarım teknolojilerinin kullanılacağı seralar, tohum çeşitliliğini arttıracak tohum bankaları, idari ve sosyal tesisler ile ticari üniteler yer alacak. Fuar alanında yerel ve ulusal süs bitkicileri fuar organizasyonları düzenlenecek. Merkezimiz, süs bitkicileri için üretim, satış ve yaşam alanı olacak" şeklinde konuştu.

Yeni dönem projelerini kamuoyuyla paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı zeki Toçoğlu, "Kalıcı çözümlerle uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirerek yolumuza devam edeceğiz. Ulaşımda attığımız adımlarla; yeni duble yollarımızla; şehrin her noktasına kazandırdığımız meydanlarla; sosyal belediyecilik alanındaki örnek hizmetlerimizle; bilişim projelerimizle; teknolojik yeniliklerimizle; kendi enerjimizi üretmeye başlamamızla; imar mevzuatına olan bağlılığımızla; yeni yaşam alanlarıyla birlikte büyük resim ortaya çıkıyor. Büyük medeniyetimizin Sakarya'ya yansıması artık daha belirgin olarak görülüyor" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AK Parti İl Başkanı Recep Uncuoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Şaban Dişli, Ali İhsan Yavuz, Hasan Ali Çelik, AK Parti MKYK Üyesi Çiğdem Erdoğan Atabek, ilçe belediye başkanları, AK Parti belediye başkan adayları, STK temsilcileri, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Program, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 - 2014 yıllarında hayata geçirilen projelerin tanıtım filminin izlenmesiyle başladı.

Emanetinize sahip çıktık

Film gösteriminin ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, "Bugün beş yılımızı geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bugün burada, hizmetlerimizle, yaptıklarımızla, hedeflerimizle sizlerin huzurundayız. Yaptığımız bütün hizmetlerde bir gün karşınıza çıkıp hesap vereceğimize inanarak hareket ettik. Bu yüzden başımız dik, gururla ilk günkü heyecanımızla karşınızdayız. 5 yıl önce, sizlerin huzuruna çıktığımız ilk zamanlarda, afaki söylemlerden kaçınmış ama iddiamızı da ortaya koymuştuk. İlkeli siyaset yürüteceğiz demiştik. Biz, hangi şartlar altında olursa olsun, ilkelerimizden ödün vermeden yola devam edeceğimize söz verdik. Emanetinize her zaman sahip çıktık" diye konuştu.

Mutlu ve yüzü gülen insanların yaşadığı şehir

Başkan Toçoğlu, "Bir şehri imar etmek, bir şehri bayındır hale getirmek bir inanç meselesidir. Bir şehri inşa etmek, bir ahlak ve sorumluluk meselesidir. Belediyecilik hizmetlerimizin her aşamasında, noktasından virgülüne bu anlayıştan hiçbir zaman kopmadık. Biz belediyeciliği, hayatı güzelleştirmek; Çevreyi korumak; şehri temiz tutmak; İnsanların gündelik yaşamını kolaylaştırmak; Erdemli bir şehir kurmak; Milletin yüzünü güldürmek olarak gördük. "Mutlu ve Yüzü Gülen İnsanların Yaşadığı Sakarya" sloganımız bu hassasiyetimizin bir göstergesiydi" şeklinde konuştu.

Şehir medeniyeti

Toçoğlu, "Burası bir şehir, burası Sakarya? Ve biz bir şehir yönetiyoruz. Bizim medeniyetimiz bir şehir medeniyetidir. Medine, Saraybosna, Kahire, Semerkant, Bağdat, İstanbul kadim geleneğimizin özel şehirleridir. Sakarya'mız da bir şehirdir ve bizler medeniyetimizden süzülüp gelen bütün ayrıntıları hizmetlerimize yansıtmak için çalıştık. Bu şehirde imar planlarına bağlı kalışımız, sadece depreme hazırlıktan kaynaklanmıyor. Yüksek katlı binalara karşı mesafeli duruşumuz aynı zamanda sahip olduğumuz medeniyet tasavvurumuzla, şehircilik anlayışımızla doğrudan ilişkilidir. Biz Sakarya'nın kendine özgü karakteri olan bir kent olabilmesi için çalışıyoruz" dedi.

Büyük medeniyetimizin Sakarya'sı

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, "Kalıcı çözümlerle uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirerek yolumuza devam edeceğiz. Ulaşımda attığımız adımlarla; yeni duble yollarımızla; şehrin her noktasına kazandırdığımız meydanlarla; sosyal belediyecilik alanındaki örnek hizmetlerimizle; bilişim projelerimizle; teknolojik yeniliklerimizle; kendi enerjimizi üretmeye başlamamızla; imar mevzuatına olan bağlılığımızla; yeni yaşam alanlarıyla birlikte büyük resim ortaya çıkıyor. Büyük medeniyetimizin Sakarya'ya yansıması artık daha belirgin olarak görülüyor" ifadelerini kullandı.

2023 hedefleri

Başkan Toçoğlu, "Ülkemizin konumu ve yeni Büyükşehir kanununu birlikte değerlendirdiğimiz zaman, şehirlerin önemini çok daha iyi anlayabiliriz. Sakarya'ya merkezi bir konum belirlemeye çalışıyoruz. İşte bu nedenle 2023 hedeflerini çok önemsiyor ve yeni dönem projelerimizi bu bakış açısıyla belirliyoruz. Bu inanç ve kararlılıkla şehrimiz için gerekli olan, geleceğin Sakarya'sında mutlaka yer alması gereken konular üzerinde titizlikle durduk. Gençlerimizi, kadınlarımızı, çocuklarımızı, engelli bireylerimizi daima göz önünde bulundurarak yeni projeler geliştirdik. Bu şehirde, imarını tamamlamış Sakarya'da, kültürel olarak dikkat çeken yatırımlarımız arttıracağız. Artık Sakarya, gelenekle modernin sentezi bu kent, yeni romancıların, yeni şairlerin, sanatçıların, bilim insanlarının, aydınların yetiştiği bir kent olacak" diye konuştu.

İlham kaynağı şehir

Başkan Zeki Toçoğlu, "Sakarya'mız, toplumun her kesimden hemşerimize ilham kaynağı olacak bir kent haline gelecek. Sosyal hayatı her daim hareketli, bilgi üreten bir kent halini alacağız. Bunu hep birlikte başaracağız. Büyük idealler peşinde değilseniz, faziletli şehirler inşa edemezsiniz. Bunun için daha çok çalışmak, daha çok üretmekten başka çaremiz yok. Bu şehir hepimizin. Kardeşlik coğrafyası Sakarya'mızı hep birlikte inşa edeceğiz. Geleceğin Sakarya'sını Türkiye'nin göz bebeği haline getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Kongre Merkezi

Yaptığı konuşmanın ardından yeni dönem projelerini tanıtan bir sunum yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ilk olarak yeni Kongre Merkezi'nin müjdesini verdi. Başkan Toçoğlu, Belediyemiz İtfaiye Dairesi ve SASKİ Teknik Birimlerinin bulunduğu alanda bin 200 kişilik Kongre Merkezi inşa edeceğiz. Ulusal ve uluslar arası sempozyum ve toplantıların yapılacağı merkezde cep salonlar, sergi alanları yer alacak. Kongre merkezi modern mimarisiyle göz dolduracak" dedi.

Uluslararası Botanik Merkezi

Süs bitkisi yetiştiriciler için Uluslararası Botanik Merkezi oluşturacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Zeki Toçoğlu, "350 bin dönüm arazi üzerinde inşa edilecek merkezde, süs bitkilerini yetiştirilecek. Tarım teknolojilerinin kullanılacağı seralar, tohum çeşitliliğini arttıracak tohum bankaları, idari ve sosyal tesisler ile ticari üniteler yer alacak. Fuar alanında yerel ve ulusal süs bitkicileri fuar organizasyonları düzenlenecek. Merkezimiz, süs bitkicileri için üretim, satış ve yaşam alanı olacak" şeklinde konuştu.

Belediye hizmet binası

"Mithatpaşa Mahallesi'nde bulunan SASKİ Teknik Birimler Şantiyesi'nin bulunduğu alanda inşa edilecek. Yaklaşık 30 bin metrekarelik alan içerisinde 20 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Büyükşehir Belediyesi'nin tüm birimleri yeni hizmet binasında toplanacak."

Ayçiçeği Vadisi

Yenikent'te yeni bir rekreasyon alanı oluşturacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Toçoğlu, "Camili 2'de Ayçiçeği Vadisi olarak bilinen 130 bin metrekarelik alanda rekreasyon projesi başlatılacak. Proje alanında, Sakarya'mıza hitap edecek yeni bir şehir parkı inşa edilecek. Gölet, piknik ve spor alanları, yürüyüş yolları, restoran, kafeterya, sosyal amaçlı kullanılacak tesisler ve otoparklar yer alacak" diye konuştu.

Şehrin Yeni Giriş Kapısı

Yeni dönem projelerinin tanıtımına devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, şu açıklamalarda bulundu: "Şehre yeni giriş kapısı kazandırıyoruz. Hızırilyas Tepesinde bulunan SASKİ Su Yönetimi Merkezi ile Beşköprü duble yolu arasında bin metre uzunluğunda yeni bir yol inşa edilecek."

Yeni Bulvar

Erbakan Bulvarı, Korucuk Duble Yolu, Murat Soğancıoğlu ve Yavuz Selim Bulvarları ve 1063'nolu caddenin ardından şehrimize yeni bir bulvar kazandıracağız. Caddemiz, 4 kilometre uzunluğunda olacak. Duble yol projemiz Erenler Küpçüler Mahallesi'nden başlayacak ve Küpçüler, Tepekum, Yağcılar ve Tuzla Mahalleleri ile Ankara Caddesi Kuyudibi Kavşağı birbirine bağlanacak. Bu kapsamda bisiklet ve yürüyüş yolları, çevre düzenlemeleri, ışıklandırma ve peyzaj çalışmaları gerçekleştirilecek."

Kentsel Tasarım ve Cadde Yenilemeleri

"Yeni Camii ile E-5 karayolu arası yeniden düzenlenecek. Yaklaşık 4 kilometrelik güzergahta yaya yolu, peyzaj, ışıklandırma ve asfalt yenileme çalışmaları gerçekleştirilecek. Arter daha modern bir hale dönüştürülecek. Kudüs, İtfaiye, Ankara ve İnönü Caddeleri ile Şal Sokak üzerinde yenileme düzenlemeleri gerçekleştirilecek. Caddelerimize bisiklet yolu inşa edilecek.

Katlı Otoparklar

"Şehrimizin muhtelif bölgelerinde modern katlı otoparklar inşa edeceğiz. Arterler üzerinde park edilen araçların trafiğe olumsuz etkilerine modern çözümler getiriyoruz. Yeni projemiz ile yol içi parklanmanın önüne geçeceğiz."

Adakule, Çark-ı Sefa

"Eski Maltepe Sosyal Tesisleri'nin bulunduğu alanda Adakule projemizi hayata geçireceğiz. 35 bin metrekarelik alan içerisinde seyir kulesi, kafeteryalar, oyun alanları ve sosyal tesisler yer alacak. Mithatpaşa Mahallesi'ne ise modern bir sosyal tesis inşa edilecek. 30 bin metrekarelik alan içerisinde hayata geçirilecek projede yürüyüş yolları, spor, oyun ve dinlenme alanları ve kafeteryalar yer alacak."

İnşaat Malzemecileri ve İkinci El Oto Galericileri Siteleri

"Şehir geneline dağınık olarak faaliyet gösteren İnşaat Malzemeciler ve İkinci El Oto Galericileri esnafımız için modern ortak ticaret bölgeleri oluşturacağız. Ayrı alanlarda, 50 bin metrekarelik alan içerisinde inşa edilecek projelerimizle esnaflarımız tek çatı altında toplanacak."

Yenikent'e Üniversite ve Karaman Park

"Yenikent Bölgesi sosyal hayatını daha da canlanacak projeleri hayata geçiriyoruz. Sakarya Üniversitesi işbirliği ile Büyükşehir Belediyesi'ne ait, 8 bin metrekarelik iki işyeri Meslek Yüksekokulu'na

dönüştürülecek. Korucuk ve Camili'nin ardından da Karaman'a Karaman Park inşa edeceğiz. Karaman Devlet Hastanesi'nin karşısındaki 10 dönümlük alan içerisinde hayata geçireceğimiz projede, sosyal tesisler, yürüyüş ve spor alanları, kafeteryalar yer alacak"

Sakarya Park 2. etap ve atletizm pisti

"Sakarya Park projesinin ilk etabını kısa süre içerisinde tamamlayacağız. Yeni dönemde rekreasyon çalışmamıza devam edecek, 2 etap projemizi de hayata geçireceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile Sakarya Nehri kenarında atletizm pisti inşa edeceğiz. Tüm hemşerilerimizin hizmetinde olacak tesisimiz, ulusal ve uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapacak"

Sahil Düzenlemeleri

Büyükşehir Yasası ile belediyemize bağlanacak Karasu ve Kocaali ilçelerimizde sahil düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Etap etap hayata geçireceğimiz projelerle Karasu, Kocaali ve Karaboğaz sahilleri hayat bulacak"

Yeni Kavşaklar ve bisiklet yolları

"Şehir içi ulaşımı daha da akıcı hale getirmek için hayata geçirdiğimiz kavşak projelerine yenilerini ekleyeceğiz. İlk olarak Sapak, Et Balık ve Kuzey Terminali kavşaklarında da gerekli düzenlemeleri yapacağız. Yeni dönemde bugüne kadar 15 kilometre inşa ettiğimiz bisiklet yolu projesini devam ettireceğiz. Bisiklet kullanımını daha yaygın hale getirmek için şehrimize 30 kilometre bisiklet yolu daha inşa edeceğiz."

Engelsiz Yaşam Merkezi

"Yeni dönemde, Yeni Camii Bulvarı üzerinde Engelsiz Yaşam Merkezi inşa edeceğiz. 900 metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek merkezde zihinsel ve bedensel engelli 0 - 20 yaş grubuna çocuk gelişimciler, fizyoterapistler ve psikologlar gözetimde eğitimler verilecek. Bu sayede engelli yakınları günlük ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayacak"

Sakarya Bilim Merkezi

"Geleceğimiz ve gençlerimiz için yeni bir projeyi daha hayata geçireceğiz. Serdivan'da, yaklaşık 9 bin metrekarelik alan içerisinde inşa edilecek Bilim Merkezi'nde çocuklarımız bilimi deneyerek öğrenecek. Merkez içerisinde konferans, eğitim ve sergi salonları da yer alacak."

Uluslararası Olimpik Küre ve Kano Parkuru

"Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleriyle Mollaköy Göletleri'ne uluslararası bir tesis kazandırıyoruz. Projemiz, Türkiye'de ilk olacak. İnşa edilecek tesisler ulusal ve uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Şehrimizin turizm potansiyeli daha da artacak."

Afet Yönetim ve İtfaiye Merkezi

"Uygulamalı İtfaiyecilik Eğitimlerinin verileceği merkez, tüm bölgeye hitap edecek. Kriz ve afet anları bu merkezde yer alacak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (SAKOM) yönetilecek. Afet yönetimi eğitimi için gerekli tüm donatılar yer alacak."

Evsel Atık Geri Dönüşüm ve Enerji Tesisi

"Yeni dönemimizde yeni bir çevre yatırımını hayata geçireceğiz. İnşa edeceğimiz tesiste topladığımız atıkların hem geri dönüşümünü sağlayacağız hem de bu atıklardan elektrik üretimi gerçekleştireceğiz."

Sosyal Yatırımlar

"Sosyal belediyecilikte yeni bir dönemi başlıyoruz. Sosyal Yardım Kartı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda, giyim, kırtasiye ve yakacak desteği verilecek. Vatandaşlarımız anlaşmalı her marketten gönül rahatlığı ile ihtiyaçlarını karşılayabilecek."

Sosyal Gelişim ve Gençlik Merkezleri

İlçelerimize çocuklarımızın, kadınlarımızın ve gençlerimizin gelişimine destek verecek Sosyal Gelişim ve Gençlik Merkezleri inşa edeceğiz. Oluşturulacak butik merkezlerde düzenlenecek çeşitli aktivite ve eğitimlerin yanı sıra SAMEK kursları da hizmet verecek."

İlçelerimize meydanlar ve sentetik sahalar

İlçelerimizin çehresini değiştiren meydan çalışmalarına devam edeceğiz. İlk olarak Taraklı, Pamukova ve Geyve ilçelerine meydan inşa edeceğiz. Sentetik saha çalışmalarımız da sürecek. Projemizi Akyazı'dan başlatacağız."

Altyapı Sorunlarına Modern Çözümler

"Sakarya'da suyun kontrolünü tamamen dijital ortamda kontrol edebilmek için Serdivan Hızırilyas Tepesinde Scada binası inşa edeceğiz. 30 Mart itibarıyla Büyükşehir hizmet sınırına dahil olacak ilçelerimizin en büyük sorunlarından kanalizasyon sorunlarını çözüme kavuşturacağız. Tüm ilçelerimize kanalizasyon şebekelerini ve Atıksu arıtma tesislerini inşa ederek Atıksu sorunlarına modern çözüm getireceğiz. Bu kapsamda Kocaali'ye 42 milyon TL'lik yatırımla 44 kilometre kanalizasyon şebekesi ve Atıksu arıtma tesisi yapacağız. Taraklı'ya 8 Milyon TL'lik yatırımla 19 kilometre Atıksu şebekesi ve arıtma tesisi kazandıracağız."

Tüm İlçelere Modern Kanalizasyon

"Geyve'de 15 Milyon TL'lik yatırımla 90 kilometre kanalizasyon şebekesi, Pamukova'ya 17 Milyon TL'lik yatırımla 90 kilometre kanalizasyon şebekesi ve Alifuatpaşa'ya da 47 kilometre kanalizasyon şebekesi döşeyeceğiz. Bu üç bölgenin atık sularını Alifuatpaşa'da 20 milyon TL'lik yatırımla inşa edeceğimiz ortak Atıksu Arıtma Tesisinde arıtacağız. Yine Kaynarca ilçemizde 29 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi ve Atıksu arıtma tesisi yapacağız. Karasu ilçemize 14 Milyon TL'lik yatırımla Atıksu Arıtma Tesisi kazandıracağız. Ayrıca Karasu ilçemize bir de ileri teknoloji içmesuyu arıtma tesisi yapacağız. Ferizli ilçemizin Atıksu sorununu çözüme kavuşturmak için 34

kilometre, Söğütlü'nün Atıksu sorunu için 30 kilometre kanalizasyon hattı döşeyeceğiz. İnşa edeceğimiz hatta topladığımız atık suları Karaman Atıksu Arıtma Tesisinde arıtacağız. Karapürçek ilçemizin Atıksu sorunu için 29 kilometre şebeke hattı ve10 kilometre uzunluğunda kolektör hattı yapacağız."

Erenler ve Serdivan'a Yeni İçmesuyu Hatları

"Altyapı yatırımlarımız Atıksu dışında Erenler ve Serdivan ilçelerimizin içmesuyu şebekelerini tamamen yenileyeceğiz. Bu ilçelerimizin hatlarının eski oluşu nedeniyle hem su kaybı hem de arızalar nedeniyle su kesintileri yaşanıyor. Bu soruna çözüm getirmek için Erenler'de 133 kilometre, Serdivan'da 320 kilometre uzunluğunda içmesuyu şebekesi döşeyeceğiz. "

Yağmur suyuna 50 Milyon TL

"Şehrimizin önemli sorunlarından yağmur suyunun çözümü için 50 Milyon TL'lik yatırımla 120 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı döşeyeceğiz. Karaman'da bulunan İçmesuyu ve Atıksu Laboratuvarımızı geliştirerek Serdivan Hızırilyas'a taşıyacağız. Scada, Laboratuvar ve İçmesuyu Arıtma Tesisi binalarıyla Hızırilyas Tepesi Sakarya'nın yeni Su Yönetim Merkezi olacak."

Alternatif İçmesuyu Kaynağı

"Sapanca Gölü'ne alternatif bir içmesuyu kaynağı oluşturmak için 70 Milyon TL'lik yatırımla Geyve-Pamukova Eskiyayla havzasında Akçay Barajını inşa edeceğiz. Akçay Barajı'yla Sakarya'da ilk defa Sapanca Gölü dışında alternatif bir kaynağımız olacak. Ayrıca Akçay Barajı'ndan Hızırilyas Su Yönetim Merkezine su transferini gerçekleştirecek isale hattı üzerinde HES yaparak enerji de üreteceğiz."

[url= http://http://www.medyabar.tv/watch.php?vid=3987]
İŞTE TOÇOĞLU'NUN VİZYON PROJELERİNİN TANITIM FİLMİ...[/url]

Haberin Videosu

25 Mar 2014 - 14:55 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.669.298 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Şehir merkezinde kalan Patates Hali Arifiye'deki Hal Kompleksine taşınsın mı?