Tarihi Orhan Caminin yeni minaresi üzerine...

Araştırmacı - yazar Fahri Tuna, tarihi Orhan Caminin minaresinin orijinal halinde inşa edilmesini değerlendirdi

Büyütmek için resme tıklayın

'Her şeyin bir münasibi vardır' demiş atalarımız. şiir vezin diyor, resim altın oran, müzik beste, mimari estetik.
Günümüzdeki en büyük karmaşa ve çirkinlik belki de, camilerimizle minarelerinin uyumsuzluğu.

Şehrimizin kalbi durumundaki ve Sultan Orhan Gazi'den (1326'dan) emanet olan Adapazarı Orhan Cami'nin 17 ağustos 1999 depreminde yıkılan minaresi yerine birkaç senesonra çok çirkin ve bina ile uyumsuz bir ucube (kiç) bir minare daha yapılmıştı.

Alüminyumdan, incecik, mavi renkli, mekanik bir şey...

hep rahatsız etmişti görenleri senelerce.

Caminin imamı Hâfız Mustafa Aydın ağabeye bundan iki sene kadar önce cami avlusunda o çirkin minareyi gösterip;
"islâm estetik dinidir. bunu değiştirmek gerek ağabey" dediğimde kendisinden; "bırak bu işleri de havaya değil yere bak sen artık. 60 yaşına girdin" diye okkalı bir fırça yemiştim.

Uzunca bir süredir sözkonusu minarenin yenilendiğini görüyorduk gelip geçerken.

Geçen cuma kısmet oldu, Orhan Camimize misafir oldum.

Minare tamamlanmış, 1896'da yapıldığı ilk hâline benzer sekilde yenilenmiş hem de. Ne de güzel olmuş...

Emeği geçenleri tüm samimiyetimle kutluyorum.
Yeni (eski mi desek) minarenin cami cesametine uyumlu hâli iç açıyor gerçekten.

Fahri TUNA

11 Mayıs 2019 - Yaşam 2 Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.804.870 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Özhakiki Sakaryalı - Bu eleştiriler niye geçmiş dönem belediye başkanları görevlerinde iken yapılmadı. Onlar gittikten sonra bu eleştirilerin yapılması popilizm, yeni başkana farkındalık yaratmak, gözüne girmek vs olabilir mi? Tozlu camisinin minaresinin bitmemiş hali tam anlamı ile kilisenin çan kulesini andırıyoru. Bitmiş hali bizim islami tarzda minareden çok uzak bir yapısı var. Birde kısın merkezde camiler çok erken kapanıyor. Yollardaki insanlar namaz kılamıyor.Camiler 24 saat olacak denmemiş miydi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 13:30
04

Tekçi Şaban - Fahri Tuna ve Ömer S. İkinizi de bu hassas vede samimi itiraflarinizdan dolayı kutluyorum.Ömer kardeşimin dediği gibi bunu daha önce keşke gündeme getirseydin.Elinde de bu imkanlar varken.Maalesef bu memleket ilahiyatçı Turan Dursunları gördüğü gibi Orhan Caminin avlusunu doğasını bozup vede orada bir çok Islam mezarina ait kemikleri torbalara doldurup sonrada bu mezar üstüne ve de kıbleye helâ yapan El Ehzerli ve ilahiyatçı şeytanları da gördü. Allahım en tez zamanda en sevdiklerinin de mezarlarinın üstüne helâ yapılmasını onlara göstersin. Açık açık mertce yaptığın bu açıklama için teşekkür ederim.Duyarlı konularının devamını diliyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 13:30
03

fahri tuna - tekçi şaban kardeşimin ve hafız burhan rumuzlu arkadaşın orhan camii avlusu ile ilgili haklı eleştirilerine gönülden katılıyorum. evet; son on yıl içinde orhan camii avlusu kapitalizme, popülizme ve modernizme kurban edilmiştir. üstelik bu uygulamayı iki imam kökenli belediye başkanı arkadaşımız (biri imam hatip lisesi ve ilahiyat mezunu, diğeri imam hatip lisesi ve kahire el-ezher şeriat fakültesi mezunu) tarafından gerçekleştirilmiştir. ben de bir akpartiliyim. bu bir parti meselesinden çok iki belediye başkanı arkadaşımızın basiretsizliğiyle ilgilidir zannımca. tez eski hâline dönülmelidir kanaatindeyim. selam ve sevgiler. fahri tuna

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 13:30
02

HAFIZ BURHAN - Aslında minare ile uğrasacagimiza o caminin diğer tarihi dokusu ne alemde ona bakmak lazım. Kapı yanında mezar vardı şimdi varmı, yok.Caminin kiblesi mezarlık idi. Şimdi helâ oldu. Cami avlusunda 2 şadırvan vardı. Şimdi varmı,yok. Eskiden caminin duvarları vardı. Şimdi varmı, yok. Eskiden cami avlusunda bir samimiyet bir huşu vardı. Şimdi gören varmı, sanırım o da yok. Eskiden o cami avlusunda bir sürü nur yüzlü piri fani evliyalar bulunurdu. Şimdi gören varmı, yok. Şimdi ezan saati cami avlusunda lak lak yapmak var. Çay servisi var. Bacak bacak üstünde kahkahalar var. Sanki cami değil de kıraathane olmuş. Sadece okey masaları eksik. Allah sonumuzu hayretsin. Böyle giderse cami cami olmaktan çıkacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 13:30
01

Tekçi Şaban - Fahri Tuna bakar kör olmaya devam etsin. Asıl mesele, Orhan Caminin avlusu vardı ne oldu. Cami adeta kafeteryaya döndü.Cuma günleri avludan geçen mini etekliler yüzünden namaz kılınamaz hale geldi. İki şadırvan vardı tek şadırvana düştü. Camiyi ne hale getirdiler. Kahvehaneyi geçti. Bu camiyi bu hale İnönü değil oy verdiğim AK Partili Belediyeler bu hale getirdi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 13:30