İstanbul olası bir depremde Sakarya'ya göre oldukça şanslı

Deprem uzmaı "İstanbul olası bir depremde Kocaeli, Sakarya ve Düzce'ye göre oldukça şanslı. Çünkü altından bir fay geçmiyor.

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Şerif Barış,olası İstanbul depremi ile ilgili de çarpıcı tespitlerde bulundu. AFAD'ın 2018 raporunu hatırlatan Profesör Barış "30 bin kişinin hayatını kaybedeceği öngörülmüş. Bu hesaplamalarda enkaz altında kalacak kişiler düşünülüyor. Bunun yangını var, panik anı var, çeşitli kazaları var... Bu rakamlar çok daha artabilir." diye konuştu

Barış olası İstanbul depremi ile ilgili de çarpıcı tespitlerde bulundu. AFAD'ın 2018 raporunu hatırlatan Profesör Barış "30 bin kişinin hayatını kaybedeceği öngörülmüş. Bu hesaplamalarda enkaz altında kalacak kişiler düşünülüyor. Bunun yangını var, panik anı var, çeşitli kazaları var... Bu rakamlar çok daha artabilir." diye konuştu

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Kocaeli Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerif Barış, Kartal'da çöken bina sonrasında yeniden gündeme gelen yapı denetimleri ile ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. T

"Biz depremle iç içe yaşayan bir ülkeyiz. Türkiye bir afet ülkesi. İlk olarak tehlikede olan binaları tespit etmemiz gerekiyor. Bunları yapmamız lazım. Bu binaları tespit etmek mümkün. Yapı jeolojisi dediğimiz yeni tekniklerle binaların mevcut risk durumlarını ortaya çıkarabiliriz. Bir bina yıkılmadan hangi ivmeye maruz kalabileceğini, hangi şiddette depreme dayanabileceğini söyleyebiliyoruz. Üstelik bu işlem zor bir işlem değil. Yarım saatlik bir ölçü bir kat için yeterli. Riskli olduğu bilinen binalardan başlayarak, çok fazla insanın ortak kullanımında olan devlet binalarından başlanarak bu ölçümler yapılmalı."

İSTANBUL DAHA ŞANSLI

"Hazırlanan senaryolar oldukça önemli. Bu çalışmalar size kentinizde hangi bölgelerin daha ağır hasar alacağını gösterebilir. Bu da deprem sonrasındaki kritik 72 saatte müdahale edebilirliğinizi artırır. İstanbul olası bir depremde Kocaeli, Sakarya ve Düzce'ye göre oldukça şanslı. Çünkü altından bir fay geçmiyor. Fay 16 kilometre uzağından, Marmara Denizi'nin altından geçiyor. Ve bu hat İstanbul'a paralel olarak ilerliyor. Paralel ilerleyen hatlar da deprem enerjisi faydan uzaklaştıkça sönümleniyor. Fay hattı boyunca daha sert ilerler. Bu da İstanbul'un saydığım diğer kentlere göre bir avantajı. Bununla birlikte deprem dalgaları zemine göre ivme değiştirir. Daha yumuşak zeminler 3 ile 5 kat arasında bir artışa sebep olur. Mesela 17 Ağustos Marmara Depremi'nde Avcılar'da büyük hasar meydana geldi. Bunun tek sebebi zemin değildi. Daha kötü zemine sahip olan bölgelerde çok daha iyi binalar inşa edildiği için hasar çok daha düşük oldu. Zemini bilmeli ve binalarımızı ona göre inşa etmeliyiz. Kartal'da yıkılan bina ilk bina mı? Daha önce Zeytinburnu'nda bina yıkılmadı mı? Binalar yıkılıyor ve bir süre sonra bu unutuluyor. Bizim eğitime ve depreme dayanıklı binaları inşa etmek için gerekli bilince ihtiyacımız var."

23 Şubat 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.008.812 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Berk - Deprem konusunu sonunda IYI Parti Sakarya Büyük Şehir Beld. Başk. adayı Sn.Cihan Kolip ele aldı sağolsun. Bu şehrin en büyük problemi depremdir.99'da hepimiz çok acılar çektik. Maalesef ki 20 yıl geçti ve bir sonraki deprem için özellikle şehir merkezimizde gerekli önlemleri hala alamadık. Dr.Cihan hocamız önceliği insan hayatı olduğu için özellikle bunu çok vurguluyor konuşmalarında. Öncelikli iş planının deprem bölgesinde olan şehrimizi olası depreme/lere hazırlamak olduğunu söylüyor. 17 yıldır bu şehre bir şey veremeyeler 17 yıl sonra ne verecekler? Cihan hocamızı hep beraber gönülden destekleyelim. Tüm Sakaryalılar olarak şehrimizi hep beraber hak ettiği yeni vizyonuna kavuşturalım. Bu seçimde parti,siyasî görüş vs.gözetmeyelim derim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 22:00
01

Taner Serer - Sakarya'da Serdivandan baska yerde yasanmaz. Adapazarında 5 katlı çok bina var. Coğu güçlendirilmiş deniliyor hatta bazılarında sonradan yapılan kolonları görürsünüz.

Sakarya'nın tamamı Serdivan gibi yapılaşmalı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 22:00


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?