Belediyeye tepki: Tasarruf israfı önlemekle olur!..

Hak-İş İl Temsilcisi Mesut Gökdemir, Akyazı Belediye Başkanı Soykan'ın tasarruf amacıyla işçi çıkartacaklarını açıklamasına sert tepki gösterdi

Haber albümü için resme tıklayın

Hak-İş Konfederasyonu Sakarya İl Başkanı ve Hizmet-iş Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, Akyazı Belediyesi'nin Haziran ayı meclis toplantısında Başkan Bilal Soykan'ın yaptığı açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak değerlendiren Gökdemir, hem Soykan'a hem de işçi çıkaran tüm belediyeler ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Gökdemir, 'Bazı belediyelerin zarar ediyoruz, işçinin maaşını ödeyemiyoruz' gibi çeşitli sudan bahane ve sebeplerle emekçi kardeşlerimizin iş akitlerinin sonlandırılmasına bir anlam veremediğini ifade etti.

Gökdemir, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

İş akdi fesih edilen emekçilerin belediyeyi zarar uğrattığını söylemek ve tasarruf olarak emekçilerden feragat beklemek yöneticinin sadece aciz olduğunu gösterir. Emekten tasarruf olmaz! İşten çıkarılan ve çıkarılmak istenen emekçilerin bulunduğu şehirde sayılamayacak emekleri vardır. Şehrin yolunda, kaldırımında, çöpünde ve her yerinde emeği olan işçiden tasarrufa gitmek akıl tutulması değil de nedir? Sorarım vicdanlara, bu belediyeyi ve belediyeleri zarara uğratan veya batıran sokakta kaldırımı yolu yapan, çöpü toplayan maaşından başka belediyeye hiçbir maliyeti olmayan emekçiler midir? Belediyede ve belediyelerde neden ilk tasarruf gariban emekçiden yapılıyorsa, soruyorum bu acizlik değil de nedir? Lütfen kendimize gelelim. Emekçiden tasarrufa başlamakla bu belediyeler yönetilemez! Mali durumları düzelmez!
Bulunduğu şehirde oy kullanan seçmen belediye başkanının işçileri işten çıkarsın diye değil halkına hizmet etsin diye oy veriyor. Ne yazık ki belediyelerde onca israf varken neden emekçiler?

Bir emekçi hangi sendikaya üye olursa olsun hangi STK'ya mensup olursa olsun, emeği ile ekmeği ile oynanıyorsa tüm siyasi görüşlerin, sendikaların ve STK'ların emeğe ve insana sahip çıkması gerekir. Emekçilerin bu çığlığı görmezden gelinemez! Bu Hak-iş'in problemi değil kutsal olan emeğin bir problemidir. Tüm Sivil Toplum Kuruluşlarımızı bu çığlığa kulak vermeye davet ediyorum.
Açıklamada Gökdemir, kendi ticari işlerinde başarılı olan belediye başkanlarının belediyelerde israf ve savurganlık yaparak belediyeyi zarara uğratıp, tasarruf tedbirlerine ilk olarak neden tek geçim kaynağı alın teri olan emekçilerden başlanır soruyorum, dedi.
İş akitlerinin sona erdirilmesine sadece işin vicdani ya da insani tarafından bakarsak durum bu, ama işin hukuki boyutundan bakarsak da hukuka aykırı olduğunu görürüz. Hukuki gerekçelere göre işverenin, "zarar ediyorum, kriz var bu yüzden işçi çıkarıyorum" sebepleriyle yapılan fesihlerde, ispat yükünün işverende olduğu ve işverenin mali kayıtları, şirket bilançoları, tasarruf tedbirleri, işyeri organizasyonu gibi konularda hukuka uygun belgeler sunmak zorunda olduğundan, işçinin bu tür davaları kazanma olasılığının çok yüksek olduğunu ayrıca belirtmemiz gerekir. HAK-İŞ konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası olarak haksız yere iş akitleri fesih edilen emekçi kardeşlerimizin hukuki ve insani mücadelelerinde her zaman yanlarında olduğumuzu ve olacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim.
Belediye başkanına ve belediye başkanlarına seslenen Gökdemir, başkanlarımıza buradan sesleniyorum tasarruf tedbirlerinize emekçilerden değil, belediyedeki israf, ihale, araç ihalesi ve bunun gibi savurganlıklardan tedbir alınarak başlanması daha doğru bir tasarruf ve tedbir yöntemi olacaktır. Mali yetenek budur!

13 Haziran 2019 - Güncel 2 Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.782.175 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

ÖZ GEYVELİ - GEYVE BELEDİYESİ KADROSUNDA BİR ÇOK MEMUR VARKEN DIŞARIDAN BİRİNİ GEYVE DIŞINDAN ZABITA MÜDÜRÜ ATAR GEYVEDE YOKMUŞ GİBİ ÇOK DEĞERLİ BİR KİŞİ OLMASI LAZIM Kİ GEYVENİN DIŞINDAN ATANDI DEĞERMİ KATAR ESKİ YERİNE SORMAK LAXIM GELİRKEN BİR PERSONELİ SORMUŞLARDIR BELKİ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 11:56
08

vatandaş - devlet,polise vatandaşını denetleyip ceza yazdıgı kadar devlet ,kamu kuruluşlarını ve belediyeleri denetleseydi bu kadar acık olmazdı .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 11:56
06

Siyasi Mizah - Tabi ki çıkaracak fazla işçiyi, kim dükkanında fazladan duran, çalışmayan adamı tutup maaş öder. Biraz boş konuşmuş..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 11:56
05

Sendika - Sendika sendikalığını yapacak malum o işçiyi savunmak zorunda lakin esasında fazla personel varsa bu tasarruf belediye başkanının hakkıdır. Sonuçta o işçilere ödenen gereksiz maaşla vatandaşa hizmet edilecektir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 11:56
04

Falcı ali - Şuan tüm belediye kadrolarında fazlalık var. 2 kişinin yapacağı iş için 5 kişi çalıştırıyorlar.bu nedenle gerçekten bı fazlalık var ise mantıklı.ama ayiklarken dikkat etmesi gereken torpilliler ve yan gelip yatanlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 11:56
03

Esnaf - Mesut'um Sen kaç para alıyorsun o işçinin sırtından, Başkan bakayım söyle.

Senden önceki başkan da Ankara'ya gitti onunla rakamını bir söyle o paralar fitil fitil çıkacak benden daha iyi biliyorsun bunları

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 11:56
02

send işçi - sarı sendikaları bile derttiniz milleti zorla komünist yapacaksınız bu gidişle .d

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 11:56
01

Okuyucu - BELEDİYEKER AKPARTİNİN İLÇE YÖNETİMİNDEKİ KADIN KOLLARINDAKİLERİN İŞ KAPISI OLMUŞ İŞE GİTME PARTİYE GİT SEÇİM ÖNCESİ ADAPAZARI BELEDİYESİNDE ÇALIŞAN BAYANLAR KIRUCUKDA AKPARTİ KADIN KOLLARINDANIZ DİYE ZİYARETLER YAPTI BUNLARI HERKES BİLİYOR KİMSEYİ KANDIRMAYIN VATANDAŞIN PARASI İLE SİYSET YSPILDI HAKMI HELALMİ KRAR VERİN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 11:56