Ayhan Sefer Üstün'den Ergenekon yorumu

Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Ergenekon davasının sulandırıldığını, davada masum olanların sayesinde gerçek darbecilerin de serbest kaldığını söyledi. Akademisyen Baskın Oran da Ergenekon'un hala aktif olduğunu söyledi.

AKP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Ergenekon davası sürecinde çeşitli usulsüzlükler yapıldığını davanın sulandırıldığını, davaya dahil edilen masumlar üzerinden de asıl darbecilerin serbest kaldığını söyledi.

Yeni Yüzyıl Gazetesi'nden Seda Şimşek'e konuşan Üstün, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasını değerlendirdi. Türkiye'de hiçbir kesimin Yargı'dan memnun olmadığını belirten Üstün, "Biz memnun değiliz, muhalefet memnun değil, basın memnun değil, vatandaş hiç değil. Bizim bir yargı reformu yapmamız gerekiyor. Yargı ince eleyip sık dokuyacağına, toptancı yaklaşıyor" diye konuştu.

Toptancı yaklaşımlar zarar veriyor

Erdem Gül'ün kasıtlı olarak bir işin içinde olacağını tahmin etmediğini belirten Üstün, "Bir suç varsa, bu suçun failleri konusunda yargının çok daha özenli bir çalışma yapması lazım. Toptancı yaklaşımlar, soruşturmanın özüne de zarar veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Darbe davaları sulandırıldı

Ergenekon Davası sürecinde de benzer durumların yaşandığını hatırlatan Üstün, şunları söyledi: "Ben inanıyorum ki Ergenekon'da 15-20 civarında insan, bal gibi darbe planladı ve bunlar bal gibi de darbeciler. Birileri bu soruşturmayı fırsat bilip işi sulandırdı. Masumlar üzerinden de gerçek darbeciler ceza almaktan kurtuldu. Sakarya milletvekiliyim, o zamanki 1'inci Ordu Komutanlığının afişlerle neler yazdıkları hâlâ hafızamda. Bir ordu komutanı afiş yaptırıp billboard'lara "Orduya sadakat onurumuzdur" diye ilan verebilir mi? Bu afişi hiç unutamıyorum. Ordu ancak millete sadakat gösterebilir, millet orduya sadakat göstermez. Bu soruşturmalar çığırından çıktığı için darbeciler kurtuldu."

01 Aralık 2015 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?