SGK'nın 10. yaşını kutladılar

3 ayrı kurumun birleştirilmesiyle kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 10. yaşı Kent Meydanında düzenlenen törenle kutlandı

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın birleştirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kurulmasının 10. yılı Adapazarı Kent Meydanı'nda kutlandı.

SGK İl Müdürü Nurten Canbazoğlu ve kurum personeli Kent Meydanındaki Atatürk büstüne çelenk sundu.

İl Müdürü Canbazoğlu günün anlam ve önemi ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Üç ayrı kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmesinin 10.yılındayız.

Bu yılki Sosyal Güvenlik Haftası etkinliklerimiz boyunca, Sosyal Güvenlik Kurumunun bu 10 yıllık süreçte kat ettiğimesafeleri ve yapılan düzenlemeleri sizlerle ve vatandaşlarımızla paylaşma arzusundayız.

Kurum olarak, sizleri; Kurumumuzun faaliyetleri, son dönemde hizmet verdiğimiz ve hizmet aldığımız kesimlere yönelik yaptığımız iyileştirmelerve yeni dönemde de yapmayı düşündüğümüz projeler hakkında bilgilendirmek istiyoruz.
İl Müdürlüğümüz, Kurumumuzun taşra teşkilatını oluşturmakta olupvatandaşlarımız için yerinden çözüm hizmetleri sunmaktadır.
Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, özellikle bir Sosyal Güvenlik Haftasında, geleceğimizin teminatı gençlerimize müjdeler vermekten son derece memnunuz.

- Lise'de öğrenim gören gençlerimize, öğrenimleri devam etmek ve bakmakla yükümlü sigortalı velileri olmak kaydıyla 20 yaşına kadar sosyal güvenlik hakkı tanınmaktaydı.

- Yapılan düzenleme ile gençlerimize, bakmakla yükümlü sigortalı velileri olup olmadığına bakılmaksızın, erken mezuniyetleri durumunda 20 yaşını geçmemek kaydıyla ilave iki yıl daha sosyal güvenlik hakkı getirildi.

-Örneğin, gencimiz liseden 18 yaşında mezun olduğunda 20 yaşına kadar, 17 yaşında mezun olduğunda 19 yaşına kadar sosyal güvenceli olacaktır.

-Aynı şekilde, daha önceki uygulamalarda üniversitede öğrenim gören gençlerimize, öğrenimleri devam etmek ve bakmakla yükümlü sigortalı velileri olmak kaydıyla 25 yaşına kadar sosyal güvenlik hakkı tanınmaktaydı.

-Yapılan düzenleme ile gençlerimize, bakmakla yükümlü sigortalı velileri olup olmadığına bakılmaksızın, erken mezuniyetleri durumunda 25 yaşını geçmemek kaydıyla ilave iki yıl daha sosyal güvenlik hakkı getirildi.

-Örneğin, gencimiz Üniversiteden 23 yaşında mezun olduğunda 25 yaşına kadar, 22 yaşında mezun olduğunda 24 yaşına kadar sosyal güvenceli olacaktır.

- Gençlerimize sunulan kolaylıklar bununla da sınırlı kalmadı. Tüm gençlerimizin 25 yaşına kadar olan Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarınıntamamını siliyoruz.

- Yönetmelik çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından, yaklaşık 3,5 milyon gencimizin yaklaşık 4 milyar TL borcunu tamamen siliyoruz.

-Bayan memurlarımıza yarı zamanlı çalışma hakkı getirildi. Doğum izinlerinin bitiminden sonra çocukları ilköğretimebaşlayanakadar bayan memurlarımız yarı zamanlı çalışabileceklerdir.

-Böylece bayan memurlarımız çalışma hayatına devam ettikleri gibi annelik görevlerini de yerine getirme imkanı bulacaklar.

-Kalkınmada öncelikli iller arasında yer alan ilimiz,teşvik kapsamında olup, daha önce 10 sigortalı çalıştırma şartına bağlı olan teşvikten yararlanma koşulu kaldırılmış olup, bir sigortalı bile çalıştıran işyerlerimiz teşvik kapsamına alınmıştır.

- Asgari ücretin 1300 TL'ye yükseltilmesi nedeniyle işverenlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla, işverenlerimize 100 TL asgari ücret desteği sağladık.
Bu uygulama ile işverenlerimizin yükü hafiflemiş ve işyerinden olağan dışı işçi çıkartma süreci yaşanmamıştır.

- Kurumumuzesnafa tam destek vermiştir. Bu kapsamda mağduriyet yaşayan esnafımıza, prim erteleme ve taksitlendirme imkanı sağlanmıştır.

- İşverenlerimiz, işyerlerinde çalıştırdıkları sigortalıların işlemlerini elektronik olarak e-bildirge üzerinden gerçekleştirmektedir.

- Daha önce işverenlerimiz bu sistemde kullandıkları şifreleri temin etmek için şahsen veya vekilleri ile kurumumuza müracaat etmek durumundayken, yapılan düzenleme ile şifre teminini de elektronik olarak bulundukları yerden yapabileceklerdir.

-Böylece, işverenlerimiz ve sigortalılarımızın işlemlerinde muhtemel gecikmelerin önüne geçilmiş ve şifre teminindeki zaman ve sermaye kayıpları önlenmiştir.

-Doğum yapan veya evlat edinen sigortalı bayanlarımıza da yarım çalışma ödeneği uygulaması getirilmiştir. Sigortalımız burada 15 gün çalışmakta, 15 günlük ücret almakta ve işvereni de sadece 15 günlük prim yatırmaktadır. Sigortalımızın doğum yada evlat edinme nedeniyle eksik kalan 15 günlük ücreti ve primi Türkiye İş Kurumu tarafından karşılanmaktadır.
Bu özel uygulama ile annemiz 15 gün çalıştığı halde 1 aylık maaş almakta ve 1 aylık primi yatırılmaktadır.

- Eskiden 10 günden az çalışma süreleri iş kazası ve meslek hastalığı yönünde teminat altına alınamıyorken, yapılan iyileştirme ile 10 günden az çalışanlar da işkazası ve meslek hastalığı yönünden sosyal güvenceye kavuşturulmuşlardır.

-Uygulama ile mevsimlik tarım işlerinde çalışan kadınlarımızın da sorunları çözülmüştür.

-Özellikle ev hizmetlerinde çalışan ve işin tabiatı gereği 10 günden az hizmeti bulunan sigortalılarımız için gerekli elektronik uygulamalar açılarak her bir hizmet günlerinin kayıt altına alınması sağlanmıştır.

- Ev hizmetlerinde 10 günden fazla ve sürekli hizmet verilen yerler için, işverenlerimize özel iyileştirmeler yapılmıştır.

- Kadınlarımıza üç defaya mahsus olmak üzere doğum borçlanması hakkı getirilmiştir. Böylece aile hayatının sürekliliği sağlanmış ve kadınlarımızın çalışma hayatındaki varlıkları korunmuştur.

- Emeklilerimizin aylıklarından kesilmekte olan Sosyal Güvenlik Destek Primini kaldırdık. Mart ayı itibariyle bütün kesintiler sona ermiş, yersiz kesinti varsa da iade edilmiştir.

Böylece emeklilerimizin maaşında %10'luk bir artış daha gerçekleşmiştir.
Emeklilerimize talepleri halinde aylıkları konutlarında ödenmektedir.
Yine istemeleri durumunda emeklilerimiz, üçaylık maaşlarını peşin olarak alabiliyorlar.

- Polislerimizin ve uzman erbaşlarımızın 2200 olan ek göstergeleri 3000'e çıkarılmış, emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artırılmıştır.
Bu kadrodan emekli olan personelinde maaş intibakı yapılmıştır.

- İlköğretim çağındaki çocuklarımızda sosyal güvenlik bilincinin oluşması, çocuktan aileye doğru bir eğitim modeli uygulanması kapsamında, çizgi filmlerimiz ve çocuk dergilerimiz okullara dağıtılmış ve bilgilendirmeler yapılmıştır..

- Alo 170 hattı ile de, vatandaşlarımızın kurum hizmetlerine ilişkin tüm sorularına cevap verilmeye devam edilmektedir. Merkezimizi arayan işitme engelli
vatandaşlarımıza dahi hizmet verilmektedir. Merkezlerimizde özellikle kadın ve engelli istihdamı noktasında pozitif ayrımcılıklar yapılmaktadır.

- Özellikle son dönemde sıklıkla rastlanan; sahte işyeri, sahte sigortalılık ve kayıtdışı istihdam şikayetleri hızlıca değerlendirilerek herhangi bir mağduriyet oluşmasına engel olunmaya çalışılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, Sosyal Güvenlik haftasına, ülkemizin neredeyse %100'ünü kapsayan bir Genel Sağlık Sigortası ile girmiş olmakla gurur duyuyoruz.
Kapsam ve derinlik bakımından, herhangi bir sağlık sigorta paketi ile karşılaştırılması mümkün bile olamayacak kadar geniş olan Kurumumuz hizmetleri bir çok Avrupa ülkesinde verilen hizmetlerden daha kalitelidir.
Bu vesileyle bir kez daha, başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, Kurum Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Selim BAĞLI ,Valimiz Sayın H. Avni Çoş, Kamu kurumkuruluşları, Sivil toplum örgütleri, desteğini esirgemeyen siz basın mensuplarına vetüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

17 May 2016 - 14:05 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.750.398 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?