Bu haber işsizler için..

Kaynarca Seyfettin Selim MYO'nda düzenlenen seminerde konuşan İşkur İş ve Meslek Danışmanı Mahmut Kaya, "Türkiye'de herkesin bir iş ve meslek danışmanı var" dedi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İş Kurumuİl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanları tarafından Sakarya Üniversitesi Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine, 'İş arama becerileri' konulu seminer verildi. Seminere As Tavukçuluk İnsan Kaynakları Müdürü Taner Sağlam da katıldı.

Kaynarca Seyfettin Selim MYO Toplantı Salonu'nda yapılan seminerde konuşan İş ve Meslek Danışmanı Mahmut Kaya, "Mezun olduktan sonra iş arayacaksınız. İş arama konusunda nerelerde sıkıntı yaşayacaksınız. Şu an belki coğunuz bunun farkında bile değil. İş arama beceri midir. Evet beceridir. Beceri olmasaydı zaten herkes kolaylıkla iş sahibi olabilirdi. İş bulma kurumu iş arayanlarla işverenler arasında sırf aracı olmak için kurulmamıştır" dedi.
Özel iş arama kurumlarının ücret karşılığı iş yaptığını, İşkur'un ise bu hizmeti karşılıksız yaptığını ifade eden Mahmut Kaya kurumunu şu sözlerle tanıttı: "İşkur işsizlik sigortasından faydalanmanızı sağlıyor. İşsizlik sigortasından faydalanmak için 3 şart var. Birincisi istifa etmeyeceksiniz. İkincisi son üç yıl içinde 600 gün piriminizin yatması gerekiyor. Son 4 ayın kesintisiz bir iş yerinde çalışarak priminizin yatırılması gerekiyor. Bu üç şartı yerine getirdiğinizde İşkur'a geliyorsunuz 30 gün içinde işsizlik parası alabilmek için başvurunuzu yapıyorsunuz. İşsizlik parasını en az 6 ay en fazla 10 ay alabilirsiniz.

En düşük işsizlik maaşı ayda 350 lira en yüksek ise asgari ücret tutarında.
İş başı eğitim programları ile iş yerleri ile iş başında kendini eğitebilecek adayların 6 aya kadar günde 25 lira ücretini ve sigortasını kurum olarak karşılıyoruz. Bu süre sonunda kişiye iş tecrübesi edindiğine dair İşkurun imzasını taşıyan bir belge veriliyor. Eğer kendinizi beğendirdiyseniz ve işverenin ihtiyacı varsa o iş yerinde çalışmaya devam ediyorsunuz.

Mesleki eğitim ve kurslarımızla hiç bir mesleği olmayan veya meslek değiştirmek isteyenlere fabrikalarla daha önceden görüşerek istihdam garantili kurslar düzenliyoruz. Bir ay ile 3 ay süren bu kurslar sayesinde meslek sahibi yapıyoruz. Bu kurslara katılanlara iş verenler en az yarısını istihdam etme garantisi veriyorlar. Yüzde 50'si firmada işe başlıyorlar geriye kalanlarsa belge sahibi olarak başka işyerlerinde daha kolay iş bulabiliyorlar.

Toplum yararına çalışma projeleriyle ise 18 yaşından 65 yaşına kadar eğitimi ne olursa olsun işsiz ve mesleksiz daha çok vasıfsız, engelli ve eski hükümlü ağırlıklı başvuranlara asgari ücretle çalışma imkanı sağlıyoruz. Anlaştığımız kamu kurumlarıyla en fazla 9 ay boyunca toplum yararına yönelik projeler gerçekleştiriyoruz.

Kurumumuzun en önemli işlerinden biri iş ve meslek danışmanlığı şu an Türkiye'de herkesin iy ve meslek danışmanı var. Şu an Sakarya'da yaklaşık 40 uzman görev yapıyor. Her işsizin TC kimlik numarasına göre bir danışmanı var. Hatta siz de İşkur'a gidip veya kendiniz internetten girerek danışmanınızın kim olduğunu öğrenebilirsiniz.
Böylece iş ve meslek danışmanınıza rendavu alıp gittiğinizde hemen kayıtlarınız güncelleniyor CV hazırlama, iş arama teknikleri, mesleğiniz yoksa mesleğe yönlendirme gibi hizmetleri alıyorsunuz. İş arama konusunda herhangi bir eksiğiniz varsa o eksiği tamamlama konusunda sizin için çalışma yapılıyor.

Örneğin işverenle görüşmek istiyorsunuz ama görüşemiyorsunuz, iş ve meslek danışmanınız hemen işverenden rendevu alıyor, insan kaynakları müdürleriyle bağlantıya geçiyor. Sizin adınıza görüşme yapılıyor. Gerekirse mülükat yapması için sizin için işvereninizden rendevu alınıyor. Kısaca iş ve meslek danışmanı arkadaşlarımız sizin için köprü görevi görüyorlar."

Kaynarca'da kurulu As Tavukçuluk Fabrikası İnsan Kaynakları Müdürü Taner Sağlam ise iş arayanların kendilerini yetiştirmelerinin önemini ve çalışanların emsallerinden daha iyi olabilmek için çaba göstermelerinin önemini vurguladığı konuşmasında "Kişinin kendisine okuldaki eğitiminin üzerine güzel konuşma, ikna kabiliyeti, diksiyon, dış görünüş, mesleki donanım gibi artı özellikler katması gerekiyor. Öncelikli olarak kişi kendisini tartmalı. Ben kendime ne katabilirimi kafasında kurup ona göre hareket edecek. İşe alırken kişilerin dış görünüşleri yerine mesleki yeterliliklerine bakıyoruz. Mesleki alandaki becerilerle ilgiliyiz.

Ancak kendisini iyi ifade edebilmesi onun bir artısı olacaktır" dedi.
Son bölümde öğrencilerin sorularının yanıtlandığı seminere İşkur iş ve meslek uzmanları Eren Önder, Mahmut Kaya, Okan Cengiz, Medine Baysal, Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Saim Özdemir, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

24 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.785.396 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.