Roman açılımında Sakarya ilk sırada!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Roman açılımı', somut meyvelerini vermeye başladı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), iş başvurusunda bulunan Roman vatandaşları kurasız ve öncelikli olarak istihdam ediyor.

İŞKUR Genel Müdürlüğü'nce işsizlikle mücadelede dezavantajlı gruplar kapsamına alınan Roman vatandaşlara Toplum Yararına Çalışma Programları'ndan (TÇYP) yararlanmada öncelik hakkı verildi. Proje kapsamında geçen yıl bin 500 Roman vatandaşı istihdam edildi. İŞKUR geçen yılbaşında Romanların yoğun olarak yaşadığı 60 ilde Roman vatandaşları sevindirecek çok önemli bir karar alarak zaman kaybetmeden uygulamaya koydu. Roman vatandaşları işsizlikle mücadelede engelliler, kadınlar gibi dezavantajlı grup arasına alan İŞKUR, hiçbir Roman vatandaşı istihdam konusunda geri çevirmiyor, hatta öncelik veriyor. TÇYP'de diğer işçiler kura ile belirlenirken Roman vatandaşlar öncelikli olarak istihdam ediyor. Ağaçlandırma, fidan üretimi, çevre temizliği, park-bahçe düzenlemelerinde 9 ay boyunca belediye hizmetlerinde asgari ücretle çalıştırılıyor. Ayrıca Roman vatandaşların sigorta pirimi de İŞKUR tarafından karşılanıyor.

ÇALIŞMA SÜRELERİ 6 AYDAN 9 AYA ÇIKARILDI

Proje kapsamında Roman vatandaşların çalışma süreleri de uzatıldı. Geçen yıl 6 ay ile 8 ay çalışırken bu süre bu sene 9 aya çıkarıldı. İsteyen Roman vatandaşlar bir sonraki yılda yeterli yeni müracaat olmadığı taktirde çalışmayı sürdürüyor. Bu arada Roman vatandaşlara sadece iş değil, meslek eğitimi de veriliyor. Bu güne kadar bini aşkın Roman vatandaş kursa katıldı. Ev aletleri tamircisi, oda temizlik elemanı, temizlik görevlisi, bilgisayar işletmeni başta olmak üzere kurslar genelde hizmet sektöründe düzenleniyor. Kursa katılanlara günlük 20 lira harçlık veriliyor.

İSTİHDAMDA SAKARYA İLK SIRADA

Romanların istihdamı konusunda Sakarya ilk sırada bulunuyor. Proje kapsamında geçen yıl 400 Roman'ı istihdam eden İş Kur Sakarya İl Müdürlüğü, bu yıl da ilk uygulamada 95 kişi istihdam ediyor. 55 yaşındaki 5 çocuk annesi Aysel Sepetçi, hayatında ilk kez sigortalı bir işte çalıştığını belirterek, "Bu günleri göreceğimize inanmazdım. Açılım hayatımızı değiştirdi. Bize farklı gözle bakılırdı ve iş verilmezdi. Devletimiz bize güvendi ve iş verdi. Parklarda, bahçelerde çalışıyoruz. İşimiz çok zor değil. Böyle bir işim olduğu için çok mutluyum. " diye konuşuyor. 41 yaşındaki Arife Günakar da, mutluluğunu ifade edemediğini belirterek şunları kaydediyor: "Artık hayata daha güvenle bakabiliyorum. İşten eve geldiğimde büyük bir huzur duyuyorum."

Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel de açılımın sözde kalmadığını dile getirerek "Romanların öncelikli istihdam edilmesi devlete bakışı değiştirdi. Bu proje aynı zamanda insanların bize karşı önyargılarının da değişmesine sebep oluyor. İmkan verildiğinde, Romanların nasıl canla başla işini yapmaya çalıştıkları görülmeye başladı." ifadelerini kullanıyor.

Sakarya Çalışma ve İş Kurulu İl Müdürü Tekin Kaya, projeyi başarıyla yürüttüklerini, geçen yıl 400, bu sene ise ilk etapta 95 Roman vatandaşın istihdam edildiğini vurguluyor. Kaya, "Proje ile işsizlikle mücadelede dezavantajlı gruplardan Roman vatandaşlarımızın belediye hizmetlerinde istihdam ediyoruz. Projemiz güzel bir şekilde yürüyor. Romanlara iş desteğimiz sürecek." diye konuşuyor.

ROMANLARIN HİZMETİNDEN BELEDİYELER MEMNUN

Romanların çalışmalarından belediyelerde memnun. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Vahit Çomoğlu, memnuniyetini şu sözlerle anlatıyor: "İŞKUR ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında toplam 55 kişi Büyükşehir Belediyemizde çalışıyor. Bu arkadaşlarımızın büyük bir kısmı iş bulma konusunda çok ciddi problemler yaşamaktaydı. Hamdolsun böylesine hayırlı bir proje sayesinde bu vatandaşlarımızda kendilerine belli bir gelir elde etmiş oldu. Biz çalışmalarından son derece memnunuz. Bugüne kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Çok çalışkanlar. İnşallah başka çalışmalarımızda da birlikte olacağız."

CİHAN

07 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?