Sakarya'da istihdam yüzde 30 arttı...

İl düzeyinde, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile mesleki eğitim uygulamalarının görüşüldüğü İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında toplandı.

Yılda 4 defa ve 3'er sürelerle toplanan Kurulun 2017 yılı 4. olağan Ekim ayı toplantısında İlin istihdam verileri değerlendirildi.

Toplantıda Kurul üyelerine, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde 33.523 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine bu dönem içerisinde 16.268 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirildi. İşe yerleştirilenlerin sayısında bir önceki yılın aynı dönemine oranla %30 luk artışın memnuniyet verici olduğu belirtildi.

İlin girişimci sayısının artırılması için düzenlenen girişimcilik eğitimlerinin İŞKUR' la işbirliğinde SATSO, Ticaret Borsası ve SMMMO ile birlikte her ay 25 er kişilik gruplar halinde 125 kişilik uygulamalık girişimcilik eğitimlerinin devam ettiği hatırlatıldı. 2017 yılının ilk9 aylık döneminde 1.196 kişinin eğitimlere katılarak belge aldığı, yılsonuna kadar da 400 kişinin eğitimlere katılarak girişimci adayı olmalarının hedeflendiği ifade edildi.

Bunun yanında, İŞKUR' un meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlarından yılın ilk 9 ayında toplam 8.830 kişinin faydalandığı, düzenlenen kurs ve programlar için 28.135.000 TL ödenek kullanıldığı belirtildi.

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya; "İlimizde bu dönemde 937 işyerinin ziyaret edilerek işgücü ihtiyaçlarının tespit edilmiş olup, İmalat, Toptan ve PerakendeTicaret ve İnşaat sektörlerinde açık işgücü talepleri önde gelmektedir. Ayrıca, İlimizde 20+ istihdamlı işyerlerinin %20,7' sinde 1.139 kişilik açık iş olduğu, bunun da her 5 işyerinden birinde eleman açığı olduğunu göstermektedir. İşverenlerin temininde güçlük çekilen mesleklerin başında, Gaz Altı Kaynakçısı, Dikiş Makinası Operatörü, Garson (Servis Elemanı), Aşçı ve Satış Danışmanı gelmektedir. Ayrıca, en çok vasıfsız işçinin arandığı da dikkat çekmiştir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının %3,4 oranında artmasını öngörmektedirler." değerlendirmesinde bulundu

Toplantı sonundaVali İrfan Balkanlıoğlu; "İŞKUR'un Toplum Yararına Programları ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı resmi 180 okulla görevlendirilecek Özel Güvenlik Görevlileri 01 Kasım 2017 tarihi itibariyle göreve başlayacaklardır. Böylece, terör ve şiddet vakaları, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkınlıklardan öğrencilerimizin korunması amaçlanmıştır. Diğer taraftan okullarımızın temizlik ve hijyen yönünden desteklenebilmesi içinde, yine aynı programlarla görevlendirilen 500 kişilik temizlik görevlisinin büyük kısmı göreve başlamış durumdadırlar.

Bunun yanında istihdamın olduğu her alandaki işverenlerimizi ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerimizi bundan sonraki süreçte de devam ettirerek işverenlerimizin talep ve beklentilerini not ederek, yerelde çözebileceklerimizi hemen, kanun mevzuat değişikliklerini de Bakanlıklarımıza bildirerek sorunların çözümünün takipçisi olmaya devam edeceğiz. İlimizdeki yeni yatırımlar, kapasite artırımları ve OSB'lerinde genişlemesi sanayimizin ve istihdamımızın ilerleyen dönemde çok daha fazla artacağını göstermektedir. Dolayısıyla, kısa vadede İŞKUR programlarıyla, orta ve uzun vade de de Milli Eğitim imkânlarıyla işverenlerimizin nitelikli işgücü ihtiyacı için şimdiden tedbir almaya çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.

25 Ekim 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

cem osmansavar - Geçin dalganızı bakalım milletle.. daha ne kadar sürecek bu Sultanlık! az a değil %30. Biraz küsüratlı sallasaydınız bari de daha inandırıcı olsaydı. %28.6 falan gibi mesela!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 15:06
03

Merda - MİLLET KURSİYER AD ALTINDA 6 AYLIK 1500 TL VEYA 9 AYLIK 1500 TL YE KÖLE ,, TASERONLARDA 1500 TL YE KÖLE BUNLAR DA ÇIKMIŞ MİLLETLE İŞKUR OLARAK ALAY EDİYYYLERRR .. YA ÜLKEDE EMEKLİLİK 65 KADINDA ERKEKTE 45 TEN SONRA ÜLKEDE İŞ BULAMIYORR EYYYYYYYYYY İŞKUR.. TABİİ SİZ MEMURKEN AYLIGINIZ 3500 4000 TL ARASI VE GELSİN ÇAYLAR SICACIK KURUMDA GİTSİN BOŞ BARDAKLAR GELSİN YİNE ÇAYLARR KEYİFLER SİZE GÜZEL..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 15:06
02

send işçi - sayın valim iş kazası adı altında gerçekleşen iş cinayetlerin üstüne düşseniz biraz ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 15:06
01

cemal ufuk - hadi ya ?

toyata'nın, yazaki'nin, good year'ın masraflarını devlete yükleyip, 6 ay sonra işten çıkardığı " kursiyerler" sayesinde mi?

bırakın bu işleri! %30 artış, dalga mı geçiyorsunuz insanlarla? kaç yeni fabrika açıldı? kaç fabrika kapasite arttırdı da %30 artış var! Sağ olsunlar herşeyin içine ettikleri gibi istatistik bilimini de yalan dolana çevirdiler!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 15:06


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?