BDP'li Sakık'ın o sözlerine tepki!

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın TBMM'de yaptığı konuşmadaki sözlrine cevap verdi..

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın TBMM'de yaptığı konuşmaya ilişkin, "Bizler Osmanlı torunlarıyız, hangi etnik köken olursa olsun, herkes Türk olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olarak doğmuştur" dedi.

Güneş, yaptığı yazılı açıklamada, Sakık'ın dün TBMM'de Diyarbakır'da

"Selahaddin Eyyubi Üniversitesi" adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmasını öngören yasa tasarısı görüşmelerinde kullandığı "Sonradan bu ülkeyi kendisine vatan edenler, Kafkaslardan Bosna'dan gelenler, siz bu ülkenin sahibi değilsiniz. Haddinizi bileceksiniz" ifadelerinden ötürü üzüntü duyduklarını anlattı.

Bu ifadelerin Türkiye'de yaşayan her insanı üzdüğünü vurgulayan Güneş,

"Balkanlar'daki Türk varlığının başlangıcı, genel kanının aksine Osmanlı'dan çok öncelerine dayanır. İlk olarak Hun Türkleri ile başlayan bu mevcudiyet, Orta Asya'dan göç eden Türk boylarıyla devam etmiş ve bugüne kadar gelmiştir" ifadesini kullandı.

Güneş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Aynı zamanda bizler Osmanlı torunlarıyız, hangi etnik köken olursa olsun, herkes Türk olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olarak doğmuştur. Müslüman-Türk kimliklerine her şartta sahip çıkmışlardır. Dimdik durarak kahramanlıklarını hiç dillendirmediler ve bu topraklarda hiç ayrıcalık istemediler. Bununla ilgili hiçbir talepte de bulunmadılar. Şehit kanıyla sulanmış ay yıldızlı bayrağımızın altında, Anadolu'nun her bir karış toprağını vatanı bilerek, Lazı, Abhazası, Çerkezi, Gürcüsü ve Boşnağı ile bir bütün halinde tek vatan, tek devlet ve tek millet anlayışıyla yaşadılar."

01 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.109.908 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?