Öztürk; 'Dönüşüm projesi Türkiye'ye örnek oluyor'

Erenler Belediyesi'nin Küpçüler ve Yeni Mahalle bölgelerinde yürüttüğü dönüşüm çalışmaları aralıksız sürüyor.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son nokta hakkında açıklamalarda bulunarak şu ifadelere yer verdi, "Dönüşümün gerçekleşeceği alandaki ön fizibilite çalışmalarımızı tamamladık. Çok kısa bir süre içerisinde Türkiye'ye örnek olacak mimari proje ve kentsel tasarım çalışmalarımız da tamamlanmış olacak" dedi.

Dönüşümden geri dönüş mümkün değil

Başkan Öztürk, "Küpçüler ve Yeni Mahalle bölgelerinde 6306 sayılı kanuna göre, 4 bin nüfusun yaşadığı toplam 666 dönüm kentsel dönüşüm alanında 17 Ağustos 1999 Sakarya ve 12 Kasım 1999 Düzce depremleri sırasında 31 adet ağır hasarlı, 46 adet orta hasarlı ve 264 adet az hasarlı olmak üzere toplam 341 yapı etkilenmiş hasar görmüş idi. Yapmış olduğumuz fizibilite çalışmaları sonucu bu bölgede bugün 650 adet yapının bulunduğunu göz önünde bulundurursak ortaya çıkan ürkütücü oran ile Kentsel Dönüşümün ne kadar hayati önem arz ettiğini anlayabiliriz. Bu anlamda milletimizin ve ülkemizin geleceğini daha sağlıklı ve sağlam temeller üzerine kurmak adına geri dönüşü mümkün olmayan bir yola girmiş bulunmaktayız" dedi.

Hak sahipleri tespit edildi

Dönüşümü gerçekleştirilecek alanlar ile ilgili fizibilite durum tespit çalışmalarında sona gelindiğini mimari projesi üzerine çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını belirten Başkan Öztürk, "Dönüşüm alanı içerisinde 650 adet yapı bulunmakta bu yapılar toplamda 1120 adet konuttan oluşmaktadır. Tespitlerimize göre bu bölgede toplamda 846 hak sahibi 1383 hisseye sahip. Bu hak sahipleri içerisinde şahıs olarak tanımladığımız 836 hak sahibinin 1313 hissesi bulunmaktadır. Bu bölgede yapılan jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları sonucu elde ettiğimiz veriler 1999 deprem öncesindeki verilere göre daha iyi olarak çıkmaktadır" diye konuştu.

Yapıların değerleri hakkıyla verilecek

Öztürk, "Dönüşüm alanındaki vatandaşlarımıza ait tüm gayrimenkul yapılar ile ilgili değer tespit çalışmaları da tamamlanmış durumda. Ne kadar bir değer biçildiğini şu an bizde bilmiyoruz bilgiler Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü'nde gizli tutulmaktadır. Kamulaştırma çalışmaları başladığında hak sahiplerine birebir bu değer tespitleri bildirilecektir. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsunlar kesinlikle mağdur edilmeyecekler. En ince detay ve ayrıntısına kadar vatandaşın menfaati doğrultusunda hesaplamalar yapılmıştır. Hiçbir hak sahibi vatandaşımızın mağdur edilmeyeceğini gayrimenkullerindeki hak ettiği değeri alacaklarını bilsinler" dedi.

Hak sahibi olmayanlarda faydalanabilecekler

Öztürk açıklamalarının devamında, "Bölgede 4 Bin konut öngörmekteyiz bu konut ve iş yerlerinde öncelik bölgede hak sahibi vatandaşlarda olacak geriye kalan konut ve işyerlerinden satın almak isteyen ve hak sahibi olmayan vatandaşlarımızda bu haklardan yararlanabilecek ancak borçlanma ödeme gibi diğer şartlar henüz tam olarak belli değil mimari projelerin tamamlanması ile bu şartlar da netleşmiş olacak"dedi.

18 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.117.988 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Medyabar.com soruyor? Hayatınızdan memnun musunuz?