Vurulmasınlar diye yollarını gözlüyor

Poyrazlar Gölü'nde yaban ördeklerini besleyen hayvan sever Hüseyin Sakallıoğlu, her gün beslediği ördeklerden vurulan olacak mı endişesiyle yaşıyor.

Yaban hayvanlarına kendi çocukları gibi bakan Sakallıoğlu, bu durumu bir babanın evde evlatlarını beklemesi gibi tanımlıyor.
Adapazarı ilçesinde bulunan doğa harikası Poyrazlar Gölü kıyısında her gün kendisine ait 40 kaz ile yüzlerce yaban ördeğini günde iki kez besleyen Hüseyin Sakallıoğlu, bundan büyük keyif aldığını ifade ediyor. Yaz kış demeden gölün ekolojik dengesinde yaşamını devam ettiren yaban ördeklerini besleyen Sakallıoğlu, yıllardır bu alışkanlığını devam ettiriyor.
Yaban ördeklerinin normal şartlar altında insanlardan kaçtığını ifade eden Sakallıoğlu, "Ancak benim beslediğim yaban ördekleri artık bana alışmış olacaklar ki benden hiç kaçmıyorlar. Adeta evcil hayvan gibi oldular. İlk başlarda ördekler çok korktukları için sayıları 10-15 civarındaydı. Ben beslememeye devam ettikçe benden zarar gelmeyeceğini anladılar ve sayıları her geçen gün artı. Şu anda sayabildiğim 110 adet ördek var" diye konuşuyor.

Yaban ördeklerini elinden geldiği kadar korumaya çalıştığını vurgulayan Sakallıoğlu, beslediği hayvanları renklerinden bile tanıdığını belirtiyor.
Hayvanlarını beslerken her öğün ayrı bir korku yaşadığını ifade eden Sakallıoğlu bu korkuyu şöyle anlatıyor: "Hayvanların verdiğim ekmekleri yerken bende onları kontrol ediyorum. Gelmeyen varsa bir avcı vurdu mu acaba diye korku içinde bir sonraki yemek saatini bekliyorum. Bu nasıl bir duygu diye sorduğunuzda; bir baba evde evlat beklemesi gibi bir şey. Onlar benim evlatlarım gibiler artık. Gücüm yettiğince beslemeye devam edeceğim" şeklinde ifadeler kullanıyor.

Kendisine ait 40 tane kazına ve yüzlerce yaban ördeğine günde 2 öğün bayat ekmek veren Sakallıoğlu, çevrede gördüğü avcıları ise ördekleri vurmamaları konusunda uyarmayı ihmal etmiyor.

20 Şubat 2012 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.858.781 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?