Hergünöz; 'Gelir tespitini mutlaka yaptırın'

Sosyal Güvenlik Danışmanı Mutlu Hergünöz, "Gelir tespitini bugünden itibaren yaptırın eğer bu gelir tespitini yaptırmazsanız en büyük sıkıntı vatandaşları en yüksek seviyeden pirimlendiriyorlar" dedi.

Danışman Mutlu Hergünöz yaptığı açıklamada, "Bildiğiniz gibi genel sağlık sigortası ilgili Türkiye de son dönemde bir takım bilgisizlikler ve eksiklikler var. Bu konuyla ilgili torba yasaya konulan ek maddeler var. Bu ek maddelerde de geriye dönük prim borçlarına af gelecek. Ancak özellikle genel sağlık sigortasından bilgilenmemiz gerekmekte.

Türkiye de bildiğiniz gibi 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası sistemine geçildi. Genel sağlık sigortası tamamen sağlık yardımı diğer sosyal güvenlik kurumlarından alamadıkları sağlık yardımını eğer geliri düşükse devlet tarafından karşılanacak, geliri belirli bir seviye de ise belli ücret karşılığında en düşük gelir seviyesine göre aylık 40 TL en yüksek seviye de ise 245 TL'dir.

Bu tabi aile içi gelirleri kapsamakta ve bu gelirlerin asgari ücretlerinin üçte ikisinin altındaki rakamın altında kaldığında gelir tespitinde vatandaş para ödememekte. Ancak ondan sonraki dilimler halinde 40 TL ile 245 TL arasında sosyal genel sağlık sigortası faydalanmak için prim ödeyerek kendiniz ve aileniz komple sağlıktan faydalana bilirsiniz.

Burada en önemli konu torba yasayı beklerken özellikle 18 yaşından büyükler onun yanında her hangi bir sosyal güvenliğe tabi olmayan insanlar, sağlıktan diğer hiçbir ortamdan faydalanmayan vatandaşlar bunu mutlaka yaptırmak zorunda. Genel sağlık sigortasını yaptırmak için öncelikle mutlaka Kaymakamlığa giderek, gelir tespiti yaptırmak zorundasınız.

Bunu geriye dönük değil de bugünden itibaren dahil yaptırmak zorundasınız ve eğer bu gelir tespitini yaptırmazsanız en büyük sıkıntı vatandaşları en yüksek seviyeden primlendiriyorlar. Böylece 245 TL bir prim karşısına çıkıyor.

1 Ocak 2012'den itibaren vatandaşlar bilmediğinden dolayı özellikle 2012 yılında bir yıllık bir vatandaşa bin 800 TL borç çıktı. Bu tip sıkıntılar yaşanmaması için mutlaka genel sağlık sigortasını gelir tespitini yaptırdıktan sonra katılın ve primlerini ödemeye başlayın.

Eğer gelir seviyeniz düşükse zaten devlet bu katkı payını sizden almıyor. Daha önceki yeşil kartlılarmış gibi sizleri her türlü sosyal ve sağlık anlamından faydalandırıyor. Özellikle gelir tespitini mutlaka yaptırmalı ve düştüğünüz prim aralığına göre de aylık primlerinizi ödeyerek sağlık sigortasından faydalanmalısınız" ifadelerini kullandı.

14 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.008.812 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?