'Milli otomobili Sakarya'da istiyorum'

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, yerli otomobil üretimi için kurulan ortak girişim grubunun Mart ayının sonunda şirket kuracağını açıkladı. Sancak, İslami değerlere yakınlığında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan ilişkisinin etkisini de anlattı

Haber Resmi
Haber Resmi
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Betül DEMİR-Caner ÖZKOÇ'un haberi
MEDYABAR.COM

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkezi'nin 'Türkiye İstişare toplantılarının 8'ncisi 'Otomotivde Vizyonumuz Made In Turkey' başlığıyla Sakarya'da düzenlendi.

MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Osman Özdemir'in moderatörlüğünü yaptığı programda BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve Okan Üniversitesi Enerji Sistemler Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. R. Nejat Tuncay konuşmacı oldu.

Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul katıldı.

MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar Coşkun,"İktisadi yönden kalkınmanın birinci adımı sanayileşmekten geçiyor. Sanayileşme bir varlık ve yokluk mücadelesi olarak görülmelidir. Sanayileşmemenin başkalarına muhtaç olmak zamanla onların himayesi altına girmek olduğunun bilincindeyiz. Milli uçağımız adına yapılacak çalışmalarda yol gösterici pozisyonlara sahip olmasını temenni ediyoruz. Otomotiv sektöre üretimde bulunduğu ekonomiye yüksek katma değer sağlayan teknolojik gelişmeleri hızlandıran ihracat kanalıyla döviz geliri kazandıran birçok sektörün gelişimine katkı sağlayan tedarik sağladığı inşaat ve turizm gibi imalat sanayini destekleyen sektörlerle savunma ve ulaştırmalarda stratejik alanlarda geliştirilen lokomotif sektörler arasında yer almaktadır. " ifadelerini kullandı.

SAKARYA'DA HEYECAN VAR

Vali İrfan Balkanlıoğlu da yerli otomobil üretiminin Sakarya'da yapılması çağrılarına ilişkin; "Sakarya'da otomotiv ve yerli otomotiv denilince büyük bir heyecan var. Sakarya birçok açıdan şanslı, İstanbul gibi, birçok büyük şehire de yakın. Stratejik konum olarakta hem limanımız var Karasu'da büyük bir liman.Yan sanayisiyle bu konuda yetişmiş ve tecrübeli insan gücüyle burası hemde Avrupa'ya yakınlığıyla pazarlama noktalarıyla büyük öneme ait" diye konuştu.

ETHEM SANCAK'TAN ÖNEMLİ YERLİ OTOMOBİL AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl Kasım ayında açıklanan 'Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubunda' yer alan BMC'nin patronu Ethem Sancak, yerli otomobil üretimiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Devletin teşviki ve yönlendirmesiyle Karasu'da stratejik savunma sanayi üssü kurulacağını belirten Sancak, "Sakaryalı girişimci, milli otomobil markasının kente yapacağı katkıyla bu konuya odaklanmış ama şehre katkı itibarıyla savunma sanayi stratejik üssü milli otomobilden en az 5 kat daha fazla katkı yapacak. Oluşturacağı ciro itibarıyla milli araba markasının belki 20 yılda üretebileceği ciroyu bu üs en geç 5 yılda üretecek. 5 yıllık stratejik planımızda işlerimiz Allah'ın izniyle iyi giderse bu BMC üssünde çalışacak insan sayısı 10 bini geçecek. Muhtemel ciro da 10 milyar dolar civarında olacak. Bunu Sakaryalı girişimcilerin hazırlanması için söylüyorum." diye konuştu.

Ortak girişimin çalışmalarını anlatan Sancak, "Yaptığımız planlamaya göre Mart'ın sonuna doğru bu işi tamamen üstlenecek şirket doğmuş olacak. Şu anda zaten hazırlıkları 5 yıllık 10 yıllı 20 yıllık planlamalar yapılıyor. Boş durulmuyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın büyük desteği var. Devletimizin büyük desteği var. Cumhurbaşkanımız zaten ilan etmişti külliyede bu konuyla ilgili bir o da denetim kurdu. Bizi denetliyor zaten çok şükür herşeyi denetlediği gibi bizi de denetliyor. Çünkü bu Türkiye'nin uluslararası alanda bayrak göstermesi hareketi. Herhangi bir ticari işten öteye bşirşey birde bu sadece araba yapmak işi değil. Hocamında dediği gibi bilgi ve teknolojileri konusunda bu sektörde Türkiye bu uygulamayla birlikte bir iş sektörünü millileştirmiş olacak. Sorunu sadece bir araba olarak düşünmemiz lazım. Çeşitli boyutları var. Bir sektör insalığın gittiği bir alan yapay zeko teknolji yazılım bunların hepsi bir araya gelecek. İşte Türkiye bu adımla buraya adım atıyor" dedi.


"HALK BİZE PARASINI VERİR"
İş adamı Ethem Sancak, yerli otomobil üretiminin finansmanına ilişkin de; "Biz finasmanından korkmuyoruz. Biz bunu düzgün anlattığımız zaman bu halk bunun finansmanını üstlenir. Biz son kuruşumuza kadar vereceğiz. Paramız bittiği zaman döneceğiz halka diyeceğiz ki bak bu kadar para lazım bizim paramız bitti. Bu halk bize fazlasını verir" ifadelerini kullandı.
Sancak, yerli otomobilin Sakarya'da üretilmesi taleplerine ilişkin de "Bana sorarlarsa ben Sakarya'da olmasını isterim. Sakarya lehine lobi yapacağım benim bütün herşeyim Sakarya'da" diye konuştu.

"ALLAH TAYYİP ERDOĞAN DİYE BİR ADAM ÇIKARDI ÖNÜME"

Soru-cevap şeklinde devam eden programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan ilişkilerini de anlatan iş adamı Ethem Sancak, İslam'a bağlılığın artmasında Erdoğan'ın büyük katkısı olduğunu anlattı. Sancak şu şekilde konuştu: "İşe girdik Allah Yardım etti girişimci olduk. Sağlık sektörüne girdik onunda en büyük bileşeni olduk. Fakat değişme sürecinde Allah Tayyip Erdoğan diye bir adam çıkardı önüme. Teoride dinimi öğrenmeye çalışırken pratik uygulamasını gördüm. Bu bir şanstır. Çünkü şu andaki müslamanların yaşantısına baksaydım çok zor dönerdim dinime. İslami teorileri öğrenince bir de somut örneğini görünce karşımda Allah'a şükür o hızla 7 kere hacca gittim. Şimdi iyi bir müslüman olmaya çalışıyorum. Şimdi o da dik duruyordu. Emperyalizme karşı yağmacılara karşı malzum milletlerin hak ve hukukları için dik duruyordu. Bu millette ona dik dur eğilme bu millet seninle diyordu. Fakat hamasi bir nutukla dik durulmaz. Eğer savunma sanayiniz yoksa dik duramazsınız. Onun için bütün işleri sattım sağlık sektöründe ne işim varsa sattım. Aileden benimle bu yolculuğa çıkmaktan çekinenlere de paralarını verdim ve savunma sanayi işine girdim."

'HIZLI TREN VAGON ÜSSÜ SAKARYA'DA OLACAK'

Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılacağını aktaran Sancak, Türkiye'nin ipek yolunda ilerleyecek hızlı trenin fabrikalarına sahip olmasının gerekliliğini vurguladı.

Çoğunluk hissesi kendilerinde olan dünya markası firmalarlaSakarya'da vagon fabrikası kuracakları müjdesini veren Sancak, "Sakarya'da 4 fabrika birden kuruyoruz. Onun için 10 bin kişi diyorum. Hızlı tren vagonunun üssü deSakaryaolacak. Bu da en az yerli otomotiv kadar önemli çünkü bu İpek Yolu müthiş bir pazar çıkartacak ortaya. Ülkemiz sadece bu alana önümüzdeki 5 yıl içerisinde metro ve hızlı tren işine 35 milyar avro yatırım yapacak. Yaptığımız bu stratejik ortaklık da Asya'daki 40 ülkeye de buradaki fabrikadan ihracat yapılacak. Teknoloji de yüzde yüz Türk teknolojisi olacak. Patenti millileştiriyoruz o şartla ortaklık kurduk." ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı ise 2017'de önceki yıla göre toplam ihracatını yüzde 106,9 oranında artıranSakarya'nın, 5,2 milyar dolarlık ihracatıyla Türkiye'nin en çok ihracat yapan 7. ili olduğunu, ihracatını en çok artıran iller sıralamasında da beşinciliğe yükseldiğini anımsattı.

Otomotiv sektörünün 2017'de bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 20,9 artırarak 23,9 milyar dolar seviyesine yükselttiğini, yan sanayi ürünleri de eklendiğinde bu sayının 28,5 milyar dolara ulaştığı bilgisini veren Asmalı, şunları kaydetti:

"Bu güzel bir gelişme fakat daha da güzel olanı aynı yıl otomotiv ithalatının yüzde 2,3 azalması. Bu Türkiye ekonomisinin 2017'de otomotiv sektöründe 6,5 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlası verdiğini gösteriyor. Yani sektör, dış ticaret açığını sınırlama etkisiyle de ekonomimize hatırı sayılır bir katkı sağlıyor. 12 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olmasına alıştığımız otomotiv sektörünün, ihracatta rekorlar yılı olması beklenen 2018'de de kendi rekorunu kırarak ihracatını 30 milyar dolara ulaştırması bekleniyor."

MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Osman Özdemir de Türkiye'nin motorlu kara taşıtları üretiminde dünyanın en önemli üreticilerinden biri konumunda olduğunu aktardı.

Üretimde her geçen yıl artış sağlandığını ve sektörün üretimde elde ettiği başarıyı ileriye taşımak için var gücüyle çalıştığını belirten Özdemir, "Otomotiv sanayimiz üretim kapasitesi ve kalitesiyle, sağladığı yüksek istihdamla Türkiye'nin övünç kaynaklarından biri olmaktadır. Yerli otomotiv konusunda somut adımlar atıldı ve Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde 5 babayiğit bir araya geldi, karar verildi inşallah yerli otomobil yollara çıkmak için gün sayıyor. İhracat kalemlerimizle ürünlerimizi ulaştırdığımız ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor biz artık kendi kendine yeten bir ülke olma yolunda büyük adımlar atıyoruz." diye konuştu.

Okan Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Tuncay'ın da sunum yaptığı programa,SakaryaValisi İrfan Balkanlıoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de katıldı.

03 Şubat 2018 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

14

hakan an - 7 kere hacca gıtmış dını butunmuş caldıklarınla gttığın arabıstanda allah senı affettımı sımdı otekı dunyada rte senı kurtaracakmı bakalım orda allahı nasıl kandıracaksınız bakalım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
13

Ekrem - Sakarya büyüyor!

İcrada 226 bin dosyamız var.

Yolda gördüğünüz her 4 kişiden biri icralık!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
12

yalcin soymen - sevgili sakaryali dostlarim sancak grubunu hepiniz elestirmissiniz sebep nedir. ne kotulugunu gordunuz ethem beyin yada sancak holdingin ben anlamadim anlayan anlatsin issizlere is aşsizlara aş olmus bi adami yerli otomobilin sakaryada imal edilmesi surecinde lobi yapacagini soyluyor. anlamadim adam sanki kufur ediyor aklim almiyor...???

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
11

Obişu - Jet fadıl'ın ürettiği yerli oto nerde yav :))))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
10

Turan - Hep bu sakallida kalıyor ihaleler helal olsun sana sakallı milyoner.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
09

send işçi - ağzımıza bal çalınıyor yerli araç izmirde yapılacak % 60 yine sahipsiz kalacak bekleyin görün ahahaha bu tarihide bi yere yazarsınız gerçi 5 ay öncede söylemiştim hadi eyw

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
08

MOLLA - TAMAM ELEŞTİRİN DE, SANCAK SAYESİNDE MİLLİ SİLAHLARLA TERÖRÜN BELİ KIRILIYOR. TÜY KADAR ÜRETEMEYENLER DE SANCAK'I ELEŞTİRİYORSA PES YANİ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
07

Av.Hasan - Bende hükümetin devletin kaynaklarını önüme sermesi ile büyüseydim. Yaşaaa diye çoşardım tabi. Devletin el koyduğu medya organlarından da sana da ateşlediler bir iki tane.. Nereden nereye geldin. Ufkunu açıyor tabi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
06

Ahali - Sen de haklısın be ethem, erdogan olmasa sen nasıl bu kadar buyuyecektin bcm yi nasıl alacaktın? Evet sakarya buyuyor buyumeye de ne sana ne bana yıne para babalarına buyuyor?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
04

Demir - Sakarya büyüyor büyüyor da sana bana bize değil büyük olanların daha çok ceplerini dolduruyor.Bu tip adamlar kendi cikarlari olmasa bu tur isleri yapmazlar bunlar kasik ile verip kepçeyle alanlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
03

Süper b - EY SAKARYA HALKİ SAYİN ETHEM SANCAK SAKARYA SEHRİ İCİN BUYUK BİR KAZANİM BU İNSANA TESEKKUR ETMEK LAZİM BMC SAYESİNDE TAHMİNEN ONBİN KİSİYE TOPLAMDA İSTİHDAM SAGLANACAK... SAKARYA BUYUYOR SAKARYA GELİSİYOR AMA O MESHUR LAF HİC OLMEYECEK... KOYLU MİLLETİN EFENDİSİDİR... SAYGİLAR..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44
01

MOLLA - masallah sakarya buyuyor kutlu yuruyuse devam dik dur egilme sakarya seninle tek devlet baskani Tayyip Erdogan masallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 15:44


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?