Eğitim Bir Sen kongresini SAÜ'de gerçekleştirdi

Memur Sen'e bağlı Eğitim Bir Sen'in SAÜ 2 Nolu Şubesi'nin 1 Olağan Genel Kongresi; SAÜ Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Memur Sen'e bağlı Eğitim Bir Sen'in SAÜ 2 Nolu Şubesi'nin 1 Olağan Genel Kongresi; SAÜ Konferans Salonu'nda gerçekleşti. 2 adayın kıyasıya yarıştığı kongrede; kurucu başkan Prof. Dr. Ahmet Tutar 54 oy alırken, Yrd. Doç. Dr. Yaşar KAHRAMAN ise aldığı 81 oyla Eğitim Bir Sen 2 Nolu SAÜ Şubesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Memur Sen Konfederasyon'a bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Sakarya Üniversitesi 2 Nolu Şubesi'nin 1 Olağan Genel Kongresi; SAÜ Konferans Salonu'nda gerçekleşti. 2 adayın kıyasıya yarıştığı kongrede; kurucu başkan Prof. Dr. Ahmet Tutar 54 oy alırken, Yrd. Doç. Dr. Yaşar Kahraman ise üyelerden aldığı 81 oyla Eğitim Bir Sen SAÜ 2 Nolu Şubesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Genel Başkan Yardımcısı Esat Taktaş'ı Divan Başkanlığını, Ahmet Yılmaz ile Tamer Aldemir'in de divan üyeliğini yaptığı kongreye; Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, AK Parti Sakarya Milletvekilli Ali İhsan Yavuz, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Memur Sen Sakarya İl Temsilcisi Ahmet Öksüzali, Hak İş Sakarya İl Temsilcisi Fahrettin Kütükçü, Memur Sen'e bağlı il temsilcileri ve üyeler katıldı.

Tribünlere oynamamalıyız

Sakarya'da 1997 yılında kurulduklarını ifade eden Memur Sen İl Temsilcisi Ahmet Öksüzali; "O yıllar yönetim kuruluna almaya adam bulumuzken, şimdi ise 11 iş kurulunun 11'inde örgütlenerek 12 bin üye sayısına ulaştık" dedi.
Eğitimde çok hızlı bir değişim yaşadıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Sandıkçı; bu değişimin devam ettiğini; Eğitim Bir Sen 2 Nolu SAÜ Şubesi'nin genel kurulunun hayırlı olması dileğinde bulundu.

Sendikaların kolay kurulmadığını dile getiren Hak İş İl Temsilcisi Kütükçü;"Hak mücadelesi kolay değildir. Sadece kendimizi değil, geleceğimizi de düşünerek hareket etmeliyiz. Bizler siyasete yön veren sendikacılar olmalıyız. Tribünlere oynayan değil, haklarını savunan bireyler olmalıyız. Milletin bizlerden beklentileri var" dedi.

Sakarya eğitim ve kültür kenti olmalıdır

Sakarya'da sendika zeminin sağlam olduğunu belirten Milletvekilli Yavuz; "Memur Sen, büyük çalışma içerisindedir. Bu sendikada önemli arkadaşların olduğunu görüyorum. Sendikala hareket geleceği gösterir. Biz Sakarya'da 2 3 üniversite kuramadık ama açılan yeni birimlerle birlikte, Sakarya Üniversitesi'nde öğrenci sayısı 68 bini bulmuştur. Sakarya Üniversitesi, kendi içerisinde büyürken, öbür taraftan Sakarya'da başka üniversitelerde kurulmalıdır. Sakarya, ne kadar sanayi ve tarım kenti de olsa bile, Sakarya eğitim ve kültür kenti olmalıdır" dedi.

21 yıl boyunca şeytan taşlayarak, mücadele ettik

Üyelerinin özlük hakları, ekmek ve demokrasi mücadelesi ve geleceği düşünmek için bu yola çıktıklarını ifade eden Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu; "21 yıl önce kurduğumuz Eğitim Bir Sen'de, 21 yıl boyunca şeytan taşlayarak, mücadele ettik. Ama, büyük mücadelerle bu günlere geldik. Biz Türkiye'nin özgür olması için düzenlediğimiz 10 milyon imza kampanyasına, Sakarya 103 bin imza ile destek olmuştur. Biz Memur Sen olarak, imzaları hükümete teslim ettik. Hükümet bu imzaları alarak, mücadelemizi haklı bularak, kabul etti.

Fakat İzmir Valiliği okullara yazı gönderip, tam tersini uygulamaya çalışmıştır. İsrail'e özür dileten Başbakan, İzmir Valiliğine de gerekeni yapmalıdır. Biz darbecilere karşıyız. Rektör seçimi önemli değil, rektörün iş yapması önemlidir. Biz Memur Sen olara, ek ücret verilmesini sağladık. Türkiye'de sendikacılık, ya tepki, yada tehdit sendikacılığıdır. Bir bakan 'Memur çalışmıyor' derken, diğer Bakan ise 'memurların maaşlarını artırırsak, köy yollarını yapamayız' diyerek, memurlarımızı aşağılayacak duruma düşürmüştür. Biz 1 Ağustos'ta gerçekleşecek olan toplu sözleşmede, istek ve sorunlarımızı hükümete ileteceğiz. 10 Ağustos'ta, çözümünü göreceğiz. Üye sayısı 500 olan Eğitim Bir Sen'in SAÜ 2 Nolu Şubesi'nin 1 ay içerisinde üye sayısının en az 650 olmasını istiyoruz. Çalışmalarınızla, SAÜ'yü Türkiye'nin en iyi üniversitesi yapmalısınız" diye konuştu.

Toplumun dayanışmasına örnek teşkil eder

Üyelerden aldığı 81 güven oyu ile Eğitim Bir Sen 2 Nolu SAÜ Şubesi'nin Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen oldu. Yrd. Doç. Dr. Yaşar Kahraman ise; yaptığı teşekkür konuşmasında; "Üniversiteler, özgürlüğün en üst seviyelerde olması gereken yerlerdir. Örgütlenme çok önemlidir. Bireylerin tanışması, toplumun dayanışmasına örnek teşkil eder. 'Haklıysan korkma, çünkü hak seni koruyacaktır', biz bu düsturla hareket edeceğiz. Merhum Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan'ın yolundan gideceğiz" dedi.

03 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?