Filmli ve renkli camlara yasak geldi!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımı yeniden yasaklandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı. Buna göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63. maddesi esas alınacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin ilgili maddesi ise "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır" hükmünü içeriyor.

Yürürlüğe girmeden yasaklandı

Bakanlık yetkilileri de ulusal güvenliğe ilişkin çekinceler nedeniyle söz konusu düzenlemenin yapıldığı bilgisini paylaştı. Bakanlık, 26 Ekim 2016'da yayımladığı yönetmelikle, bir yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı cam filmi takmasını, ön cam hariç serbest bırakmıştı. Yönetmelikle, cam filmlerinin ışık yansıtma oranı için de çeşitli sınırlamalar getirilmişti. Böylece, 26 Ekim 2017 olan yürürlük tarihi gelmeden yeniden düzenleme yapılmış oldu.

Öte yandan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Hafif Yolcu ve Ticari Araçlardan Çıkan Emisyonlar (EURO 5 ve EURO 6) Bakımından ve Araç Tamir ve Bakım Bilgilerine Erişim Konusunda Motorlu Araçların Tip Onayı ile İlgili Uygulama Usul ve Esaslarına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tebliğ kapsamında yer alan araçların emisyon sınırları, bu sınırlara uyulması için belirlenen süreler ile tip onayı ile ilgili uygulama esaslarında bazı değişikliklere gidildi.

21 Ekim 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.848.993 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

Emre - Oyun mu oynuyolar bi ole bi böle önce çek sonra yok yasak vay serbest plaka kare yasak düz olacak ulan kare plakayida veren trafik durduruyor lar bu plaka düz olacak muayneden geciriyon ama e e eskiden oleydi ben hergun yasami takip edecem oyun oynuyoz resmen

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:51
07

Faik - Devlete para kapısı açıldı artık oluk oluk akar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:51
06

Bayram - Almanya araba yapsın Türkiyeye örnek olarak 50 bin liraya satsın Türkiye ise vatandaşlarına o aracı kdv+ötvden ötürü 120 bin liraya satsın o vatandaş ise gitsin cam filmi yaptırsın güvenlik bakımından sonra trafik polisi ona ceza kessin sonra Almanya bizi kıskansın ver mehteri

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:51
05

Porr - O iş geçti artık...bastan düşünülmesi gerekirdi.polis ile vatandaşı karşı karşıya getirecek.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:51
04

Erkint - Taktik güzelmiş.Önce serbest oldugunu duyur insanlar film cektirsin sonra yasak.Ver mehteri

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:51
03

Abdullh - Adamlar 2018 için ceza kotası koymuşlar yani millete ceza kesmeleri lazım ekonomiyi düzeltmek için onun için kaynak lazım.ama kendileri şaşadan vazgeçmiyo topyekun biz çalıişıyoz onlar yiyip içip geziyo ama muslümanız elhamdülüllah fakat gevurun yapmıca şeyleri yapıyoz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:51
02

Enes Torunoglu - Ozaman en başta bakanlık araçları millet vekil araçları koruma araçları cam filmlerini söksün yasak sadece halka uygulanmasin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:51
01

O benim - Ya kardeşim çocuk oyuncağına döndürdüler yaa ee şimdi benim arabamda film var polis durdursa ceza yazacak resmen fantezi yapıyorlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:51


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?