Tarladan sofraya güvenilir gıda üretimi için...

İlimizde Bağda Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi, Ayva Entegre ve hasat öncesi pestisit denetimi eğitim çalışmaları başladı.

5996 Sayılı Kanun kapsamında, Bitki Sağlığı Mevzuatı ve Genel Prensipleri doğrultusunda ve Zirai Mücadele Teknik Talimatları çerçevesinde tarladan sofraya güvenilir gıda üretmek amacı ile İlimizde Bağda EKÜY (Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi),Kontrollü pestisit kullanımı sonucu ilaç kalıntısı olmayan yaş meyve ve sebze üretimini hedefleyen Ayvada Entegre Mücadele çalışmaları başladı.

Proje kapsamında Pamukova ve Geyve ilçelerinde Ayva Entegre de 20 Bağ, 20 çiftçi olmak üzere toplamda 40 çiftçi ile görüşmeler yapıldı.
Yapılan görüşmelerde üretici kayıt defterlerinin temin edilerek, pestisitlerin doğru kullanımı ve pestisitlerin uygulanması hususunda gerekli teknik bilgiler verildi.

Üretim sonunda ürünlerin analizi yaptırılarak ilaç kalıntı miktarının MRL değerlerinin altında tutulması hedefleniyor.
Bu sayede hem toplum sağlığının korunması hem de ekonomik kazançların sağlanması amaçlanıyor. Çalışmalarda çiftçilerle bire bir görüşülerek bilgilendirme çalışmaları, bağ ve bahçe kontrolleri de başlatıldı.

07 Şubat 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.968.749 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?