Geleneksel Acarlar Longozu gezisi

Sakarya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Acarlar Longozu'na teknik gezi düzenledi.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen gezide öğrenciler, Çevre Mühendisliği öğretim üyeleri Prof. Dr. Saim Özdemir ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Hulusi Dede'den Acarlar Longozu hakkında bilgi edindi.

Acarlar Longozu Önemli

Longozun denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistem olduğunu ifade eden Prof. Dr. Saim Özdemir, yalnızca belirli ağaç, bitki ve kuş türleri bu yaşam ortamını tercih ettiklerini belirtti.

Eşine az rastlanan bu özel ekosistemde yaşayan nadir bitki, balık ve kuş türleri hakkında öğrencilerine bilgiler veren Prof. Dr. Saim Özdemir, "Bu longoz özellikle göçebe kuşlar için eşsiz konaklama ve mola yerlerinden biridir. Ağaçlarla kaplı kara ve su ekosistemlerinin birlikteliği her türlü canlı için gıda sağladığı gibi, göçmen kuşlara da bu mevsimde enerji transferi imkânı sağlamaktadır " dedi.

Korumak görevimiz

Longoz sulak alanına çevredeki yerleşim yerleri, tarım ve endüstriyel tesislerden gelen atık ve sızıntı suları nedeniyle her geçen gün kirletildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ömer Hulusi Dede, "Çevre Mühendisliği böylesi doğa güzelliklerinin korunması için projeler üreten bir disiplindir. Bütün öğrencilerimiz, meslektaşlarımız doğal güzelliklere karşı sorumludurlar.Çevre Mühendisi olarak sulak alanlardan öğreneceğimiz çok şey olduğu gibi, bu hassas ekosistemleri restore etmek, korumak da görevlerimiz arasındadır" diye konuştu.

Öğrenciler, Acarlar Longoz gölünün çeşitli noktalarından aldıkları su numunelerini laboratuvarda incelemek üzere yanlarında götürdü.

23 Ekim 2017 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?