Pilates topunu alıp doğuma gitti

Sakarya Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olan Naciye Güliz Uğur, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Doğumevi Kampüsü Gebe Eğitim Sınıfında aldığı eğitim sonrası özel bir hastanede normal doğum yaparak bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gebe eğitimi alarak normal doğumla kızı Duru Bilge'yi dünyaya getiren Naciye Güliz Uğur, yaşadığı deneyimi anlattı. Uğur, ağrı ve acı korkusuyla sezaryeni tercih eden anne adaylarına, hem kendileri hem de çocukları için normal doğum yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Sağlıklı doğum yapmanın mutluluğunu yaşan Uğur, son yıllarda sezaryenle doğumun artmasının başlıca nedenlerinden birinin anne adaylarının normal doğumun zor ve ıstıraplı geçtiği yönündeki düşüncelerinden kaynaklandığını söyledi.

GEBE EĞİTİMİ DOĞUMU KOLAYLAŞTIRYOR

Sezaryenle doğumunun anne ve bebek açısından olumsuz yönleri olduğu yönünde araştırmaların yaygınlaşmasıyla birlikte normal doğuma karar verdiğini ve gebe eğitim sınıfına katılarak eğitim almak istediğini dile getiren Uğur "Bu doğrultuda doktorum Prof. Dr. Arif Serhan Cevrioğlu'nun yönlendirmesiyle gebe eğitim sınıfında eğitim aldım. Hastane şartları daha müsait olduğu için doğumumu özel bir hastanede normal olarak yaptım. Aldığım eğitim gerçekten çok işe yaradı. Yanımda pilates topumu da götürdüm, sancılarım sıklaştığında nefes egzersizleriyle kontrolümü sağladım. Gayet rahat bir şekilde doğum yaptım. Anne adayları bu eğitimleri kaçırmasınlar ve normal doğumu tercih etsinler." diye konuştu.

"BİRKAÇ SANİYEDE AYAĞA KALKTIM"

Duru Bilge ismini verdiği kızını dünyaya getirerek, 31 yaşında annelik duygusunu tattığını ifade eden Naciye Güliz Uğur, aldığı eğitimle gerçekleştirdiği doğum sürecini şu sözlerle anlattı: "Doğum, birçok anne adayı gibi benim için de heyecan, merak ve korku barındırıyordu. Gebe eğitimi sayesinde çok rahat bir doğum yaptım. Şimdi ise doğum deneyimini mutluluk ve özlemle anıyorum. Gebe eğitimi sayesinde bilmediğim veya merak ettiğim konularda internetteki bilgi kirliliğine maruz kalmadan veya annelerimizin doğru bildiği yanlışları devam ettirmeden, doğuma ve anneliğe hazırlandım. Gebe eğitimi sayesinde doğum öğrendiklerimi uygulayarak kolaylaştı ve hatta bu müthiş olay mucizesinden keyif aldığım bir sürece dönüştü. Bilinçli bir şekilde yürütmeye özen gösterdiğim normal doğum sürecinin ardından ayağa kalkmam sadece birkaç saniye aldı.

Kızımın arkasından ben de doğumhaneden yürüyerek çıktım ve heyecanla kapıda bekleyenlerin yanına gittim. Normal doğum bebek için bahsedilen onlarca faydasının yanı sıra annenin de hızla normal yaşamına dönmesi için çok iyi bir alternatif. Ayrıca anne ve bebeğinin ?İlk ve benzersiz' takım çalışması olduğunu da unutmayalım. Normal doğum sayesinde kızım dünyaya gelişinin ilk dakikalarında anne sütüyle tanıştı. 12 saat içerisinde taburcu oldum, evde tüm işlerimi kendim yapabildim. Bunlar aklıma gelen avantajlarından sadece birkaçı. Anne adalarının gebe eğitim sınıfına gitmesi de hem kendileri hem de bebekleri için çok faydalı. Gebe eğitim sınıfı gibi faydalı bir hizmetin sunulmasında emeği geçer herkese sonsuz teşekkürler."

24 Ağustos 2017 - Kadın --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.157.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?