Mesleki eğitim gören Suriyeli kadınlar mutlu...

Suriyeli Sığınmacı Kadınların İstihdamına yönelik Mesleki Eğitim Kurslarının sertifika töreni gerçekleştirildi

Haber Resmi
Haber Resmi
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Suriyeli Sığınmacı Kadınların İstihdamına yönelik Mesleki Eğitim Kurslarının sertifika törenine katıldı.

Büyükşehir Belediyesi, KADEM, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle düzenlenen kursların sertifika törenine Sakarya Valisi İfran Balkanlıoğlu'nun Eşi Esma Balkanlıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, KADEM Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Sezen Güngör, KADEM Sakarya İl Temsilcisi Zehra Toçoğlu, KADEM üyeleri ve kursiyerler katıldı.

Hayat mücadelesine devam etmek istiyoruz

Kursiyerlerden Etemad Loukhaj, "Bu fırsatı bizlere sunduğu için Türkiye'ye ve KADEM'e teşekkür ediyoruz. Sizler bu kursu açarak savaştan kaçan ve şehrinize sığınan bizlere yardımcı oldunuz. Destek verdiniz. Burada bizlere hayata tutunmamız için çok şey kattınız. Dikiş kursunda meslek sahibi olduk ve özgüven kazandık. Yeniden ayağa kalkmayı öğrendik. Tüm öğretmenlerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" derken; Ayşa Hamşo, "Arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyorum. Buraya meslek öğrenmek için geldik. Sıfırdan başladık. Bütün Suriyeliler adına hocalarımıza teşekkür ediyoruz" diye belirtti.

Her daim kadınlara dokunmayı amaçlıyoruz

KADEM İl Temsilcisi Zehra Toçoğlu, "3 ay önce lansmanını yaptığımız projemizin ilk etabının tamamlanmasının mutluluğunu paylaşıyoruz. KADEM olarak kadın meselelerine asla duyarsız kalmıyor ve kadınların hayatına dokunabilmek onların toplumla arasındaki ilişkiyi düzenlemek üzerine projeler üretiyoruz. Bu projelerimizden biri de Suriyeli Sığınmacı Kadın ve Ailelerine Yönelik Toplumsal Uyum projesiydi. İlk olarak Türkçe Dil Kursları Eğitimi verdik. Ardından dikiş atölyesinde yaklaşık 30 sığınmacı kadına mesleki eğitim dersi sunduk. Kadınların eğitim aldıkları alanda uzmanlaşmalarını sağlamak adına Sakarya'da tekstil sektöründe hizmet veren firmalar ile görüşmelerimiz devam etmektedir. KADEM olarak her daim kadınlara dokunmayı amaçlıyor ve bu konuda çalışmalar yapıyoruz" dedi.

İlimizin istihdamına destek sağlayacağız

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, "Sığınmacı Kadınların İstihdamına yönelik Mesleki Eğitim Kursları Projesinin çıkış amacı Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize yardım etmekti. KADEM Sakarya Temsilcisi Zehra Toçoğlu ile bir araya gelip istişarelerde bulunduğumuzda ilimizde tekstil sektöründe ara elemana ihtiyaç olduğunu konuştuk. Bu projeyi hayat geçirerek Suriyeli sığınmacılara ve ilimizin istihdamına destek sağlayacağımızı düşündük. Kursu başarıyla bitiren tüm kursiyerleri kutluyorum."

İnsani görevimiz

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "Türkiye'deki 81 il arasında en çok göç alan illerden bir tanesi Sakarya olmasına rağmen şehrimizde Suriyeli kardeşlerimize yönelik yapılan çalışmalar diğer illere örnek niteliği taşıyor. 30 tane sığınmacı kardeşimizin bir meslek sahibi olmasını sağlamak, evlerine aş götürmelerine vesile olmak en büyük insani görevlerimizden biri. İl Milli Eğim Müdürlüğü olarak insani sorumluluğumuzu yerine getirdiğimiz için mutluyum. Başarıları daim olsun."

Kursiyerlerimizle gurur duyuyoruz

KADEM Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Sezen Güngör, "Suriyeli Sığınmacı Kadınlara Yönelik Toplumsal Uyum Süreci Projesi'ne KADEM ailesi olarak oldukça önem vermekteyiz. Bu projeyle sığınmacı kardeşlerimizin topluma uyum sağlaması için önemli bir adım atmış olduk. Ülkemizde artık daha mutlu ve ait hissedebilecekler. KADEM olarak kursiyerlerimizin kursu başarıyla bitirmesinden dolayı çok memnunuz. Kursiyerlerimizin her biriyle gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Büyük bir adım

Programda konuşan Başkan Toçoğlu, "Büyükşehir Belediyesi olarak KADEM, İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sakarya'da birçok sosyal sorumluluk projesine imza atıyoruz. Bugün de zorunlu olarak yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize yönelik hazırlanan istihdam projesinin sertifika töreninde bir aradayız. Bu eğitimin ülkemizde ve şehrimizde sığınmacı olarak hayatlarına devam eden insanların ekonomik anlamda kendi kendilerine yetebilmeleri için büyük bir adım olarak görüyorum. İnşallah kardeşlerimiz aldıkları bu sertifikalar sayesinde çalışma imkânı elde edecek. Öncelikli olarak projenin eğitim ayağını üstlenen Milli Eğitim Müdürlüğümüze, İŞKUR'a, her zaman yanında olmaktan gurur duyduğumuz ve Türkiye'de kadına yönelik çok ciddi hizmetlere imza atan KADEM'e teşekkür ediyorum. Büyükşehir olarak KADEM'in sığınmacılara yönelik yapacağı tüm projelerde yanlarında olacağız" diye belirtti.

09 Şubat 2018 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

merda - Kadınlara Dokunma eyyyy .. kadınlara özellikle Türk kadınlara kurs hiç yok girin işkura bitane kadına yönelik ne 40 üstü iş var ne 40 45 üstü kurs ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 16:15


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?