"Meslek kuruluşları isimlerinden Türk ve Türkiye isimleri çıkarılmamalı"

Vatan Partisi Sakarya örgütü, Meslek kuruluşlarından Türk ve Türkiye adının çıkarılmaması için basın açıklaması yaptı.

Türk Tabipler Birliği'nin TSK'nın Afrin'de terör odaklarına yönelik yürüttüğü operasyona ilişkin açıklamasının yankıları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği gibi meslek kuruluşlarının isimlerinden Türk ve TÜrkiye ifadelerinin çıkartılması için çalışma yapılacağını açıklamıştı.

Bu tartışmayla ilgili Doğu Perinçek'in Genel Başkanı olduğu Vatan Partisi'nin Sakarya il örgütünden de açıklama geldi.

Vatan Partisi İl Başkanı Kemal Ağralı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;


"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün gazetecilerin sorularını yanıtlarken meslek kuruluşlarına ilişkin son derece vahim ve devlet adamı ciddiyetiyle bağdaşmayan yanıtlar vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanı, öncelikle meslek kuruluşlarının isimlerinde yer alan "Türk, Türkiye" gibi ifadelerin "bakanlar kurulu" kararıyla kaldırılacağını, ardından da bu kuruluşların yapılarının değiştirileceğini ve herkesin istediği gibi birlikler oluşturabileceğini belirtti. Millet Mehmetçiğin etrafında kenetlenmiş, Afrin'de ve giderek bütün Suriye'nin kuzeyinde ABD ve onun piyonu olan PKK/PYD ile savaşırken, milleti birleştirme sorumluluğunda olması beklenen Cumhurbaşkanı, meslek sahiplerini bile bölecek açıklamalar yapmaktadır. Devlet aklı ve ciddiyeti ile bağdaşmayan açıklamalardır bunlar. Sayın Erdoğan'ın ve hükümetinin meslek kuruluşları konusunda bilgisiz olduğu anlaşılmaktadır. Erdoğan'ın yanında kendisine doğruyu söyleyecek bir kişinin bile bulunmadığı görülmektedir. Etrafında böyle kişiler olsa "Türk" ya da "Türkiye" gibi isimlerin meslek kuruluşlarına bakanlar kurulu kararıyla değil, kanunla verildiğini Cumhurbaşkanına söylerlerdi.

1 - Meslek kuruluşlarının isimlerini ve yapısını "bakanlar kurulu kararıyla" ya da OHAL KHK'sıyla değiştirmek mümkün değildir. Çünkü bu birlikler Anayasa'da düzenlenmiştir. Anayasamızın 135. Maddesinde bu birliklerin amacı ve kapsamı belirlenmiştir. Maddenin başlığı bile "Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları"dır. Madde şu şekildedir: "Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları; belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlâkını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzel kişilikleridir.

2 - Anayasamızın 135. Maddesinde de belirtildiği gibi, bu kuruluşlar kanunla kurulmuştur. İsimleri, yapıları ve görevleri kanunla belirlenmiştir.

Milyonlarca avukat, doktor, mühendis, mimar, şehir plancısı, eczacı, diş hekimi, esnaf, sanatkâr, veteriner hekim, muhasebeci, sanayici, tüccar, ziraatçı ve her türlü meslek erbabının dini ve siyasi inancına, kökenine ve gelir durumuna bakılmaksızın birlik halinde olmalıdır. "Türk" ve "Türkiye" bu birliğin temelidir. Vatan Partisi olarak, bütün kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşlarımızı birleşerek birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Bu süreçte bizler, meslek kuruluşlarımızın sonuna kadar yanındayız."

08 Şubat 2018 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.976.151 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim düzeyini yeterli buluyor musunuz ?