Otomobil bakımınızı çok ucuza yapabilirsiniz!

Otomobilini seven herkes bakımlarını tam zamanında yaptırmak ister. Bunun için ise bir miktar parayı gözden çıkarmak gerekiyor.

Otomobiller belli zaman aralıklarında bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Periyodik olarak yapılan yağ bakımlarıyla birlikte motor aksamının uzun ömürlü olması sağlanıyor. Türkiye şartlarında otomobiller için genelde 10-15-20 bin kilometre aralıklarla yağ bakımları gerçekleştiriliyor. Zamanında yapılmayan bakımlar nedeniyle de otomobiller arıza verebiliyor ve daha büyük masraf açıyorlar.

Ülkemizde sıfır otomobil alan hemen herkes bakımlarını garantisi dolana kadar yetkili serviste yaptırmayı tercih ediyor. Yetkili servislerde yapılan bakımların maliyeti ise oldukça yüksek.

YETKİLİ SERVİSLERDE KAR MARJI YÜKSEK

Otomobiller yetkili servislere bırakıldığında basit periyodik bakımda bile büyük kar elde ediyorlar. Servislere her gün onlarca otomobil bakım için geldiğinden sarf malzemeleri ve yağı toptan alıyorlar. Yağları varille alarak büyük kar elde ediyorlar. Ancak iş bittiğinde faturaya yansıtıldığında fiyatlar oldukça kabarık çıkıyor.

ERVİS DIŞINDA BAKIM UCUZ MU?

Yetkili servis dışında periyodik bakım yaptırmak oldukça ucuz. Basit periyodik bakım için gereken benzinli otomobiller için 4, dizel otomobiller için 5 parça ürün almanız gerekiyor.

Benzinli otomobiller için motor hacminize ve üreticinin tavsiye ettiği değerlerde yedek parçacıdan motor yağı (1600 cc motora kadar genelde 3.5-4 litre yağ alınır. Yağlar 4 litre olarak satılıyor), marka ve modeline göre hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresini alarak bakım işlemleri için özel servise gidebilirsiniz.

Dizel araçlarda benzinli otomobillere ek olarak mazot filtresi oluyor ve bu filtre 2 yağlama bir değiştiriliyor. Yaklaşık 20 dakikada tüm yağ bakımı işlemleri tamamlanarak 30-40 lira gibi işçilik ödeyerek aracınızı diğer periyodik bakıma kadar kullanabilirsiniz.

YAĞ BAKIMINI KENDİNİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

Otomobillerin yağ bakımlarını yapmak oldukça kolaydır. Kriko yardımıyla yükseltilen otomobilin altına sağlam destekler konularak yağ bakımı kısa sürede yapılabilir. Motor yağını boşaltmak için karter tapasına göre anahtar ve yağ filtresini sökmek için de aparat alarak yağ bakımını tamamlayabilirsiniz. Hava filtresi, polen filtresi ve mazot filtresi otomobilin daha ulaşılabilir yerlerinde olduğundan kaputu açarak kolayca yenileriyle değiştirilebilir.Çıkan atık yağı da geri dönüşüm noktalarına bırakabilirsiniz.

SERVİSLER BAKIMLARDA EKSTRA NELER YAPIYOR?

Yetkili servisler otomobil bakıma girdiği zaman periyodik bakımını yapar ve genel olarak otomobilde herhangi bir anormallik olup olmadığı kontrol edilir. Ekstradan şikayetiniz varsa konuyu incelemeye alırlar ve sorunu bulmaya çalışırlar.

Aracın balatalarına sprey sıkarlar, iç-dış yıkama yaparak aracı teslim ederler. Balata spreyinin tüp fiyatı yedek parçacılarda yaklaşık 10 lira ve tek spreyle neredeyse 10 bakım yaptırılabilir.

SERVİSLER NEDEN YÜKSEK ÜCRET ALIYOR?

Yetkili servislerde çalışma saatine göre ücret alınıyor. Ayrıca takılan ürünlerin fiyatları yedek parçacılardan daha yüksek tutuluyor. Bu nedenle servislerde bakım yaptırmak pahalıya mal oluyor.

TÜM PARÇALAR YEDEK PARÇACIDA BULUNUR MU?

Sanayi siteleri içindeki yedek parçacılarda aracınıza uygun parçaları temin edebilirsiniz. Eğer stoklarında bulunmuyorsa aynı gün ya da ertesi gün parçayı tedarik edebiliyorlar.

ALDIĞINIZ PARÇALARIN ORJİNAL OLMASINA DİKKAT EDİN

Yedek parçacıdan alınan parçaların orjinal olması menfaatinize olacaktır. Ayrıca alacağınız yağın da kaliteli olmasına özen gösterin. C sınıfı dizel otomobillerde yağ bakımı yaklaşık olarak 250-300 lira arasında yapılabilir. Servislerde ise bu rakam yaklaşık olarak 600 liradan başlıyor.

HOBİ İLE BAŞLAYIP TASARRUF YAPABİLİRSİNİZ

Basit yağ değişimlerini hobi olarak görebiliriz. Ancak ağır bakımlar, ustalık gerektiren ayarların olduğu durumlarda yetkili servis ya da sanayi sitelerinde bulunan ustalardan destek alınması daha doğru olacaktır.

hurriyet.com.tr

08 Şubat 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.741.193 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?