Tank Palet'in özelleştirilme kararı AYM'de...

Arifiye'deki Tank Palet Fabrikasının özelleştirilme kararı Anayasa Mahkemesine taşındı

Tank Palet Fabrikası AYM'ye taşındı Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Sakarya Arifiye'deki Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesine karşı Danıştay'da açtığı iptal davasında yürütmeyi durdurma talebinin reddedilmesi üzerine, HKP Ankara İl Sekreteri Av. Doğan Erkan Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

HKP Ankara İl Sekreteri Avukat Doğan Erkan, AYM'ye yaptığı başvuruda şunları belirtti:

"HUKUK DEVLETİ İLKESİ İHLAL EDİLMİŞTİR"

4046 sayılı kanunun 1. maddesinde sayılan kuruluşların özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karar vermek ve satış, kiralama, işletme hakkı devri, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar ile devredilmelerine ilişkin özelleştirme yöntemlerinden hangisi ile özelleştirileceğini belirlemek hususunda görevli olan Özelleştirme Yüksek Kurulu'na ait görev ve yetkiler konusunda bizzat karar alacak makamın üst hukuk normlarında (KANUNDA) belirlenmeyerek, 1.8.2018 tarihli ve 2018/3 sayılı genelgeye ekli 1 sayılı listenin 3. numarasıyla GENELGE ile tespit edilmiş yetkiyle özelleştirme işleminin tesis edilmesi, yasaya aykırıdır ve TAM KANUNSUZLUKTUR. Hukuk devleti ilkesinin ihlalidir. (Nitekim Danıştay Savcısı da bu yönde mütalaa vermiştir). "SOSYAL HUKUK DEVLETİ İLKESİ İHLAL EDİLMİŞTİR" Türk Silahlı Kuvvetleri, Anayasal bir güç olup, anayasanın da, ülkenin de varlık yokluk organıdır. Bu organın bir uzvunun özelleştirilmesi, anayasal bir hukuk devletinin olmadığı, piyasalaştırılmış ve giderek ordusuz kalmış, hukukta tarifi olmayan bir amorf devlet yapısı oluşturur. Kaldı ki vatandaşların, beşeri yaşam ve toplumsal kurumların korunmadığı, ya da bu koruma görev ve yetkisinin devlet dışı özel kişilere, özellikle de yabancı ortaklı özel kişilere devredildiği ülkedeki devlet sosyal bir devlet değildir. Dolayısıyla özelleştirme işlemi Sosyal Hukuk Devleti ilkesinin de ihlalidir.

"HAK ARAMA HÜRRİYETİ İHLAL EDİLMİŞTİR"

Davaya ilk derece mahkemesi olarak bakan Danıştay 13. Dairesi, Yürütmenin Durdurulması talebimizi reddederek, etkili başvuru yolunu, etkili bir hak arama hürriyetini engellemiştir. Jabari/Türkiye kararında da AİHM, "tedbirin durdurulması" güvencesini Ankara İdare Mahkemesi sağlayamadığından, Etkili Hukuk Yoluna Başvurma Hakkının ihlal edildiği sonucuna varmıştır. Açıkça Anayasaya ve yasaya aykırı işlemle, dönüşü ve telafisi imkânsız zararların oluşacağı da açık olduğundan, Yürütmenin Durdurulmasına karar verilmesi gerekirdi. (Nitekim bir üye Yürütmenin Durdurulması yönünde görüş ve oy ifade etmiştir). Bu nedenlerle Yürütmenin Durdurulması imkânının ortadan kaldırılması bir etkili hak arama hakkı ihlalidir.

"İKİ DERECELİ YARGILAMA HAKKI İHLAL EDİLMİŞTİR"

Danıştay dairesi bir karar vermiş, ancak bu karara itiraz yolunu kapatmış ve bunu hükme bağlamıştır. Danıştay dairesi bu kararını ilk derece mahkeme sıfatıyla vermiştir. Oysa mahkeme kararlarına karşı itiraz hakkı olması gerektiği açıktır. Bu nedenle, Yürütmenin Durdurulması Red kararını itiraz yolu kapalı olarak vermek etkili hak arama hürriyetinin bir diğer ihlalidir. Bu hakkın yerine getirilmesi için bir ilke olan iki dereceli yargılanma hakkının da ihlalidir. HKP'nin AYM'ye sunulan dilekçenin tedbir talebi kısmında, "Başvuru konusu davaya konu özelleştirme TAM KANUNSUZLUK ve tam bir ANAYASAYA AYKIRILIK niteliğinde olup memleket için bir BEKA sorunu olduğundan, özelleştirme kararının tedbiren durdurulmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi. Dilekçe'nin sonuç talepleri kısmında, "Hukuk Devleti ilkesinin, Tam Kanunsuzluk halinin, Sosyal Devlet ilkesinin, Hak Arama hürriyetinin, İki dereceli yargılanma hakkının ihlallerinin tespitine, Anayasa Mahkemesince İhlalleri giderecek kararlar alınmasına ve derece mahkemelerine gönderilmesine, Başvuruya konu özelleştirme işleminin TEDBİREN DURDURULMASINA karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederiz" ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), TSK'ye ait Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi kararına karşı Danıştay nezdinde, Özelleştirme işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemli dava açmıştı. Danıştay 13. Dairesi, HKP'nin yürütmeyi durdurma istemini oy çokluğu ile reddetmiş, ancak davayı esastan görmeye devam etmişti. Özelleştirmenin iptaline yönelik dava esastan görüşüldüğü sırada Danıştay Savcısı HKP'nin başvurusunu haklı bularak özelleştirmenin işleminin iptali yönünde bir mütalaa verirken, yapılan özelleştirmenin "verimliliği" artırmayacağını vurgulamıştı. Danıştay Savcısı mütalaada, özelleştirme kararının Savunma Sanayi Güvenliği Yasası'na aykırı olduğu ifade ederken, "MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 1. Ana Bakım Fabrikası'nın özelleştirme kapsam ve programına alınması yolundaki Karar'ın 5202 sayılı Kanun'a ve kamu yararına aykırılığı yönünde de iptaline karar verilmesi gerektiği düşünülmektedir" diye de belirtmişti.

10 Haz 2019 - 10:58 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.576.809 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

07

Sakaryalı - HAZIR FABRİKAYA KONDU ADAMLAR KARASUDA FABRİKA YAPICAZ DİYE ŞAHŞALI AÇILIŞ YAPILDI BU MİLLETTİ SALAK SANIYOLAR AÇILIŞI YAPARKEN TANITACAKLARI İKİ SIFIR OTOBUS DURDUGU YERDE YANDI AÇIKLAMA YOK TEMEL ATTILAR GİDİN BAKIN CUMUR BAŞKANIININ ATTIGI TEMEL AYNI DURUYO BAŞKA HİÇ ÇALIŞMA YOK GÖSTERİŞ ARSA BELEŞ DEVLET DESTEGİ 560 MİLYON DOLAR ORTADA BİŞEY YOK AMA TANK PALET VAR PARA VERMEDEN ALIYOSUN BAKIM MALİYETİ 50 MİLYON DOLAR ALKIŞLAYIN ARKADAŞLAR ŞAKŞAKLAYIN İŞÇİSİNE YATIYO DİYE İFTİRA ATIN SONRA ÜRETİLEN FIRTINA OBUSLERİNLE ÖVÜNÜN HAZIR ALTAY TANKINI YAP DİYE ETHEME PEŞKEŞ ÇEKİN ETHEM ÜÇ TANKI YANYANA KOYSAN HANGİSİ ALTAY ONU BİLMEZ SONRA ETHEM ONU BİZE SATSIN AYNI ETHEM TÜRK OLSAM UNUTANIRDIM DESİN SİZ ALKIŞLAYIN YALAKALAR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 10:58
06

Selami - Fabrika şu an atıl vaziyette imiş.ETHEM SANCAK orayı aldığında fabrikanın arkasından geçen çark deresinide değerlendirecek suyla çalışan BMC Askeri araç üretecek.Katarlilarin ucu sivriltilerek menzili uzatılmış SK 80O füze projesi hazır imalata geçmeye bekliyorlar.sakaryamıza milletimize hayırlı olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 10:58
04

Has adalı - T.C.yaş yere basmaz artık tankın topun miladi doldu hazır müşteri cikmisken fabrikayı değerlendirdiler uzay cağında füzeler geliştiriliyor.400km 500km menzilleri var oturduğun yerden sineği vur rusya bile s500ler için ortak üretim yapmaya hazır.once vatansa gerisi teferruat kişisel çıkarları düşünmeyelim o fabrika günde 10tane tank çıkarsa işimize yaramadiktan sonra illede üretelim demenin bir anlamı yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 10:58
03

Karabalina54 - Hukumet devlet ANKARAYI BIRAKTI..DIGER ILLERDE .TURKIYE ARTIK ISTANBULDAN YONETILIYOR..CARSAMBA GECESI ANKARA BOSALIYOR PAZARTESI GUNUNE KADAR .BAKANLARIN TUMU ISTANBULDA..EKONOMI.SURIYE IRAK.DOLAR.F35.S400.RUSYA.ABD.BUNLAR YOK HUKMUNDE..ISTANBUL ISTANBUL..NEDEN..NEDEN.NEDEN..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 10:58
02

send işçi - ne aym'si ya reis verdik dedi olay bitti. katarlılarda bi gram akıl varsa geldiği gibi performans testi yapar. çalışanı çalışmayanı ayıklar .d

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 10:58
01

Ali Kara - Ey MHP Ey BAHÇELİ Ey vekilim Sn.BÜLBÜL Ey il bşk. Av.A.Z.AKAR Bu haberi okuyunca vallahi utandım billahi utandım.türkiyenin silah fab.sakaryanın namusunu kimler sahiplenmiş görün.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 10:58Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?