Bankaları dize getiren adam!

AKYAZI ilçesi'nde çiftçilik yapan İsa Yeşiltaş, ilçede bulunan iki banka son 10 yıl içerisinde yaptığı işlemlerle ilgili olarak kendisinden alınan paraların geri ödenmesi için Akyazı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına yaptığı başvuruda haklı bulundu

Tüketici Sorunları hakem heyeti başkanlığı bankaların hazırladıkları sözleşmenin 12 puntodan küçük olduğuna dikkat çekerek bankaların İsa Yeşiltaş'a 10 yıl içerisinde , hesabından ve kredi kartından yapılan kesintileri geri alması yönünde karar verdi.

MEDYABAR.COM

Akyazı İlçesine bağlı Hasanbey köyünde çiftçilik işiyle uğraşan İsa Yeşiltaş, işinin gereği sürekli bankalarla çalışmak durumunda olduğundan yapılan kesintilerin kendisini zor durumda bıraktığını belirterek, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına başvurdu. Yaptığı başvurunun ardındanAkyazı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı 16 Ağustos 2013 tarihindeYeşiltaş'ı haklı buldu

Hakem heyeti gerekçesinde şunları yazdı:

'' Taraflar arasında düzenlenen sözleşmenin 12 puntodan küçük yazılarla veya matbu standart olarak hazırladığı veya sözleşmenin küteicinin içeriğine etki edemediği, tüketici aleyhine olan ve tüketici üyelik ve işletim ücreti adı altında külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığı banka tarafından ispat edilmediği, sözleşmenin her bir nüshasının tüketici tarafından okunup imzalanmadığı, sözleymedeki hesap işletim ücreti alınacağına dair hüküm açıklanan yasa ve yönetmelik hükümleri karsısında haksız şart olduğu, tüketicilerden tahsil edilen ve bankalar arasında farklılık arz eden üyelik veya işletim ücretlerinin fazla olup olmadığı hakkında ortada mevcut bilirkisi tespiti olmadığı, tüketicilerin bir kısmından üyelik veya hesap isletim ücreti alınmadığı tahsil edilen bu ücretlerin bir kısmının tüketiciye iade edildiği, mevcut uygulamanın rekabet kurallarına ve sosyal adalet ilkesine ayrı olduğu ortada iken bankanın geçersiz olan bu sözleşme hükmüne dayanarak tüketiciden ücret istemesinin mümkün olamayacağı değerlendirilmiştir.

Yeşiltaş, yapılan kesintilerin haksız olduğuna karar verildiğini, Ziraat Bankası, İş bankası ve Denizbank tarafından kesintilerin geri ödenmesi için 10 gün süre tanındığını belirtti.

İsa Yeşiltaş parasını geri aldığı süreci anlatırken şunları söyledi

"İşim gereği bankalarla ve kredi kartlarıyla ekonomimi takip ediyorum. Çeşitli bankalarda, farklı hesaplarımdan çeşitli başlıklar altında kesintiler yapıldı. Bende bu kesintilerin yasal olup olmadığını araştırdım. Tüketici Hakem heyetine başvurdum. Yapılan inceleme sonucu bana yasal olmadığı söylendi. 10 gün içinde bankalar tarafından bana geri ödeme yapılmazsa, icra yoluyla paramı geri alabileceğim söylendi" diye konuştu.

DHA

Haberin Videosu

24 Eylül 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.008.812 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?