Yüksek hızlı tren projesindeki hatalar Sapanca'ya zarar verecek

Şehir Plancıları Odası, ilimizden geçecek olan Yüksek Hızlı Trenin Sapanca Güzergahında yapılan yanlışlıkları delilleriyle gözler önüne sererken, proenin düzeltilmesini istedi

Haber albümü için resme tıklayın

Şehir Plancıları Odası Sakarya İl Temsilcisi Oya Arapoğlu, daha önce yaptığı açıklamalarda Yüksek Hızlı Trenin Sapanca güzergahı için hazırlanan projedeki hataları anlatmıştı.

Projede herhangi bir değişiklik yaşanmazken, Arapoğlu, söz konusu projenin Sapanca'ya vereceği zararları delilleri ve örnekler ile açıkladı.

Arapoğlu'nun açıklaması tam olarak şu şekilde:

"Geçtiğimiz hafta yaşadığımız aşırı yağmur nedeniyle meydana gelen su taşmaları bizlere kamu yatırımlarının doğru ve yerinde yapılması gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur.Henüz proje aşamasında olan Hızlı Tren Güzergahı Sapanca geçişinin bir kez daha incelenmesi gerekmektedir.

Sapanca Gölü'nü önemli içme suyu kaynağı olması yanında Gölü besleyen bir çok yer üstü ve yer altı su kaynakları bulunmaktadır.Ayrıca yer altı su seviyesi 1.5-2m olup zemine çok yakındır.Bu nedenle yapılan her binada su basman yüksekliği bırakılır.

Sapanca'da Hızlı Tren yolu zemin kotundan gideceğinden Keçi Deresi ve Sarp Deresi gibi doğal elemanlarla kesiştiği gibi TEM otoyolu dahil bir çok önemli yolu kesmektedir.

Hızlı tren yolunun her iki tarafı koruyucu elemanlarla kapatılacağından jandarma alt geçidin oradan başlayıp Kuruçeşme mevkiine kadar 3km. boyunca sınırlayıcı,bölgeyi ayırıcı bir hat oluşacaktır.

Kestiği önemli yolların devamlılığını sağlayabilmek için 5 ayrı noktada 400m. uzunluğunda ve 10m. yüksekliğinde üst geçitler yapılacaktır.Bu durum Sapanca'da görsel ve estetik kirliliğe neden olacaktır.

Hızlı Tren güzergahının Sapanca'ya vereceği zararların yanında hattın yanlış yer seçimi ve yanlış güzergah belirlenmesiyle ileride olası bir deprem veya sel afetinde "Hızlı Tren Yolu"nun kendisiden de zarar göreceği açıktır.

Şöyle ki; Zemin kotundan gideceği belirtilen Hızlı Tren Projesinin kot bilgilerinin olduğu projeye Sapanca Belediyesi dahil henüz hiç bir kurumda ulaşılamadı.Hızlı Tren Yolu Keçi Deresi 2x3m. beton künk borularla kapatarak üzerinden geçtikten sonra,TEM otoyolunun altından zemin kotunun altına inerek geçmekte ve buradan Sarp Dere yatağından tünele girmektedir.

Oysaki yaşadığımız yoğun yağmur yağışlarında meydana gelen dere taşmalarının çoğu bu şekilde dere üzerine yapılan menfez,köprü,üst geçit gibi sanat elemanlarının yeterli yükseklikte yapılmamasından, dere yataklarının yer değiştirmesinden yada kapatılmasından kaynaklanmaktadır.

Teknik olarak incelediğimizde Keçi Deresi üzerinden geçerken en az 1m. yükseklikten gitmesi gereken Hızlı Tren Yolu 300m. ilerdeki TEM otoyolunun altından nasıl geçecektir?

Hızlı tren yolunun TEM otoyolunun altından geçmesi için 10m. yükseklik gereklidir.

Bu durumda birinci seçenek olarak Keçi Deresinden 1m. yükselerek giden güzergah aynı kot yüksekliğinden gidecekse TEM otoyolunun yükselmesi gerekecektir.İkinci seçenek olarak Hızlı Tren Yolu TEM otoyolunun altından giderken zemin eksi kotuna inecektir.

Bu bölgede yeraltı su seviyesi 1.5-2m. civarındadır.En az 4-5m. eksi kota inmesi gereken Hızlı tren Güzergahı bu alandan nasıl geçecektir.

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da yaşanan metro ve demiryolu hatlarının sular altında kalması olayı olası bir yoğun yağışta Hızlı Tren Yolunun da akıbeti olacaktır.Bunun en iyi göstergesi de eylül 2015 tarihinde yaşadığımız yoğun yağmur sonucu Hızlı Tren Güzergahının geçtiği bölgelerin aldığı durumdur.

Bu alanlar hem Keçi Deresinin hem de DSİ tarafından İslah edilen Sarp deresinin taşması ve dağların betonlaşması sonucu yüzey sularının bu alanda toplanması bu bölgeyi adeta Su Toplama Alanı haline gelmiştir.

Yağışın ertesi günü çekilen fotoğraflar bunun en büyük delilidir.

Hızlı Tren Yolunun zemin kotunun altına inmesi durumunda Sapanca'nın önemli bir kesiminin kullandığı kanalizasyon hattı Demir yolunun 2-3m. üstünde kalmaktadır.

Kanalizasyon hatlarının Hızlı tren yolu altına alınması durumunda göl seviyesi kurtarmayacak ve başka sorunlar oluşacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel EROĞLU'nun yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle yaptığı basın toplantısında

"Köprü ve Menfez Yapılmadan Önce DSİ'den Uygunluk Görüşü Alınmalı;İlgili mahalli idarelerin, köprü ve menfez gibi sanat yapıları yapmadan önce DSİ'den uygunluk görüşü alması gerektiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu ?Yerleşim yerlerinde yapılaşma ile dere kesitleri daraltılmamalı, dere yataklarının üzerlerine bina yapılmamalı, dere yatağına tekniğine aykırı ve izinsiz menfez veya köprü yapılmamalı, dere yatağının üstünün kapatılarak otopark, konut vb. yapılar yapılmamalı yani bu gibi işlemlerle derenin kapasitesi azaltılmamalıdır"

açıklamasında bulunmuştur.Açıklığa kavuşturmak istediğimiz durum tam da bu noktadadır.

Amacı sadece İstanbul-Ankara arasındaki seyahati en kısa sürede sürede aşmak olan Hızlı tren yolunun Sapanca'nın sahip olduğu yer altı ve yer üstü doğal özellikler, sel,deprem vb. Afet durumları göz önünde bulundurularak ilgili kurumlarla eşgüdüm ve istişare yapılarak, katılımcı bir politika ile güzergah tespitinin yeniden ele alınması gereklidir.

Kamu yatırımlarında tanık olduğumuz 3.otoyol güzergahında ve Karasu demiryolu güzergahında yaşadığımız gibi kamulaştırma işleminden sonra uygulama aşamasında geriye dönüşler yaşanmaması için,ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar oluşmaması ve kamu yararı ilkesinin doğru ve yerinde kullanılması nedeniyle Hızlı tren güzergahının bilimsel ve teknik veriler altında yeniden değerlendirilmesi gereklidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

07 Ağu 2017 - 12:36 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.541.024 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

04

Yorumcu - Sapancaya yapilam zarar simdimi akliniza geldi dağları ormanlari araplara satarak en büyük zarar verildi zaten cikarlari icin araplara yerlerini satanlar umarim ilerde bu yaptiklarinda dolayi pisman olmazlar kendi yasadigim yerde ev bark alamaz hale geldik buna sebep olanlari ALLAH a havale ediyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 12:36
03

Adem çeliktaş - Sayın Arapoğlu;Gerçekten ayrıntılı şekilde inceleyerek kafa yordunuz takdir etmek gerekir.

Proje mevcut hali ile uygulanırsa meydana çıkacak olumsuzlukları yazıyorsunuz, duyarlı vatandaş olarak size teşekkür ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 12:36
02

send işçi - sapancaya yapılacak en büyük hizmet kocaeline bağlamaktır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 12:36
01

Gözlemci - Hızlı Tren güzergahı Sapanca geçişi 2013'de belirlenmişti imar planlarına işlenmişti ve her işlemi tamamlanmıştı.Sonra 2 km'lik bölümü 500-600 metre doğuya kaydırılıp değişiverdi .Büyükşehir,Sapanca Belediyeleri değişikliği onayladı.İtirazlar dikkate alınmadı.Bu değişikliğe neden gerek duyuldu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 12:36Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?