Keleş, Toçoğlu'na depremle yüklendi

CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Ecevit Keleş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun televizyonda yaptığı açıklamalarla ilgili eleştirilerde bulundu.

Keleş; "Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun geçtiğimiz gün Habertürk televizyonunda yaptığı açıklamaları dehşetle ve endişeyle izledim.

Sayın Başkan Sakarya'mızın " yüzde 100 depreme hazır olduğunu, hatta 20 tane orta hasarlı bina dahi bulamazsınız" şeklinde açıklamalarda bulundu. Ancak siyaseten koltuk sahibi olabilmek ya da koltuğu korumak adına insan hayatını hiçe sayan bu açıklamalar sayın başkana, partisine, partisine oy vermiş on binlerce Sakarya'nın insanına karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım Zeki Toçoğlu yüzde 100 depreme hazırız demek yönetici değilsiniz demektir.

Sayın başkan maalesef yaşına ve işgal ettiği makama asla yakışmayacak şekilde kendisine oy vermiş on binlerce insanı gözlerine bakarak kandırmaya çalışmaktadır. Ve bu kandırmaca kendisinin yakasında hayatı boyunca asılı kalacaktır.

Resmi verilere göre Sakarya'mızda bugün itibariyle toplam "YİRMİ ÜÇ BİN" orta hasarlı bina vardır. 1999 Depreminden sonra orta hasarlı olarak tespiti yapılmış bu binaların kimilerinin yıkılması, kimilerinin de ciddi boyutta onarımlardan geçmesi gerekiyor. Ancak yıllardır süren Ak Parti iktidarı boyunca bu konuda ne yerel ne merkezi yönetim tek bir adım bile atmadı. Törenlerle yıktıkları Sigorta binası ile Kaynarca'daki polis evinden başka konu hakkında ne adm attılar da, Sakarya halkımıza ne anlatacaklardır.

Yapılan son kanuni değişiklik ile şu anda Sakarya'mızdaki orta hasarlı binalarla ilgili sorumluluk hiçbir kamu kuruluşunda değildir. Vatandaşların Sakarya Üniversitesinden gidip hasar raporu almaları gerekiyor. Eğer rapor alırlarsa ve bina yıkılırsa sorumlusu üniversite, hiç rapor alınmazsa sorumlusu ev sahibi vatandaş oluyor.

Ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ne Büyükşehir Belediyesi, ne ilçe belediyeleri ne de valiliğin son kanuni düzenlemeler ile bu vahim tablo karşısında hiçbir girişimi ve hukuken sorumluluğu yoktur. Kanunları kendi çıkarları için eğip bükme konusunda bir dünya markası olan Ak Parti iktidarı, insanların doğrudan canlarıyla alakalı bir durumda bile sorumluluktan kaçmak adına böylesi alçak oyunlara başvuruyor. Bu kepazeliğin temizlenmesi adına kentimizdeki tüm siyasilere ve bürokratlara görev düşmektedir. İnsanların canlarıyla oynama hakkını kimse koltuk sevdası için kendisine hak görmemelidir.
30 Mart 2014'de Sakarya halkı kendisini kandıranlara cevap verecektir. Halkımız bize bu görevi verirse 2007 Deprem yönetmeliğine göre Sakarya'mızda bulunan tüm binaların kontrollerini Büyükşehir bünyesindeücretsiz yapacağımızı ve hasarlı çıkacak bina sahiplerini mağdur etmeyecek şekilde onların mal ve can güvenliğini sağlayarak, yeni ve sağlam konutlar tahsis ederek koruyacağımızın söz veriyoruz" dedi.

13 Aralık 2013 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.109.908 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?