Kaynarca ve Karasu'dan ihraç ediliyordu yasak geldi

Doğal çiçek soğanlarının 2014 yılında ihracat kontenjanları ile ihracatı yasak olan türleri belirlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Doğal Çiçek Soğanlarının 2014 yılı İhracat Listesi Hakkında Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, yabani soğan türlerinin hepsi, çiğdem türleri, fritillaria türleri, zambak türleri, muscari türleri, lale türleri, nilüfer türleri, salep türleri, yılan yastığı türleri, kum zambağı, şark sümbülü, censiyan, sıklamen türleri, kardelen türleri, şakayık türleri ile diğer yumrulu ve soğanlı türleri "doğadan toplanarak" ihraç edilemeyecek.

İhracatı sınırlandırılan çiçek soğanları

Tebliğde, yoğurt çiçeği, yılan yastığı, bazı sıklamen türleri, yılan bıçağı, sarı kar çiçeği, Toros kardeleni ve Karadeniz kardeleni, göl soğanı, ada soğanı, deve tabanı, ters lale, karaçiğdem ile Türk zambağının ihracatı da sınırlandırıldı.

Tebliğe göre, miszambağı, süsen, kalla, Adıyaman lalesi ve sümbülteper'in ihracatı üretimden serbest olan çiçek soğanları olarak belirlendi.

3 ilde Cyclamen türleri toplanamayacak

Isparta-Muğla-Mersin il sınırları içerisinden Cyclamen türleri toplanmayacak.

Karasu ve Kaynarca ilçelerinde doğadan Leucojum aestivum soğan sökümü yapılamayacak. İlgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması durumunda doğadan ve üretim alanlarından Leucojum aestivum yaprağı hasadı yapılabilecek.

Antalya'nın Manavgat ilçesi Taşağıl beldesi ve İbradı ilçesi sınırları içerisinde Galanthus elwesii sökümü de yasak olacak.

Tebliğ, 1 Ocak 2014'te yürürlüğe girecek.

21 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?