Toçoğlu, 3 yılını böyle değerlendirdi! İşte sözleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adapazarı Gazetesi'ne 3 yılını değerlendiren Toçoğlu" Dolu dolu üç yıl geçirdik. Zannediyorum ki, bundan sonra daha dolu ve hareketli günler geçireceğiz'dedi

Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği ilk günden bu güne kadar verilmeyecek hiç bir hesabı olmadığını vurgulayarak konuşmasına başlayan Başkan Zeki Toçoğlu, soruları dobra dobra cevapladı.

" Başkan seçildikten sonra 3 yıl nasıl geçti? " sorusuna kısa ve net cevap veren Başkan Toçoğlu,şunları söyledi..
" Dolu dolu üç yıl geçirdik. Zannediyorum ki, bundan sonra daha dolu ve hareketli günler geçireceğiz. Çünkü başına geldiğimiz Büyükşehir Belediyesi'nin bütün artı ve eksilerini şu an çok iyi biliyoruz. Onun için dolu dolu geçen 3 yılın ardından bundan sonra da daha da yoğun tempo ile işimize sarılacağız. Bu işler dışarıdan nasıl görünüyor bilmiyorum ama oldukça meşakkatli ve zordur. Arkadaşlarıma hep bunu söylüyorum, yaptığımız iş riskli bir iş ama büyük anlamlar taşıyor. Bu nedenle çok dikkatli olmamız gerekiyor. Göreve geldik, önce birçok şeyi kontrol almaya çalıştık. Nedir, kimdir, artılarımız, eksilerimiz ne? Neler yapmalıyız, imkanlarımız ne kadar? Sorumluluğumuzu bilerek her şeyi belli bir disipline oturtana kadar ciddi mücadeleler verdik "dedi.

EN BÜYÜK DERDİK BÜROKRASİ
Belediyelerin Amiral Gemisi olarak da bilinen Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin başında geçen 3 yıl içinde en büyük sıkıntısının ne olduğu sorusuna hiç düşünmeden 'Bürokrasi" diyen Toçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü..

" Büyükşehir gibi önemli ve bir kentin geleceğini inşa ettiğiniz bir kurumun başına geliyorsunuz. Heyecanlısınız. Ekibinizde heyecanlı ve herkes bir iş yapmanın amacını taşıyor. Ama nereye elinizi atsanız bürokrasi önünüze çıkıyor. Aşmak istiyorsunuz ama zaman harcıyorsunuz. Harcadığınız o zamanı, o emeği başka bir işte harcasanız. Halkın sorun ve sıkıntılarına harcasanız üzülmezsiniz. Bürokrasi 3 yıllık dönem içinde en sıkıldığımız konudur. Bir de benim tarzıma pek uygun değil. Ben hızlı düşünen ve hızlı hareket eden bir insanım. Oturur arkadaşlarımla her konuyu tartışır sonra bir karar verir ve bu kararın gereklerini yerine getirmek için bazı adımlar atarım. Ama işte adım atmaya başladığım anda eğer karşıma engel çıkartıyorlarsa işte o zaman olmuyor. Çünkü halkın isteklerini, beklentilerini karşılamak için atılan hukuki ve meşru adımları sekteye uğratmak kimsenin haddine değil. Sırf işi yavaşlatmak adına, ortaya atılan bürokratik engellere tahammül edemem. Mücadele ederim." dedi.

HİÇ UMUTSUZLUGA KAPILMADIM
" Büyükşehir Belediyesinin başına geldiniz. Geldiğiniz kurum sonuçta büyük ve büyük olduğu kadar borcu, gideri, personeli, halkın hizmet beklentisi olan bir kurumdu. Serdivan Belediye Başkanlığı'ndan Büyükşehir Belediye Başkanlığına geldiğiniz dönem içinde hiç ' Umutsuzluğa' kapıldınız mı?"
sorusu üzerine önce tebessüm eden Toçoğlu,
" Bu kentte 13 yıldır başkanım. Hiç bir zaman umutsuzluğa kapılmadım. Kapılmamda... Sonuçta bir göreve talip oldunuz ve halk size güvenip oyunu verdi. Bu noktadan sonra sizin umutsuzluğa kapılıp yılmak gibi bir lüksünüz olmaz. Olamaz. Bizimde olmadı. 3 yıllık dönem içinde hiç umutsuzluğa kapılmadım. Zorlandığım olmuştur, acaba bu işin üstesinden nasıl geleceğiz dediğim olmuştur ama öyle umutsuzluğa kapılıp kara kara düşündüğüm vaki değildir. Umutsuzluk bizim kitabımızda yazmaz. Umutsuzluk bizim inancımızda yoktur. İnanıyorsak her zaman bir umudun olduğuna inandığımız içindir. Allah bizi umutsuzluktan uzak eylesin. "diye konuştu.

SAKARYA PARTİLER ÜSTÜDÜR
" Umutsuzluğa kapılmadınız. Peki, sizi en çok ne sevindirdi"
sorusuna ise Toçoğlu yine içtenlikle cevap verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendisini sevindiren olayların başında halka hizmet ve yapılan bir eserin kurdelesinin kesilmesi olduğunun altını çizen Toçoğlu, şöyle söyledi..

" Biz bu saatten sonra halkın sıkıntısını, sorunlarını çözdüğümüz zaman seviniriz. Bu gerçekten özel bir duygudur. Mesela seçimin ardından Çamyolu mahallesini ziyaret etmiştim. Orada ciddi sorunlar vardı. Özellikle imar olmaması nedeniyle kanalizasyon sorunlarından tutunda çevre sağlığını tehdit eden birçok ciddi sorun yaşanmaktaydı. Ancak ben o gün Çamyolu Mahallesindeki arkadaşlara dedim ki sizin bu şekilde hayatınızı sürdürmenize bizim gönlümüz razı olmaz. Söz verdim. Sorunu kökten çözeceğim dedim. İşte bugün Allah'a hamdolsun. Çamyolu Mahallesinin imar sorununu kökten çözüyoruz. Oradaki çocukların daha temiz şartlarda, bir ortamda yetişmesi için üzerimize düşeni yapıyoruz. Şimdi soruyorum size bundan daha büyük bir sevinç olabilir mi? Bu şehirde hep birlikte, bütün siyasi partilerle el ele halkımıza hizmet ettiğimiz zaman seviniriz. Sivil toplum örgütleri eksiğimiz olduğu zaman eleştirip, yapılan güzel işte bizimle kol kola girdiği zaman seviniriz. Cumalı bizim sevinçlerimiz bunlar olur" cevabını verdi.

POPÜLİZME HİÇ GEREK YOK..
Hayli keyifli geçen sohbette 3 yılın değerlendirmesi yapan Toçoğlu, "Eskiden belediye başkanları yer altı yerine yer üstüne yatırım yapmayı tercih ederdi. Çünkü yer üstüne yapılan her yatırım gözle görülür. Ama siz yer altından hizmete başladınız. Neden?"
sorusuna ise Toçoğlu,
"Biz göreve gelince bu kentin acil ihtiyaçlarını tespit ettik. Şehrin acil işlerine göre hareket ettik. Önceliğimiz hep halkın önceliği oldu. Böyle oldu bundan sonra da böyle olacaktır. Biz masanın başında oturup, fantezi işlerle uğraşmıyoruz. Böyle ilgi çekici, makyaj işlere pek önem vermem. Beni tanıyanlar bu yanımı da iyi bilirler. Hayatta hiç hoşlanmadığım şey desinler diye iş yapmaktır. Eksiği bileceksin, ihtiyacı göz önünde bulunduracaksın ondan sonra da imkanların ölçüsünde bu sorunu halledeceksin. Önemli olan budur. Bizim belediyecilik anlayışımız da budur. Desinler diye iş yapmak bize göre değildir. Her zaman arkadaşlara da bunu söylüyorum; biz doğru işler yapalım gerisi önemli değil. Biz iyi niyetli olalım, doğru zamanda doğru işler yapalım, hakka hukuka riayet edelim Allah bize yardım eder diyorum. Çok şükür buna uygun, bu ilkelere bağlı arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Ekibimizde bu bakış açısına sahip olmayan kimse yok. Dönem dönem bazı arkadaşlar beni eleştiriyorlar, neden halkla ilişkiler anlamında daha hareketli değilsin diye, ben de diyorum ki, biz popülizm yapmayacağız, hizmet yapacağız. Bizim işimiz hizmet üretmek, tribünlere oynamak değil. Bizim farkımız da bu. Bu işimizi doğru yapacağız, son kararı halkımız verir. "dedi.

TEMİZ SU TEMİZ KENT
Adapazarı ve çevresinde bir zaman suların sık, sık kesildiğini ancak son aylarda suların kesilmediğini anımsatılması üzerinegülerek cevap veren Başkan Toçoğlu,

"Sakarya'da su kesintilerinden en çok sen mağdur olduğunu bu kentte bilmeyen yok" esprisi yaptı. Yeni Yerleşim Bölgesi'nde yaşayan halkın su sorunu olduğunu anımsatan Toçoğlu," Bakın biz bu bölgeye yatırım yaptık. Yeni proje ile çelik borularla bu bölgenin su sorunun çözmek için yolları sıvadık. İhalesini yaptık ve şu an proje ilerliyor. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Yenikent'ten sonra yeni arıtma tesisleri için düğmeye bastı. Mevcut kullanılan arıtma tesisi artık devrini tamamlamak üzere ve yeni arıtma tesisleri ile halka temiz ve içilebilir su vermeye devam edeceğiz "dedi.

7/24 BELEDİYECİLİK
Sapanca gölünden gelen suyu arıtan mevcut arıtma tesisinde oluşacak bir arızanın kentte verilen suda sıkıntı doğuracağını belirten Toçoğlu,

"Arıtma arıza yaparsa halkımıza ne diyeceğiz? Arıtma arıza yaptı su yok mu diyeceğiz? Biz Büyükşehir Belediyesi'yiz. Biz 7/24 hizmet veren bir kurumuz. Böyle olmalıyız. Onun için yeni arıtmaları yapıyoruz. Su sıkıntısı olmayacak bütün tedbirleri alıyoruz. Bakın bu kente su getiren 700'lük 1. isale ve 1200'lük 2. isale hatları var. Bunlar devrini tamamlamış. Depremden sonra ise 2 bin yılında 3. isale hattı yapılmış. Şartnamesinde çelik boru olması gereken 3. isale hattında ne olduysa çelik yerine CPİ boru kullanılmış. 2010 Haziran ayında 3. isale hattını devreye sokmak istedik. Olmadı. Yapılan ek çalışmalarla bu sistem 2011 yılında devreye girdi"dedi

BU HALKI SUSUZ BIRAKMAYIZ
Sakarya'nın deprem bölgesi olduğunu anımsatan Toçoğlu,
"3. isale hattı çelik boru değil. Bu kentin çelik borudan bir hattı olması lazım. Bu kente kesintisiz su vermek lazım. Onun için 4. isale hattını yapıyoruz. Bu hat tamamlanınca 3. hattı yedeğe alacağız. Bir kentin su planlarını hesaplarken 50 yıllık hesaplar yaparsınız. Bizde öyle yapıyoruz. Bu kentti susuz bırakmamak için her türlü tedbiri alıyoruz. Yer altına yapılan yatırım belediyeler için ölü gibi gözükse de biz bu kentin geleceği için alt yapı yatırımlarına önem verdik. bundan sonra da vereceğiz "

BARAJ TAM GAZ
Baraj konusunda da her zaman dert yandığı bürokrasi engeli ile karşılaştıklarını belirten Toçoğlu, barajla ilgili olarak DSİ' ye resmi yazı yazdıklarını anımsattı.

Yakın zamanda baraj ile ilgili olarak ihaleye çıkacaklarını belirten Toçoğlu," Bu konuya ağırlık veriyoruz. Ballıkaya projesi bugün başlasa en az 5-6 yıllık bir proje gibi gözüküyor. Eğer Sapanca gölünde bir sıkıntı olursa bu kent susuz kalır. biz alternatif üretmek zorundayız. Onun için baraj işine ağırlık verdik. SASKİ bu konuda çok iyi yol kat etti ve öncelik verdiğimiz bu proje yakında start alır" dedi.

HES GECİKEBİLİR
"HES ne aşamada" sorusu üzerine Toçoğlu,

"HES projesinde gecikme olabilir. Çünkü HES'te iki sorun yaşadık. Son yağan yağmurlarla beraber HES'te 1. bent yıkıldı ve 1. benti tekrar yaptık.. HES'te 2. sorun ise kuru toprakta kısmi bir kayma oldu. Parası tıkır tıkır ödenen HES inşaatı sürüyor ama bu iki aksilik nedeniyle HES 2 veya 3 ay gibi gecikebilir. Bunun dışında bir sorun yok" dedi.

TRAFİK OTURMAYA BAŞLADI
Adapazarı trafiği ile ilgili soru sorulduğu anda tepkisini direk koyan Başkan Toçoğlu, bu konuda medyadan bir özür beklediğini dile getirdi.
Gecen Ramazan ayında başlayan Adapazarı trafik düzeni ile ilgili olarak bazı medya kuruluşlarının olayı farklı boyutlara getirdiğini belirten Toçoğlu,

"Gelinen şu nokta da trafikte sorun yok" dedi. Cumalı'nın " İyi ama Orhan Cami çevresinde sıkıntı var" sorusu üzerine;" Orhan Cami ile Adapazarı Belediyesi arasında kalan kısmı 2-3 üç gün içinde ulaşıma açıyoruz. Buradaki sıkıntı böylece bitecektir. Bulvardan giden bir araç Yeni Cami'den dönüş alıyordu. Şimdi ise Bulvardan dönüş yapma imkanı var. Yeni Camiyi' de rahatlattık. Kudüs caddesinden direk gidiş verdik. 1. geçide sinyalizasyon koyduk. Artık trafik oturmaya başladı" dedi.

TRAFİK KONUSUNDA ÖZÜR BEKLİYORUZ
Trafik konusunda bazı medya organlarının kendisine haksızlık yaptığını belirten Toçoğlu,

"Trafik ile ilgili sıkıntıyı çok abartanlar oldu. Trafik üzerinden bize vurmak isteyenler oldu. Hatta arkamızdan bizi hançerleyenler de oldu. Trafik sıkışıklığını siyasi olarak da kullanmak isteyenler oldu. Trafik değişikliğinin olduğu yerlerde nöbet tutan gazeteciler dahi bulundu. Böyle bir şey olabilir mi? Bir değişikliğe gidiyorsunuz, son tahlilde yaptığımız değişiklikte mantık ve trafik tekniği açısından yanlış bir şey var mı yok. Ancak insanların bir alışkanlığı söz konusu...
Bunu değiştirmek tabii ki bu kadar kolay olmuyor. Önemli olan sonuçtur. Attığımız adımın doğru olup olmadığıdır. Biz canımız trafiği bu şekilde akıtmak istediği için trafik değişikliğine gitmedik. Bu konuda uzman olan kişilerden destek aldık, görüş aldık attığımız adımların yanlış olduğunu söyleyen kimse yok. Eskiden daha karmaşık bir durum vardı. Biz bu karmaşıklığı ortadan kaldırmak için doğru adımlar attık. Ancak geçiş döneminde bazı sıkıntılar yaşandı. Ama bugün bu sıkıntıların büyük oranda azaldığını görüyoruz. Çünkü doğru adımlar attık. Trafik sistemi değiştiği zaman bir sıkıntı oldu. Bu halkın alışkanlıklarından kaynaklandı. Şimdi gelinen nokta da sıkıntı kalmadı. Medyadan bu konuda bir özür bekliyorum" diye konuştu.

MİNİBÜS VE DOLMUŞLARI BİRLEŞTİRECEĞİZ
"Minibüs ile Dolmuş Taksilerle ilgili ne olacak? Birleşecek misiniz? Halkta şoför esnafı da bunu merak ediyor" sorusuna Toçoğlu net yanıt verdi.

Büyükşehir olarak sürekli araç filolarını yenilediklerini belirten Toçoğlu,
"4 yeni araç aldık. Daha başka yeni araçlarda alacağız. Bizim Minibüs ve dolmuşlara teklifimiz birlik olsun. Beraberlik olsun. Modern bir çatı altında buluşalım. Kart 54'de sistemi altında birleşelim. Türkiye'nin hiç bir yerinde artık bizdeki modeller kalmadı. Herkes kart 54 ile çalışsın ve kar paylaşılsın. Ama bazı hatlardaki esnaf 'Biz daha çok kazanıyoruz. Bizim hattımız daha canlı' gibi yaklaşımlarla bizim çağrımıza sıcak bakmıyor. Görüşüyoruz. konuşuyoruz. Ama ne olursa olsun Kart 54 çatısı altında buluşmanın mücadelesini yapıyoruz. Önemli olan esnafımızı da mağdur etmeden, bu işten rızkını kazanan insanları da göz önünde bulundurarak şehrin menfaatine uygun işler yapmaktır." diye konuştu.

EKİBİME GÜVENİYORUM
"Ekibinizden memnun musunuz" sorusuna Toçoğlu,

"Uyumlu ve yetenekli bir ekibim var. Mesai arkadaşlarıma güveniyorum. 3 yıldır bu yana bana bir laf getirmediler ve mükemmeli yakalamak için çalışıyorlar. Ekibimden şikayetim yok. Herkes işini yapacak. Herkes işini yaptığı sürece, en iyisini yapma gayreti içinde olduğu sürece sıkıntı olmaz. Olmadı da ve ekibim iyi bir ekiptir. Zaten genç arkadaşlardan kurulu bir ekibiz. Genç ama yetenekli, genç ama vizyon sahibi, kendilerini iyi yetiştirmiş ve idealleri olan bir ekip. Bizim ekibin bir diğer özelliği de herkes yaptığı iş salt belediyecilik kaygısıyla yapmıyor. Arkadaşlarımız bu işi yaparlarken ortaya gönüllerini, ideallerini koyuyorlar. Bazen arkadaşları arıyorum gece saat 22 bakıyorum belediyedeler. Cumartesi, Pazar arıyorum belediyedeler. Çünkü bu arkadaşların bir hedefi var, idealleri var. Bir şeyler yapmak istiyorlar. Ciddi bir heyecanları var. Ben de onlarda bu heyecanı gördükçe mutlu oluyorum. Herkes birbirine kendi yanlışını söyler. Hatta en şiddetli şekilde söyler. Eleştiri bizim inancımızın bir parçasıdır. Bizim toplantılarımızda herkes fikrini açık bir şekilde söyler. Bu konularda son derece demokrat ve adil bir anlayışa sahibiz. Yer yer şehrin sorunlarını, kendi konularımızı konuşur ardından da kendimiz masaya yatırırız. Kendi eksiklerimizi konuşuruz. Beyin fırtınası yaptığımız toplantılarda oluyor. Örneğin o hafta dünyanın gündeminde ne varsa, ülkemizde ne tartışılıyorsa bunları da konuşuruz. Yani gündemden kopuk değiliz. Evrensel normlarda, insanlığın selametine olacak dünyanın neresinde bir gelişme olmuşsa biz onun üzerine konuşuruz. Mesela Apple'ın mucidi Steve Jobs öldüğünde biz bu kişinin ne yaptığını, dünya için önemini konuşuruz. Çünkü küreselleşmeyle beraber dünya küçük bir köye döndü, dünyanın neresinde bir gelişme yaşanıyorsa bu bizi de ilgilendiriyor. Kendinizi bundan bağımsız ele alamazsınız. "dedi.

HUKUKA VE AHLAKA UYUN
"Toçoğlu' nun Kırmızı çizgileri nelerdir" sorusuna ise Toçoğlu hiç düşünmeden;

"Biz halkın parası ile bu makamlarda oturuyoruz. Ekmeğimizi kazanıyoruz. Bunu herkes iyi bilmelidir. Benim kırmızı çizgilerimin başladığı yer Büyükşehir Belediyesi'nde çalışanların hukuka uygunluk kadar ahlaki değerlere de uygun hareket etmeleridir. Sadece hukuka uygunluk olmaz. Biz ahlaki uygunluğa da uyacağız. İkisi bir arada olacak. İşte benim Kırmızı çizgilerimin başı budur. Bu konuda esneklik sahibi değiliz. Bakın göreve geldim, yavaş yavaş ekibi oluşturduk ve beraber çalışacağımız arkadaşlara aynen şunları söyledim, biz bugün bu makamlardayız. Dün başkaları oturuyordu, bugün biz oturuyoruz muhtemelen yarın bir başkası gelecek. Bunun için önemli olan çok çalışmaktır, iyi işler yapmaktır, halkın hayatını daha müreffeh bir şekilde sürdürmesine katkı sağlayacak, Sakarya'nın daha çağdaş bir kent olmasına imkan tanıyacak işler yapmaktır. Ancak ayrıca bir diğer önemli husus ise ahlaka uygun işler yapmaktır. Yarın bu makamlardan kalktığınızda bu adamlar ahlaksız işler yaptılar dedirttirmemektir. Çünkü yaptığımız her işin, attığımız her adımın hesabını vereceğiz. Hem halka hesap vereceğiz hem de hakka" diye konuştu.

KONU BÜYÜKŞEHİRSE CEVABINI VERİRİM
"Muhalefette sıkı yükleniyorsunuz. Neden böyle? Neden sert çıkışlarınız oluyor?" sorusuna Toçoğlu,

"Benim sert çıkışlarım oluyor. Olabilir. Ama bu durup dururken mi oluyor. Bazı siyasiler Büyükşehir Belediyesi üzerinden siyaset yapıyor. böyle olunca Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kurumumu eleştirenlere cevap veriyorum. Bizi ilgilendirmeyen siyasi eleştirilere ben cevap vermiyorum. Onlara il başkanı veya milletvekilleri cevap versin. Ama konu Büyükşehir ise kim bizim hakkımızda yorum yapıyorsa, biz de doğruları kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ayrıca bizim üslubumuz de sıkıntı da yok. Son zamanlarda CHP ve MHP'nin genel başkanımıza yaptığı eleştirilerdeki üsluba bakın. Dikkat edin. Genel Başkanımızın verdiği karşılıklara bir bakın" dedi.

BU KENTTE CHP'NİN BÜLTENİ GİBİ OLANLAR VAR
"Basın ile zaman, zaman sorun yaşıyorsunuz. Bu sizden mi, yoksa basından mı kaynaklanıyor" sorusuna ise Toçoğlu,

"Basın ile hiç bir sorunum yok" sözleri ile başladı. Şehirde bazı gazetelerin CHP bülteni gibi çıktığını anımsatan Toçoğlu, yapılan proje ve işlerin eleştirilmesine kesinlikle karşı olmadıklarını vurguladı. Ancak bazı basın kuruluşlarının eleştiriden çok bir proje veya bir işi 'Değersizleştirme' çabası içinde olduklarının altını çizen Toçoğlu," Canla başla bir iş veya bir proje yapıyorsunuz. Bunu yaparken de halkın ihtiyacına göre yapıyorsunuz. Eleştiri elbette olacak. Bunda da bir sıkıntı yok. Bakın bazen bizi eleştiren gazeteci arkadaşlar oluyor. Örneğin geçen gün bir yazı okudum bir köşe yazarı bizi hatta doğrudan beni bir konuyla ilgili eleştirmiş. Ancak ben o gazeteci arkadaşı aradım ve eleştirinde haklısın dedim. Yine birçok konuda bizi eleştiren bazı arkadaşlara yüz yüze geldiğimizde haklı olduklarını söylediğim olmuştur. Ayrıca gazetede bir haber çıkar ve ben o haberi okuyunca arkadaşları ararım, bu haberi gördünüz mü, gazete doğru yazmış hemen bu sorunu çözün derim. Eleştiri olmazsa biz kendimizi nasıl kontrol edeceğiz. Herkes bize a ne güzel iş yapmışsınız derse biz eksiğimizi nasıl göreceğiz. Eleştiri olacak, muhalefet olacak bunlar doğal şeyler. Hele bu makamlarda oturuyorsanız eleştirilere karşı biraz daha hoşgörülü olmayı bileceksiniz. Ama bazıları yapılan işi değersizleştirmek, basite indirgemek için çabalıyor. Halka yapılan işi değersizmiş gibi göstermek istiyor. İşte o zaman bu kişilerin tarafsızlığından şüphe duyuyorum. Oysa tarafsızca haberi yapıp, gerçekler noktasında eleştiri yapmalara sözümüz yok. Basın elbette işini yapacak. Bizi eleştirecek. Bizde bu eleştirilerden faydalanacağız. Ancak CHP için siyaset yapan, gazetesini, CHP'nin politikalarına uygun bir anlayışla yöneten, parti bülteni gibi gazete çıkarıp sonra da biz şehir için eleştiriyoruz demekle bu iş olmaz. Yaptığımız her işi değersizleştirmeye çalışmakla gazetecilik arasında bir fark var" diye konuştu.

FİTNECİLERE DİKKAT
"AK Parti teşkilatları, Milletvekilleri ile bir sorununuz var mı? 3 yıl geçti ve gelinen nokta da bir sorun yaşıyor musunuz? "sorusun üzerine Başkan Toçoğlu;

"Bazılarının bu konuda fitne gayreti var. Biz bunları görmüyor değiliz. Ama bu çabalar nafile. İşte aynı zihniyet yine burada da iş başında... AK Partili siyasilerin arasında sorun varmış gibi gösterelim, bu siyasileri birbirine düşürelim. Yok böyle bir dünya. . Biz herkes ile uyum içinde çalışıyoruz. Kimse ile de sorunumuz yok. " cevabını verdi.

ELE ELE EN GÜZELE
"Son aylarda Başkent'te Vali Mustafa Büyük, Milletvekilleri ile topluca gidip önemli projeleri bir bir müjdeli haber haline getiriyorsunuz. Bu birliktelik sürecek mi?" sorusuna ise Başkan Zeki Toçoğlu;

"Aslında bu birliktelik hep vardı. Halende var. Basın ile bunu yeni paylaştık. Bu kentin önemli sorunları noktasında Başkent'e giderken Valimizi, vekillerimizi alarak gidiyoruz. Bu kentin önemli sorunlarını da tek, tek çözüyoruz. Son olarak Spor Bakanımızdan önemli müjdelerle döndük. Birlik ve beraberlik içinde Ankara'ya gittiğiniz zaman bir başka oluyor. Bir bakan tek başına Zeki Toçoğlu' nun kent adına istediği bir işi halletmeye bilir. Ama birlikte gittiğimiz zaman inanın olay çok değişiyor. Bu beraberlik, halk adına yapılan çabalar, bu Başkent çıkarmaları sürecek. Kentin önemli sorunlarını da el birliği ile çözeceğiz. Bu birliktelik sonuç alıyor. Bu konuda Sakarya'nın menfaatine olan işler için her zaman bize destek veren İl Başkanımıza, Milletvekillerimize, Sayın Valimize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

UNCUOĞLU'NA TAM DESTEK
"Büyükşehir Belediye başkanısınız. Ama AK Parti'nin de içinden geldiniz. AK parti İl başkanlığı için ne düşünüyorsunuz? AK parti Sakarya İl Başkanı Recep Uncuoğlu' nu aday olursa yine destekler misiniz?" sorusu üzerine Zeki Toçoğlu;

"Eğer Recep Uncuoğlu başkan olursa elbette destek veririm. İl Başkanı Uncuoğlu sevilen, sayılan ve çalışkan bir isim. Biz kendisinden çok memnunuz. İl başkanımız öyle sıradan bir siyasetçi de değil. Şehrin konularını ve çözüm yolarlını da iyi bilen bir isim."dedi.

AİLEM BELEDİYEYE GELMEZ
" Geçmişte hep duyardık bazı siyasilerin aileleri çok ön plana çıkardı. Oysa durum sizde farklı ve ailenizin bırakın belediyeye gelmeyi, yakınlarından bile geçmiyor. Bu işin tılsımı ne?" sorusuna Başkan Toçoğlu;

" Ailem Büyükşehir Belediyesi'ne gelmez. Çünkü başkan benim ve ailemin burada işi yok. Sade bir yaşantı içindeyiz. Kızım bir dershane de öğretmendir. İşini bile kendi buldu ve onun dershanesine de ben gitmedim. Zaten çocuklarım kendi işleriyle meşguller. Çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bir yandan kendi işlerinde çalışırlarken diğer yandan da eğitimlerine devam ediyorlar. Sürekli okurlar, kendilerini geliştirirler, bancı dil öğreniyorlar. Yani bizim belediyeciliğimizle ilgili bir konu değil. Onların ayrı dünyaları, iddiaları var. Entelektüel uğraş içindeler. Şu an Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Önümüzdeki dönem beni aday göstermeye bilirler. Gösterirler seçim kaybederim. Emekli bir başkan olurum. İşte ben ailemi emekli Zeki Toçoğlu' na göre yetiştiriyorum. Sadelik bizim ailemizde ön plandadır. Bunu bütün aile fertleri de iyi bilir. Hayatımızı emekli olduğumuz zaman maaşımıza göre ayarlıyoruz. Onun için ailem ile işimi karıştırmam. Aile fertlerimde işime saygı duyar ve iş ile aile bağlarını karıştırmazlar" diye konuştu.

HEP BİZ HIZLIYDIK
"2012 yılına hızlı girdiniz. Neden" sorusuna Toçoğlu,

" Aslında biz hep hızlı gittik. 3 yıldır hep hızlıyız. Ama şurası bir gerçek ki göreve geldiğimiz zaman önce kentin acil işlerine baktık. Halkın önceliğine önem verdik. Alt yapıya önem verdik. Belediyenin gelir giderlerine baktık. Sonra belediyeyi iyice ele aldıktan sonra yeni atılımlara başladık. Biz zaten çalışıyorduk. Ama 2012 yılında yeni projelere ağırlık verdik. Daha bir hızlandık. Bunda Büyükşehir Belediyesi'ni iyi tanımanın da faktörü var. Bundan sonra daha yeni işleri de yapacağız. Gar el attık, hafif raylı sistem geliyor, HES yapılıyor, Baraj ihaleye çıkıyor, 17 trilyonluk içme suyu hattı yapıyoruz, Yazlık' ta alt yapı yoktu. Yapıyoruz. Yenikent' de 45 bin metrekare park yaptık. Şehrin üst kısımlarına başladık. Yeni otobüsler aldık. Daha da alıyoruz. Eski otobüsler ile yenilerini arasında dağlar var. İlçelere yatırımlar sürüyor. 600 bin ton asfalt attık. Yeni içme suyu hattı, arıtma tesisleri, Ofis arsalarına sanat merkezi, yeni yollar gibi daha bir çok proje var. Bunlar normal çalışmalar. Büyükşehir isen bunları yapacaksın. Bizde yapıyoruz. Bu yıl önümüzü daha iyi görüyoruz. Olay bu. Bir de 2012 yılı Sakarya'nın yılı olacak dedik, Sakarya'da değişim irademiz daha fazla hissedilecek dedik. 3 yıldır ortaya koyduğumuz yeni anlayış tam olarak meydana çıkacak dedik. "

ORHAN CAMİ VE MEZARLIK ELEŞTİRİSİ ÜZERİNE
"Orhan Cami meydanı yaptınız. Birileri kentte mezarlık gibi diyor. Bu ne demek? neden böyle çıkışlar oluyor? Siz bu olaya nasıl bakıyorsunuz?" sorusuna Toçoğlu,

"Bir projeye başlıyorsunuz. Bitmeden hemen olayı değersizleştirme yarışı başlıyor. Orhan Cami meydan projesini yaptık. Daha proje bitmeden eleştiri yağmuru başladı. Mezarlık gibiymiş. ne alaka? Sen nasıl bakarsan öyle görürsün. Bu proje 15 gün sonra bitiyor. Bir bitsin bir baksınlar. Orası güzel oldu. Mevcut halinden çok ama çok güzel oldu. Proje bittiği zaman sadece o meydan için bir araç alacam. Bir personel bu araçla o personel sürekli meydanda temizlik ve bakım yapacak. Halkımız cami meydanında isteği gibi ibadet yapacak. Bunun neresi kötü? Neresinde hata var? Eleştirin ama olayları başka yere çekmeyin. Herkes bu projeyi veya meydanı beğenmeyebilir. Saygım var. Ama eleştirirken siyaset yapılmasına karşıyım.

HAFİF RAYLI SİSTEM GELİYOR
"Hafif Raylı sistem ne zaman kurulacak" sorusuna ise Toçoğlu;

"Hafif raylı sistem konusunda Demir-Yol İş sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay'ın katkılarını hatırlatmadan geçmek olmaz. Hafif raylı sisteme gelince bu proje iki aşamadır. Birinci aşama Adapazarı Tren Garı ve Yeni Terminal arasındaki kısmıdır. Bu kısım ile ilgili çalışma sürüyor. Arkadaşlarımız yeni duraklar ile ilgili çalışma yapıyor. Diğer çalışma ise Ulaştırma Bakanlığı, TÜVASAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılıyor. Bir proje çalışması başladı. Bu proje 2013 yılında bitecek. Bu proje bittiği zaman Ulaşım mastır Planı'nı da içine alan hafif raylı sistem netlik kazanacak" dedi.

ANKET YAPTIRIYORUZ
"Anket Yaptırıyor musunuz" sorusuna Toçoğlu,

"Biz kendimizin neler yapıp neler yapmadığını bilsek de elbette anket yaptırıyoruz. Sonuçlara göre de değerlendirme yapıyoruz" derken, Cumalı' nın " Belediye başkanları ile uyumlu musunuz?" sorusuna Toçoğlu," Bana göre uyumluyuz. İyi geçiniyoruz. Ama bu soruyu bir de belediye başkanlarına sormak lazım. Onlar bizim ne diyor. Biz hepsine eşit mesafedeyiz ve ona göre hizmet yapıyoruz" dedi.

DİŞLİ VE İNCİ İLE BİR PROBLEM YOK
" Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli ve Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ile hiç sorun yaşıyor musunuz? Bu isimler bu kentte iddialı isimler" sorusuna Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu,

"Siz isim verdiniz diye bende isimler üzerinden devam ediyorum. Ne Başkan Dişli ile Ne de Başkan İnci ile sorun yaşadım. Her iki başkan ile sorunumuz yok. Birbirimizi severiz. Sayarız. Hepimiz hizmet etme noktasında üzerimize düşen görevi yapmak için çalışıyoruz. Dişli ile İnci bu kentin değerli başkanlarıdır. Onlarla beraber yol alıyoruz" dedi.

YİNE ADAY OLACAĞIM
Üç yıllık değerlendirmede samimi sorulara cevap veren Toçoğlu,Önümüzde yerel secimler var. Peki, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olmayı düşünüyor musunuz? Tekrar başkan adayı olacak mısınız?" sorusuna Toçoğlu;

"Elbette aday olacağım. Adayımda... Hizmetlerime devam edeceğim" diye konuştu.

YASTIĞA BAŞIMI KOYUNCA UYUYAMIYORUM
" 3 yıldır Büyükşehir Belediyesi'ni yönetiyorsunuz. Gece olunca yastığa başınızı koyduğunuz zaman hiç " Ahhhh bee" dediğiniz oluyor mu? Uykusuz geceleriniz var mı? Uyuyabiliyor musunuz" sorusuna da Toçoğlu cevap verdi.

13 yıldır belediye başkanlığı yaptığını ve bu güne kadar sadece Büyükşehir Belediyesi'nde değil, 13 yıllık yaşantısı boyunca her proje ve işine yine imza atacağını anımsatan Toçoğlu," Yastığa başımı koyduğum zaman bende vicdan muhasebesi denilen o muhasebeyi yapıyorum. Hamdolsun ki bu güne kadar "Ahhh bee... Şunu da yapmasaydım. büyük hata "deyip de uyuyamadığım hatalarım olmadı. Zaten tüm amacımız da bu, bir yandan büyük işler yapacağız diğer yandan da büyük hatalar yapmayacağız." diye konuştu.

BİR KENT VE SORUMLULUK
Yastığa başını koyup da uyuyamadığı gecelerde ise uykusuzluk nedeninin "Hataları veya pişmanlıkları " olmadığını belirten Toçoğlu,

"Uykusuz gecelerim de hatalarım değil, bu kentte yapmak istediğim ve daha hızlı yapamadığım işlerim için uykusuz geceler geçiriyorum. Kolay değil. Sakarya'da 800 bin kişinin sorumluluğunu taşıyorsunuz. Yaşayan bir kentin sorumluluğunu taşıyorsunuz. İnsanların daha rahat yaşayabildiği bir şehir için çabalıyorsunuz. Avrupa kentlerini gördükçe o kentler gibi bir kent için uğraşıyorsunuz. Diğer kentler den daha iyi bir yaşam standardı için boğuşuyorsunuz. Bürokrasi bir yandan, ekonomik şartlar bir yandan, aksilikler veya işlerle ilgili sıkıntılar bir yandan... İşte bu noktalarda uykusuz gecelerim oluyor. Daha çok işi yaparken halkın parasını nasıl daha az harcarımın hesabını yaparken uykusuz geceler oluyor. Bizde istiyoruz ki Adapazarı, Serdivan, Erenler, Karapürçek, Hendek, Arifiye yani bütün ilçelerimiz yaşanabilir standardı en yüksek seviyede olsun. Bunu bizden, bizim ekibimizden çok kimse isteyemez. İşte iş, proje çalışmaları ve de bürokrasi gibi bir sıkıntı aklınıza gelirse yatakta uyuyamazsınız" diye konuştu.

NE YAPTIYSAK MİLLETİMİZ İÇİN YAPTIK
Hayli keyifli, bir o kadar dobra dobra geçen sohbet sonrasında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu' nun Sakarya halkına verdiği son mesaj ise şöyle oldu;

"Biz de insanız. Hatalarımız olabilir. Eksiklerimiz olabilir. İçimizde istemeden de olsa işini eksik yapanlar olabilir. Ama şunu halkımız unutmasın. 3 yıl önce bu işe başladığımız heyecanı hiç bir zaman yitirmedik. Hep aynı inanç, azim, heyecan ve kararlılık ile çalıştık. Bundan sonrada ekimiz ile birlikte çalışacağız. halkımızdan ricamız bize verdikleri desteğe devam etmesidir. Eğer Büyükşehir Belediyesi olarak elde edilen küçükte olsa bir başarı var ise bunu bize güvenen halkımıza borçluyuz. Halkın desteğini almadan hiç kimse başarıyı yakalayamaz. Hep birlikte, el ele Yeni Sakarya için yürüyoruz. Esen kalın..."

Adapazarı Gazetesi / Hüseyin CUMALI

25 Mar 2012 - 11:30 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.794.968 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?