Keleş;"Her aşama dijital takip altında"

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş ile Maltepe İçmesuyu Arıtma Tesisleri'nde incelemelerde bulundu.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Toçoğlu'na şehrin su güvenliğinin sağlanması amacıyla hizmet veren SCADA Kontrol Sistemi tanıtıldı. SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, suyun her aşamasının dijital takip altında olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş ile Maltepe İçmesuyu Arıtma Tesisleri'nde incelemelerde bulundu. Tesis alanının incelenmesin ardından SCADA Kontrol Binasını ziyaret eden Başkan Toçoğlu, şehrin su güvenliğini etkin olarak yöneten SCADA Kontrol Sistemi hakkında SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş'ten bilgi aldı. Rüstem Keleş, ''3 İsale Hattımızla şehre su verme işlemini gerçekleştiriyoruz. Toplamda 296 noktayı bu sistemden görebiliyoruz. Şu anda SASKİ Genel Müdürlüğü olarak Sapanca Gölü dahil olmak üzere bütün su alma noktalarımız, isale hatlarımız, depolar, mahalleler bu sistemle yönetiliyor ve kontrol ediliyor. Yönetim işlemini su aldığımız nokta olan Sapanca Gölü'nden başlattık. Bu sistemde su verme işlemi yapılırken hangi motorların aktif olduğunu ve suyumuzun ph, bulanıklık gibi değerlerini görebiliyoruz. Sahip olduğumuz depoların seviye değerlerini reel olarak tespit edebiliyoruz. Pompa motorlarının açma kapama işlemlerini yani suyun yönetimiyle ilgili her şeyi bu sistem ile yapabiliyoruz. Yani artık SASKİ vatandaşa ulaştırdığı suyu sadece miktar olarak değil kalite olarak da takip ediyor'' diye konuştu.

Anlık takip

SCADA Kontrol Sistemi'nin çalışma bilgilerini de veren Rüstem Keleş, ''Anlık olarak Sapanca Gölü'nün seviyesini kontrol edebiliyoruz. İlçelerimizdeki depolarında kontrolü sağlanıyor. Ölçümlerimizi yapıp suyun değerlerini görebiliyoruz. SCADA programı tamamen otomatik bir şekilde çalışıyor. Bu sistem içmesuyunun iletiminde bir sorun olursa kaynaklanan sorunun sebebini de gösteriyor. Sistem şehrimizin genelinde hizmet verecek şekilde çalışıyor.Bu sistemi kendi altyapımızla oluşturduk. Herhangi bir sorunda kendimiz sisteme müdahale edebiliyoruz. Sapanca Gölü'nden aldığımız içmesuyunun her aşaması dijital takip altında. SASKİ olarak yeni hedefimiz ise SCADA Kontrol Sistemi'nin kapasitesini arttırarak, daha kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmek. Genişleyerek devam edecek sistemde, mahalle ve sokak detaylarına kadar takip sağlanacak ve suyun maliyeti çok daha uygun hale gelecek. Gereksiz eleman istihdamı ve araç kullanımı ortadan kaldırılmış olacak'' şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yürütülen çalışmaların çok önemli olduğunu belirterek, ''İçmesuyunun bu denli takip ediliyor olması çok önemli. SASKİ bünyesinde kurulan bu sistemde emeği geçen herkesi kutluyorum'' ifadelerini kullandı.

17 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.933.612 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?