Go kart faciasında yarım milyon liralık dava!

Kipa alışveriş merkezinin Go-Kart pistinde boyun atkısının aracın aksına dolanmasıyla başı koparak feci şekilde can veren Tuğba Erdoğan'ın babası 500 bin TL'lik tazminat davası açtı.

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisi Tuğba Erdoğan'ın ölümüyle ilgili Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açmasının ardından, Tuğba'nın babası emekli Teknisyen Süleyman Erdoğan da avukatı aracılığı ile 500 bin TL tazminat davası açtı.

Kusur

Tuğba'nın feci şekilde ölümünün ailesini ve sevenlerini perişan ettiğini aradan 45 gün geçmesine rağmen ailenin toparlanamadığını belirten Avukat Rıza Saka, "Bu nedenle tazminat davası için işlemleri yeni başlattık. Yaptığımız araştırmalara göre, belediye, işletmeci, ithalatçı firma ve alışveriş merkezinin kusurlu ve ihmali olduklarını düşünüyoruz. Bu nedenle bu 4 kuruluşa toplam 500 bin TL tutarında tazminat davası açtık. Bu meblağın 400 bin TL manevi tazminat talebidir" dedi.

Orman

Tuğba Erdoğan'ın babası Süleyman Erdoğan, "Aile olarak derin acımız devam ediyor. Ancak kadere inandığımız için boyun eğmekten başka çaremiz yok. Kızımın kaybından yaşadığımız üzüntüyü onun tutkun olduğu doğaya katkı sağlamakla teselli bulacağız. Tazminat davasından kazanacağımız paranın bir kısmı ile Tuğba'nın çok düşkün olduğu 2 kardeşinin üniversite öğrenimleri ile Tuğba'nın anısına Gediz'de TEMA ile işbirliği içinde bir orman kuracağız. Yine 18 yıl önce lösemiden kaybettiğimiz Tuğba'nın ablası Merve adına da aynı şekilde ağaçlandırma yapacağız" diye konuştu.

Avukat Rıza Saka Tuğba'nın feci şekilde ölümüne yol açan kazaya ilişkin Go-Kart Federasyonu'nun açıklamasını da mahkemeye delil olarak sunacaklarını ifade etti. Türkiye'de bulunan ticari Go-Kart pistlerine özgü mevcut bir yasal mevzuat, kanun veya yönetmelik bulunmadığı hatırlatılan açıklamada, bu tesislerin belediyelerce eğlence tesisi statüsünde değerlendirildiği anımsatıldı.

Belge

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Sakarya'daki elim kazanın yaşandığı Go-Kart işletmesi, uygunluk belgesi almak için federasyonumuza başvurmamıştır. Bu nedenle söz konusu tesise güvenlikle ilgili bir yol gösterme imkânı olamamıştır. Öte yandan bir otomobil sporu branşı olarak karting, ticari Go-Kart'tan çok farklı olan bir disiplindir.

Disiplin

Kendine özgü çok sıkı kuralları olan karting, güvenliği açısından uluslararası standartlarda kuralları konmuş araç gereç ve ekipmanları yapılmakta olup, federasyonumuzun kontrolü altında yetişmiş görevlilerce ve yetkili otomobil kulüpleri tarafından düzenlenmektedir. Dolayısıyla spor olarak karting, ticari Go-Kart ile uzak veya yakından alakası olmayan bir disiplindir."

Go Kart pistinde feci ölüm

Haberin Videosu

07 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?