Prof.Dr. Akgündüz SAÜ'de konferans verdi

19 Mart 2014 Çarşamba günü, Saat 19:00'da, SAÜ Kampüs Kongre Merkezinde, Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz tarafından "Bediüzzaman ve İslam Aleminin Geleceği" konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

19 Mart 2014 Çarşamba günü, Saat 19:00'da, SAÜ Kampüs Kongre Merkezinde, Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz tarafından"Bediüzzaman ve İslam Aleminin Geleceği" konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Yoğun ilgi gösterilen konferansta Akgündüz, şu an dünyanın içinde bulunduğu duruma da değinerek, Bediüzzaman'ın Hutbe-i Şamiye adlı eserinden alıntılar ile, İslam alemi için müjdeler verdi.Akgündüz;"Bediüzzaman'ın müjdesi, Birleşik İslam devletleri doğacak!

Bediüzzaman Hazretlerinin Hutbe-i Şâmiye'deki müjdelerine göre, bunların hepsi bir doğumun sancılarıdır."

SAÜ Kampüs Kongre merkezinde, Sakarya Kültür ve Eğitim Vakfı (SAKEV) ile SAÜ Nesl-i Ati Düşünce Topluluğu'nun birlikte organize ettiği ve Prof. Dr. Ahmet Akgündüz tarafından "Bediüzzaman Said Nursi ve İslam Âleminin geleceği" konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Akgündüz, İslâm âleminin başarısının tek şartının müsbet hareket olduğunu söyledi. 13. Mektubun ışığında, Bediüzzaman Hazretlerinin İslam âlemi ve Türkiye ile ilgili sözlerine yer veren Akgündüz'ün konferansında notlar şöyle:

"Bediüzzaman Hazretleri asla başkalarının mesleğinin noksanlarını aramakla meşgul olmamış bir allâmedir.

"Güneş nasıl ki sessiz, sedasız, gürültüsüz, patırtısız tüm insanların ve canlıların hayrına koşar. Güneşin yüzüne de tükürseniz, ona engel olmak için perdenizi de kapatsanız, aralıklardan sızarak sizlere menfaat ulaştırmaya çalışır. İşte Risale-i Nur hareketi ve Nur hareketi güneşin hareketi gibidir.

"Risale-i Nur hareketi, bütün siyasi cereyanların üstündedir. Memleketimizin yüzde 70'i hakiki manada tam dindar olmadıkça, din ve İslam adına parti kurmak yanlıştır ve din namına siyaset yapılamaz. Çünkü, dine zarar gelir.

"Bediüzzaman Hazretlerinin ezanın aslına çevrilmesi, Risalelerin devlet eliyle neşri ve Ayasofya'nın ibadete açılması gibi vasiyetlerinden birini, ezanı Adnan Menderes yerine getirmiş. Risalelerin devlet eliyle neşrini bugünkü irade yerine getirmekle, Bediüzzaman Hazretlerinin müjdesine lâyık olmuştur.

"Bugün Türkiye, Mısır'a benzetilmek isteniyor. Bugünkü irade bu musibetten emin olmak ve kurtulmak istiyorsa, Ayasofya'yı da ibadete hiç çekinmeden açmalıdırlar.

"Herşey zıddıyla bilinir. Bakınız Mısır'a, Afganistan'a, Irak'a, Filistin'deki zulme. Yüzbinleri geçen Suriye'yedeki şehitlere, milyonları bulan yetimlere, dul kadınlara, v.b. bakınız. Bir de Türkiye'mizde istikrar içindeyken karıştırılmak istenmesi de bir nevi kış havasına benziyor. Bediüzzaman Hazretlerinin Hutbe-i Şâmiye'deki müjdelerine göre, bunların hepsi bir doğumun sancılarıdır. Bediüzzaman Hazretlerinin müjdelediği Birleşik İslam devletleri mutlaka doğacaktır.

"Dokuz prensibi uygularsanız zafer mutlaka sizin olacak: 1. Müsbet hareket. 2. Meslek, cemaat ve meşreplerle ittifak. 3. Başkasının meslek ve meşrebine ilişmemek. 4. Müslümanlarla ittifak. 5. İslamiyet şahs-ı mânevisi altında toplanmak. 6. Hakkı, bâtılın hücumundan kurtarmaya çalışmak. 7. Nefsi ve enaniyeti terk etmek. 8. İzzeti nefisten vazgeçmek. 9. Allah rızası ve ihlâsı ilk planda götürmek."

20 Mart 2014 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?