Hamileler doğum öncesi eğitim alacak

Toplum Sağlığı Merkezlerinde açılacak Doğum öncesi hazırlık sınıflarında hamile kadınlar doğuma hazırlık eğitimi alacak.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansından sağladıkları destek sayesinde, 2014 yılından itibaren bütün ilçelerimizdeki Toplum Sağlığı Merkezlerinde açılacak olan Doğum Öncesi Hazırlık Sınıflarında hamile kadınları doğuma hazırlık eğitimine alacaklarını, bu amaçla 18 Aralık 2013 tarihinden itibaren doktor, ebe, hemşirelerden oluşan toplam 30 sağlık personelinin kursa alınacağını ve bu kişilerin kurs sonrası ilçelerindeki toplum sağlığı merkezlerinde açılacak olan doğum öncesi hazırlık sınıflarında hamile kadınlara eğitim vermeye başlayacaklarını bildirdi.

Sağlıklı bir topluma ancak sağlıklı bireylerin varlığı ile ulaşılabileceğini ifade eden Erdoğan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansının teknik destek sağladığı proje ile,dünyada ve ülkemizde giderek artan sezaryen oranlarının azaltılması, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesini amaçladıklarını, verilecek eğitimler ile, hamile kadınların doğum eylemi, doğum ağrılarıyla başa çıkma, nefes alma-verme, gevşeme egzersizleri, rahatlama teknikleri, olası medikal müdahaleler konularında bilgilendirilerek kendilerine ve bedenlerine güven duymalarının sağlanacağını ifade etti.

Fizyolojik bir olay olan normal doğumdan korkmamalıyız

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada ; "Kadın bedeni normal doğuma göre programlanmıştır. Doğum fizyolojik bir olaydır. Aslında sezaryen birtakım tıbbi sebepler ve mecburiyetler sebebiyle normal doğumun mümkün olamadığı durumlarda tercih edilmesi gereken bir ameliyat yöntemidir. Ancak birtakım sebeplerle sezaryenle doğum yapma tercihi maalesef gittikçe artmaktadır. Hamilelernormal doğum eylemi esnasında ağrı hissedecekleri ve doğum eyleminin uzun süreceği gerekçesi ile normal doğumdan korkmaktadır, Yıllardan beri artarak devam eden toplumsal negatif öğretiler nedeni ile kadınlarımız normal doğumdan korkar hale gelmişlerdir. Hayata geçireceğimiz proje ile, doğum öncesi eğitim sınıflarında hamileleri eğitime alıp onları normal doğuma hazırlamayı planlamaktayız.
Eğitimlerle; kadınların hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlaması, gebelikte ortaya çıkabilecek komplikasyonların en aza indirilmesi, gebelik döneminde sağlıklı beslenme, normal doğum ile ilgili korku ve kaygılarının giderilmesi, dünyada ve ülkemizde hızla artan sezaryen oranlarının azaltılması ve normal doğumun özendirilmesi, annelerin lohusalık dönemi ile ilgili bilgi düzeyinin arttırılması, bebeğin anne sütü ile beslenmesi ve anne ve bebek sağlığı ile ilgili tüm konularda annelerin bilgilendirilmesi ana hedeflerimiz olacaktır.
Sezaryen sayısı arttıkça risk artmaktadır. Çünkü her geçirilen ameliyatta karın içerisinde yapışıklıklar daha fazla artar ve bunlar bir sonraki ameliyatta zorluk yaratabilir. Ayrıca sezaryen sayısı arttıkça bir sonraki hamilelikte bebeğin eşinin aşağıya yerleşme (plasenta previa) oranı ve bebeğin eşinin rahime yapışma (plasenta akreata) oranında artış izlenmektedir ki bunlar anne ve bebek hayatı açısından oldukça riskli durumlardır. İlk sezaryende bile bu riskler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle mecbur olmadıkça sezaryen yapılmaması ve her zaman normal doğumun ön planda tutulması önerilmektedir.

Ayrıca her sezaryen ameliyatında hastayı uyutmak amacıyla yapılan anestezi işleminin de başlı başına birtakım riskleri olabileceği göz ardı edilmemelidir. Tüm hamile hanımlarımızı bulundukları ilçelerdeki toplum sağlığı merkezlerinde açılacak olan doğum öncesi hazırlık sınıflarına davet ediyoruz" dedi.

19 Aralık 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?