Mahkeme, MHP kararının gerekçesini açıkladı!

MHP yöneticilerinin medyaya verdiği ‘kongre için mahkemeye başvursunlar’ açıklamalarına da atıf yapan mahkeme, olağanüstü kongre çağrısının cevapsız bırakıldığını ve davanın kabulüne karar verildiğini belirtti.

MHP'li muhaliflerin açtığı davada, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi gerekçeyi de açıkladı. Mahkeme gerekçesinde 531 kişinin başvurusunun istenilen nitelikte olduğunavurgulandı. . Gerekçeye göre MHP yönetiminin mahkemenin görevsiz olduğu itirazı da Siyasi Partiler Kanunu'nun 14/6, 29, 121, Dernekler Kanununun 34 ve Medeni Kanununun 75. maddesi gereğince reddedildi.

YETERLİ SAYIDA İMZA VAR

Siyasi Partiler Kanunu, Dernekler Kanunu ve Medeni Kanun'un ilgilimaddeleri gereğince bu davada Sulh Hukuk Mahkemesinin görevli olması nedeniyledavalı tarafın, yargı yolunun farklılığına yönelik talebinin reddine kararverildiği aktarılan gerekçeli kararda, Medeni Kanun'un 75. maddesinde; "Genelkurul, yönetim veya denetim kurulunun gerekli gördüğü hallerde veya derneküyelerinden beşte birinin yazılı başvurusu üzerine, yönetim kurulunca olağanüstütoplantıya çağrılır" hükmünü içerdiğine işaret edildi.

Gerekçeli kararda, Bu hüküm doğrultusunda yeterli sayıda üyenin yazılı başvurusuna rağmenparti yönetimince olağanüstü kongre çağrısının yerine getirilmemesi durumunda talepte bulunan üyelerin iki seçeneğinin bulunduğu belirtilen kararda, SiyasiPartiler Kanunu'nun 104. maddesi kapsamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınabaşvurarak ihtar müessesesinin işlemesi talep edilerek parti yönetiminceolağanüstü kongre yapılmasını talep yoluna gidilebileceği anlatıldı. İkinciolarak da söz konusu kişilerin, Medeni Kanun'un 75/3. maddesi gereğince sulhhukuk mahkemesine başvurarak genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırmak üzere 3üye görevlendirilmesini talep edebilme hakkına sahip oldukları vurgulandı.Kararda; sulh hukuk mahkemesine başvuruyu engelleyen açık bir hükümbulunmadığı, ayrıca MHP tüzüğünün 63/3. maddesinde de büyük kongre delegelerinin1/5'inin imzası ile noterden yazılı talepleri üzerine olağanüstü büyük kongreyapılmak üzere çağrı yapılabileceği hükmü bulunduğu belirtildi.

MAHKEMENİN YETKİSiZİLĞİNİ GÖSTEREN BİR KARAR YOK

Bu madde doğrultusunda olağanüstü kurultay talebinde bulunan partiüyelerinin, sulh hukuk mahkemesine başvurusunu engelleyen açık bir Anayasa vekanun hükmü bulunmadığına işaret edilen kararda, Siyasi Partiler Kanunu'nun 29.maddesinin de, "1630 sayılı Dernekler Kanunu'nun bu kanuna aykırı olmayanhükümleri ile siyasi partilerin her kademedeki kongreleri için de uygulanır"hükmü içerdiği bildirildi. Kararda, "Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde Medeni Kanun'un 75.maddesinde yer alan sulh hukuk mahkemesince olağanüstü toplantı için çağrı heyetigörevlendirilmesine dair hüküm, siyasi partiler kongrelerinde özel hukukunuygulanacağı bir durum olarak belirlenmiş olup, adli yargıya özellikle atıfyapılarak bu durum tespit edilmiş olduğundan, aksi bir Anayasa ve kanun metninerastlanılmadığı anlaşılmıştır" ifadesine yer verildi.Yargıtay içtihatlarına da yer verilen kararda "Türk Medeni Kanunu'nun75. maddesi gereğince Çağrı Heyeti görevlendirilmesinde sulh hukuk mahkemeleriningörevli olduğu, yerleşmiş içtihatlarla kabul edilmiştir" tespiti yapıldı.

11 Nis 2016 - 18:15 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.439.917 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

01

SEÇMEN - BOŞU BOŞUNA DİRENİYORSUN HAKSIZ YERE AYAK DİRİYORSUN GÜYA İŞ YAPIYORSUN VEDANI ET GİT TAMAM İŞTE OLMUYOR TUTMUYOR.TADINI KAÇIRMA...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 18:15