Kredili proje ile yapılan hayvancılık bilinçli olmuyor

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, son yıllarda hayvancılıkla ilgili kredilerin arttığını, sektörün kârlı hale gelmesiyle hayvancılıktan anlamayan kişilerin de kredi alıp hayvancılığa başladığını söyledi.

Yıldız, hükümetin hayvancılığı desteklemek için kredi musluğunu açtığını, ancak alınan kredilerin bilinçsizlik sebebiyle doğru bir şekilde kullanılmadığını kaydetti. Bugün ortalama bir ahır işletmesinde 10-100 arasında hayvan bulunduğunu ifade eden Yıldız, "Ancak hayvancılık bilinçli yapılmıyor. Babadan kalma eski usullerle hayvan bakımı ve ürün pazarlaması yapılıyor. Hayvanlar hastalıktan telef oluyor ya da elde edilen süt ve et yanlış pazarlama sebebiyle para etmiyor. En büyük eksik ise organize olamamak. Bu da işletmeleri ekonomik olarak zora sokuyor. Çünkü ürünü değerinde satamıyorlar. Bu sebeple kredi alarak hayvancılığa başlayanların bir kısmı iflas ediyor" dedi.

Bu olumsuz durumdan öncelikle kredi alan kişi başta olmak üzere Türk hayvancılık sektörü ve tüketicinin etkilendiğini vurgulayan Yıldız, şu uyarılarda bulundu: "Kredi alan kişilere mutlaka hayvancılık sektörü ile ilgili bilgi verilmeli. Bu konuda ilgili sivil toplum örgütleri, mesleki birlikler ve ilgili bakanlık tarafından eğitim verilmeli. Hayvancılık en kârlı nasıl yapılır, hayvan nasıl bakılır, hastalandığında nasıl tedavi edilir, ilaç verilen hayvanların arınma süreleri bitmeden etinin ve sütünün satılmaması, ürünün sağlıklı ve hijyenik bir şekilde saklanması ve pazarlanması gibi konularda mutlaka hayvancılık yapanlara bilgi verilmelidir"dedi.

28 Şubat 2012 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.903.364 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?