Balıkçılardan 3 mil sınırına dava

Karasu ilçesi'nde bir grup balıkçı geçtiğimiz hafta sahil güvenliğinin Karadeniz'de 3 mil dışında avlanmaları nedeniyle kendilerine kesilen 7'şer bin liralık para cezasını protesto ettiler

Karasu Atatürk Bulvarı'ndabir grup balıkçı ilebasın açıklaması yapan Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer uygulanan cezaların balıkçıların mağdur olmasına neden olacağını belirterek haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi.
Sezerşunları söyledi:
"Sakarya Nehrinin ağız kısmına 500-600m açığında, limana gelmekte olan balıkçılarımıza evrak kontrolü yapacağız diyerek üç milin içerinde kaçak trol avcılığı yaptıklarını iddia ederek ceza kesildi. Kesilen cezalar çok ağır. Sadece balıkçı gemisi kaptanına değil yanındaki çalışana da cezai işlem uygulandı. Bölge idare mahkemeleri bu cezaları men ederse, balıkçıların yaşadığı ruhsal sıkıntı ve maddi kaybın hesabını Sahil Güvenlik Bot Komutanları nasıl verecek?"

27 balıkçıdan dava

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer, hak etmedikleri idari para cezasına mağdur kalan balıkçıların, istinat edilen suçları işlemediklerinden Bölge İdare Mahkemesine dava açtıklarını belirtti.

Cezai işlem uygulanan balıkçılardan Ahmet Biçen "Bize ve yanımızda çalışan balıkçılara 6892 TL idari para cezası kesildi. Bizler zaten yeterince zor durumdayız. Bu para cezasının altından nasıl kalkacağız. Kış şartları zaten yeterince zor geçti. Bizimle alıp veremedikleri ne bunu da anlamış değiliz. Sanırım açlıktan ölmemizi istiyorlar" dedi.

06 Mart 2012 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.937.078 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.