Engellilerden KPSS sistemi

Sakarya Ortopedik Engelliler Dernek Başkan Yardımcısı Selim Özen, engellilerin kendilerini ispatlamak zorunda bırakıldıklarını söyledi.

Sakarya Ortopedik Engelliler Dernek Başkan Yardımcısı Selim Özen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'yla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Maalesef engellilerin lehine çıkarılan yasaların uygulanabilmesi için engelliler kendilerinin engelini bir kez daha ispatlamak zorunda bırakılmaktadırlar.

İki ayağı olmayan travma sonucu omurilik felçli yürüyemeyen kardeşimin rapor alabilmesi için her seferinde muayene olması gibi utanç verici uygulamalar her farklı olayda değişik biçimlerde tekrar tekrar önümüze çıkmaktadır. En son 27 şubat 2014 tarihinde başlayıp 7 Mart 2014 tarihinde bitecek EKPSS'na başvurabilmek için özel arkadaşlarımız ellerindeki Türkiye Cumhuriyetinin verdiği lise diplomasının gerçek olduğunu ispat edebilmek için bizzat ailelerden ve engellilerden sorumlu bakana ulaşmak zorunda bırakıldık.

Bu da yetmedi bu defa Milli Eğitim Bakanlığının okul kodu gösterilmediği söylenerek ÖSYM temsilciliğinden engelli özel bireyler geri çevrildiler. Onlara da okullarının gerçek olduğunu ispatlamak zorunda bırakıldılar ve 27 Şubat günü başlayan keyfi uygulamalar yüzünden ancak 5 Mart Çarşamba günü kayıt yapabilecekleri duruma gelebildiler. Belki de bu zaman kaybı ve geri çevrilmeler bir dolu hak gaspına neden olacaktı. Tıpkı 2012 yılındaki ÖMSY sınavında sınav öncesi yaşananlar gibi.

Kendi emeklerimi bir tarafa bırakarak hakkımız olan bu sınava girebilmemizi sağlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam hanımefendinin sorunumuzla ilgilenmesine, REY Koordinatörü Cemil Cebecioğlu ve Şen Piliç Okul Müdürü Seyfi Yücel'in olağanüstü çabalarına teşekkür ediyorum. Evet başardılar ama her zaman engelliler bu tür fedakar insanlara bağımlı mı kalacak.

Kamuoyu bilmeli ki engelliler de bu ülkenin öz çocuklarıdır. Onlarla ilgili yasalarda diğer yasalar gibi bu ülkenin teminatı altındadır. Biz artık bu tür hak gasplarını hoş görmeyip yasal çerçeve içerisinde uğradığımız hak gasplarının hesabını soracağımızı ilan ederek 27 Nisan Ayında yapılacak sınav için tüm engelli arkadaşlarıma başarılar diliyorum" dedi.

05 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?