''Çöplerin suyu Sapanca Gölü'ne akıyor"

Kocaeli'nin Kartepe ilçesindeki çöp depolama alanı tehlike saçıyor. Yağmurlu havalarda çöpün bulunduğu alandan akan sular önce dereye, sonra da içme suyu olarak kullanılan Sapanca Gölü'ne ulaşıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli'ninKartepe ilçesi Eşme Mahallesi'nde bulunan Maden Deresi havzasındaki çöp depolama alanıyla ilgili önemli bir iddiada bulunuldu.

Özellikle yağmur sonrası çöplerin bulunduğu bölgeden akan suyun, Maden Deresi'ne karışıp, buradan da yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki içme suyu olarak kullanılan Sapanca Gölü'ne akıp karıştığı ileri sürüldü.

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı.

"İÇME SUYU KİRLENİYOR"

DHA'da yer alan habere göre bölgede oluşturulan vahşi depolama alanındaki çöplerin içme suyunun kirlenmesine neden olduğunu söyleyen Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı, "Çöpler, evsel atıklar vahşi depolama dediğimiz sistemle buraya belediye marifetiyle getirilmiş ve burası bir çöplük olmuş. Düzenli depolama alanı değil, vahşi depolama burası. Düzenli depolamada killi ortama, yani su geçirmeyen ortama kadar inilir. Üzerine membran çekildikten sonra onun üzerine atıklar bırakılır. Ama bu atıklar bırakıldıktan sonra çöpün sızıntı suyunun drenaj devreleri döşenir ki; o su yeraltı sularına, su havzasına veya akarsulara karışmasın diye. Vahşi depolamada böyle bir şey yok" dedi.

"SAPANCA GÖLÜ SU KAYNAĞI"

Sapanca Gölü'nün içme suyu kaynağı olduğunu belirten Ağdacı, "Çöpler ortada, dolayısıyla yağmurun etkisi ve diğer meteorolojik koşullarla çöplerin o sızıntı suyu toprağa, aşağıdaki yer altı sularına, su havzasına ve dereye karışıyor. Buradaki dere, Sapanca Gölü'ne ulaşıyor. Bu almış olduğu evsel atıktan ötürü kirlenmiş olan suyu Sapanca Gölü'ne taşıyor. Sapanca Gölü su kaynağı. Dolayısıyla oradaki içme suyunun da kirlenmesine sebep oluyor" diye konuştu.

"YAĞMURLA BERABER DEREYE KARIŞIYOR"

Çöplerden akan pis su nedeniyle derenin renginin değiştiğini söyleyen semt sakinlerinden Adnan Sönmez ise şöyle konuştu:"Bu çöplerin nereden geldiği belli değil. Kartepe Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi taşıyor. Bazen şahısların taşıyıp getirdikleri de oluyor. Gece taşıyanlar da var. Burası 24 saat atık atılan bir bölge oldu. Sadece evsel atık değil. Burada kimyevi atıklar da, fabrika atıkları da, hafriyat da var. Aklınıza ne geliyorsa. Buradaki sıkıntıyı birkaç senedir dile getiriyoruz ama herhangi bir sonuç alamadık. Bu pisliğin dereye karışmaması mümkün değil. Dereyi takip ettiğinizde 2 kilometre sonra Sapanca Gölü var. Çöplerden gelen pislikten dolayı derenin rengi değişiyor. Bir an önce bu çöplüğün buradan kaldırılması lazım."

10 Şubat 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.134.482 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

15

Dogrucu Davut - Pislik zihniyeti onyıllarca baştacı yapan Sakarya'ya ve Kocaeli'ye müstehak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
14

Cafer - Kocaelinin cisini copunu iciriyorlar. Evet sakarya su cesmeden icilir ama ne iciyoruz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
13

Gokhan bayrak - Kocaeli belediyesini her firsatta insana değer veriyorlar,şöyle belediye böyle belediye vs diyerek her fırsatta öven ve bizim buraya büyük köy diyen dalkavuklar nerdesiniz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
12

Cüneyt - Bir işi de insan gibi yapsak, bak hiçbir kusuru yok örnek alınmalı dense???

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
11

Sıkı(yorum) - Sakarya'da su çeşmeden içilir... Aksini iddia eden cehapeli dış mihrak güçüdür. Oyuna gelmeyin! ucuz patlıcana, soğana, patatese gelin böyük oyunu bozalım.(!)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
10

grandbazaar - saski ne iş yapar, ancak bayramlarda,seyranlarda,kandillerde milletin cep telefonuna toplu kutlama mesajı atar.. kimin parası ile ...?

hey yavrum hey, durmak yok!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
08

aaa - zeki başkan noldu bize içirdiğinizçeşmesuyuna karışmıyormu bu pislikhe?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
07

Tolga - Bunlara su veriyoz sahip cikamiyosa geri alcaz yapacak bişiy yok ayıptır günahtır bu içme suyu normal bir gölet değil yetkililer harekete geçmesi lazım adam seçmeden ne gerekiyorsa yapılması lazım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
03

Halk. - Eeee hani sakaryada su musluktan icilirdi bu ne abi ya zehir karistiriyorlar gikiniz cikmiyor...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
02

Cesurkartal - Sakaryada su çeşmeden içilir diye bilboard yaptiran zati muhterem nerede acaba :)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35
01

Selocan - SAPANCA GÖLÜMÜZÜ KİM KİRLETİYORSA KİM BUNA GÖZ YUMUYORSA GÖLÜN ETRAFINA KİMLER EVLER VİLLALAR YAPTIRIYOR BUNLARIN KANALİZASYONUNU GÖLE AKITIYOR AKITILMASINA GÖZ YUMUYORSA ALLAH TOPUNUN BELASINI VE CEZASINI VERSİN BİR ŞEHİR BİR MEMLEKET BÖYLE SAHİPSİZ BIRAKILIRMI

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:35


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?