Kurul kabul etti, Şeker Fabrikasında kota arttırıldı!

Şeker Fabrikasında APEK ve siyasilerce yıllardır çözülemeyen kota sorununda sürpriz bir gelişme yaşandı

Adapazarı Şeker Fabrikası Genel Müdür Naci Özavcı Şeker Fabrikası kotasıhakkında açıklama yaptı.

Genel Müdürün açıklamasında yıllardır haksız şekilde Şeker Kurulu tarafından indirilen 'A' Kotasının 13.500 Ton arttırılarak, 44.500 Ton'a yükseltildiği yer alıyordu.

Açıklamada yıllardır fabrikanın eski sahibi APEK'in ve siyasilerin çözemediği kota sorunun şimdi nasıl çözüldüğü anlatılıyor.

İŞTE O AÇIKLAMA:

Adapazarı Şeker Fabrikası'nın 1999 yılından 2006 yılına kadar, depremden aldığı hasar nedeniyle çalıştırılamadığı tüm kamuoyunun malumudur.

Fabrikanın çalışamadığı bu yıllarda Adapazarı ve yöre çiftçisi pancar tarımından uzaklaşmış ve alternatif tarıma yöneldiğinden Fabrikanın çalışmaya başladığı 2006 yılı ve takip eden yıllarda Adapazarı ve yöresinde ekilen pancar ile Şirketin kotası tamamlanamamıştır. Bu nedenle Eskişehir ve yöresinden yine sözleşmeli, yine münavebe sistemine uyarak ve Şeker Kurumuna da bilgi vererek pancar ektirmek istenmiş ancak Kurul Eskişehir ve yöresinde ektirilen pancarlardan üretilen şekere pancarın ekim alanı dışından temin edildiği iddiası ile çok yüksek idari para cezaları tesis etmiştir.

Bunun dışında ayrıca Eskişehir ve yöresinde ektirilen pancarlardan üretilen şeker de Fabrikanın A kotası hesaplamalarında fiili üretime dahil edilmediğinden, Şirketin A kotası yıllar itibarıyla Kurul tarafından hesaplamalarda düşmüştür. Ancak hem idari para cezalarına hem de kotanın düşmesine ve tüm bu hususlara icazet veren Hammadde ve Şeker Fiyatları Yönetmeliği değişikliğine süresinde Danıştay 13. Daire Başkanlığında Şirket lehine davalar açılmıştır. İlk Derece Mahkemesi sıfatıyla ihtilafları inceleyen Danıştay 13. Dairesi bu davalardan Hammadde ve Şeker Fiyatları Yönetmeliğinin 4. maddesinin son fıkrasının iptali talebimizi kabul etmiş, ayrıca 19 Milyon TL değerinde idari para cezasının iptalini istediğimiz davayı da Şirketimizi haklı bularak kabul etmiş, idari para cezasının iptaline karar vermiştir. Bunun akabinde Şeker Kurumu'na düşürülen Kotamızın kazanılan bu davalar neticesinde artırılması talebimiz de 01/04/2013 tarih 274 sayılı Kurul kararı ile kabul edilerek Şirketimizin A kotası 13.500 Ton arttırılarak, 44.500 Ton'a yükselmiştir.

Fabrikamız, yöremiz ve ülke ekonomisi açısından bu önemli husus tüm kamuoyunun bilgisine sunulur.

04 Nisan 2013 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?